Strona główna / Lokalne / Budżet Obywatelski. Ponad 800 metrów rowów melioracyjnych już przebudowanych

Budżet Obywatelski. Ponad 800 metrów rowów melioracyjnych już przebudowanych

Miasto zakończyło pierwszy etap modernizacji rowów melioracyjnych na terenie Rodzinnych Ogrodów działkowych „Granica”. Inwestycja została wykonana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wniosek do BO złożyli sami działkowcy, a konkretnie ich zarząd. W głosowaniu ich projekt poparło 841 mieszkańców (głosy ważne).

– Dzięki tej inwestycji, przy wiosennych roztopach, czy dużych opadach deszczu, większość naszych ogrodów działkowych przestanie być zalewana – mówi Teresa Napiórkowska, prezes zarządu ROD „Granica”. – Kosztowało nas to trochę pracy, zaangażowania, ale opłacało się. No i mieliśmy sprzymierzeńców po stronie urzędu miasta. Liczymy, że wkrótce uda się zmodernizować także pozostałe rowy.

– Ta inwestycja, a przede wszystkim głosy poparcia zebrane dla złożonego wniosku o modernizację rowów, najlepiej pokazują, że działkowcy to w naszym mieście ogromna rzesza ludzi, którzy potrafią się  zjednoczyć w słusznej sprawie. I tego wam gratuluję. Tej jedności i chęci wspólnego działania – odpowiedział z kolei prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Daliście też przykład innym, że warto działać wspólnie, a nie przeciwko sobie. Świnoujście to miasto nas wszystkich, którzy tu żyjemy. Tylko wspólnie, bez podziału na „my i oni”, sprawimy, że będzie coraz piękniejsze, a nam samym będzie się w nim naprawdę dobrze żyło.

Prace polegały na:

– nadaniu odpowiednich spadków na rowach melioracyjnych

– nadaniu odpowiedniej szerokości dna rowów dla zapewnienia swobodnego przepływu wody

– wymianie zdekapitalizowanych i niewłaściwie posadowionych przepustów

– demontażu istniejącego prowizorycznego umocnienia brzegów

– zabezpieczeniu skarp

– przebudowie wlotów studni

– połączeniu układu rowów w sposób umożliwiający odprowadzenie wód z układu ogródków w równym stopniu

Wykonawca został wybrany w drodze przetargu i była nim firma „Erobud” Budownictwo Wodne i Melioracyjne Ewa Maksym Gryfina. Koszt inwestycji wyniósł w sumie ponad 500 tys. złotych, ale a połowę udało się pozyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Tekst i zdjęcie BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka już w najbliższą niedzielę!

„Nie możemy się doczekać na wspólną zabawę, która rozpocznie się o godzinie 13:00 w naszej Muszli Koncertowej. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.