Strona główna / Lokalne / Nie żegnamy się… mówimy do zobaczenia!

Nie żegnamy się… mówimy do zobaczenia!

Marian Kluczyński ma na koncie 53 lata pracy, w tym 30 lat służby w mundurze. Jest weteranem misji ONZ w Syrii i Egipcie. Od 40 lat związany z Marynarką Wojenną RP.

Pomimo, że zdecydował się zakończyć pracę zawodową zawsze będzie postrzegany jako przyjaciel i ambasador morskiego rodzaju sił zbrojnych. Dzisiaj (piątek, 30 czerwca) w Sali Tradycji 3. Flotylli Okrętów został pożegnany przez dowódcę 3. FO kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego, zastępcę dowódcy Centrum Operacji Morskich – Komponentu Morskiego kontradmirała Krzysztofa Teryftera oraz przez kolegów i koleżanki.

W Marynarce Wojennej RP znają go chyba wszyscy. Ikona i niedościgniony wzór pracowitości i rzetelności. Pomimo tylu lat pracy nigdy nie zwalniał tempa. Z niesłabnącą pasją dokumentował ważne wydarzenia oraz codzienne życie marynarzy i pracowników morskiego rodzaju sił zbrojnych.

Marian Kluczyński pochodzi z podkrakowskich Młodziejowic. Debiutował w gazecie Warszawskiego Okręgu Wojskowego „Głos Żołnierza”. Później tajniki pracy reporterskiej zgłębiał w Wojskowej Agencji Fotograficznej. Był członkiem Zespołu Reporterskiego MW oraz autorem wielu publikacji dotyczących morskiego rodzaju sił zbrojnych. Ostatnie lata pracy był związany z Zespołem Redakcyjno – Wydawniczym MW. Zdjęcia wykonywał na morzu, z powietrza i na lądzie. Wiele jego fotografii trafiło do wydawnictw zarówno polskich jak i zagranicznych (Japonia, Włochy, Belgia, Wielka Brytania, Francja, USA, Niemcy). Jego fotografie były wielokrotnie publikowane przez jeden z najbardziej prestiżowych magazynów morskich o zasięgu światowym – „Naval Forces”. Jury międzynarodowego konkursu fotograficznego Marynarki Stanów Zjednoczonych wyróżniło jego fotogram pt. “start rakiety”, a warto podkreślić, że kiedyś nie było aparatów robiących kilka zdjęć na sekundę! Marian Kluczyński jest laureatem brązowego pióra “Żołnierza Wolności”. Od 1978 roku jest związany z czasopismem Marynarki Wojennej “Bandera”. Jest autorem albumów fotograficznych o Marynarce Wojennej, fotografii do wielu opracowań, folderów, a nawet licznych pocztówek obrazujących polskie siły morskie. Opracował także album „Gdynia z banderą Marynarki Wojennej w tle”. Fotografie Mariana Kluczyńskiego trafiły do wydawnictw szkolnych i pedagogicznych oraz przewodników turystycznych. Współpracował także z Wojskowym Instytutem Wydawniczym oraz z ilustrowanym magazynem wojskowym „Armia” a do dzisiaj z czasopismem „Morze, Statki i Okręty”.

Marian Kluczyński jest laureatem XV edycji „Buzdygana” – dorocznej nagrody redakcji „Polska Zbrojna” i tytułu „Publicysta Roku 2008”. Fotogramy jego autorstwa były prezentowane i otrzymywały wyróżnienia na przeglądach twórczości Wojska Polskiego oraz wystawach w całym kraju. Odznaczony między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi, złotymi medalami: „Za długoletnią służbę”, “Za zasługi dla obronności kraju”, medalem “W służbie pokoju”, specjalnym, pamiątkowym medalem Marynarki Wojennej, przyznawanym za szczególne zasługi dla Marynarki Wojennej RP oraz Krzyżem Ligi Morskiej i Rzecznej „Pro Mari Nostro” i srebrnym medalem „Za zasługi dla Ligi Obrony Kraju”.

Dzisiaj dziękujemy za lata niestrudzonej pracy, za pasję i przyjaźń, za spokój i uśmiech. Dziękujemy wspaniałemu fotoreporterowi! Życzymy 100 lat w zdrowiu i marynarskiego szczęścia!

Dziękujemy Panie Marianie i nie żegnamy się… mówimy do zobaczenia przyjacielu!

Źródło: 8 FOW

Autor zdjęć: st. chor. mar. Marcin Purman

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.