Strona główna / Kultura / Grechuta Festival – Świnoujście 2017. Pierwsze gwiazdy
W legendarnym amfiteatrze im. Marka Grechuty zagrają Cugowscy. Foto: Zija Pióro

Grechuta Festival – Świnoujście 2017. Pierwsze gwiazdy

Trzecia edycja GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE odbędzie się w dniach 31 lipca – 5 sierpnia 2017 roku. To interdyscyplinarny festiwal sztuk, i jednocześnie znak pamięci wybitnego artysty – Marka Grechuty.

W programie blisko tygodniowej imprezy, obok spektakli, wystaw, filmów oraz spotkań, królować będzie muzyka. Do miasta na czterdziestu czterech wyspach zjedzie czołówka polskich artystów, ale jest tu też miejsce dla tych, którzy swoją karierę dopiero rozpoczynają. To kolejne nawiązanie do biografii niezapomnianego barda, który rozpoczynał swoją artystyczną drogę właśnie w Świnoujściu, koncertując (i zdobywając laury) w 1968 roku na legendarnej Famie. Tutejszy amfiteatr nosi właśnie Marka Grechuty.

W oryginalnym repertuarze festiwalu odnaleźć można najświeższe projekty artystyczne, które przeplatane są ze swoistym kalejdoskopem przeszłości, nawiązującym do poetyki twórczości Marka Grechuty. Nie tyle obowiązkiem, co zaszczytem dla wszystkich festiwalowych artystów jest wplecenie w swój repertuar własnych interpretacji utworów Marka Grechuty.

Trzecia edycja Grechuta Festival – Świnoujście 2017 zapowiadana jest, zgodnie z ideą przedsięwzięcia, jako wielobarwny korowód sztuk. Pełny program festiwalu zostanie zaprezentowany w połowie lipca, podczas konferencji prasowych w Szczecinie oraz Świnoujściu. By rozbudzić ciekawość widzów, pragniemy jednak sukcesywnie zdradzać nazwiska artystów, którzy pojawią się na Festiwalu. Dziś pierwsze nazwiska i pierwsze wydarzenia.

W legendarnym amfiteatrze im. Marka Grechuty zagrają Cugowscy. Cała rodzina, w komplecie – Krzysztof, wraz z synami Piotrem oraz Wojciechem. Krzysztof Cugowski rozpoczął muzyczną drogę ponad 40 lat temu zakładając zespół Budka Suflera, który na stałe wpisał się do historii polskiego rocka. Piotr i Wojciech Cugowscy od ponad 15 lat z sukcesami działają pod szyldem Bracia. Zarówno ojciec jak i synowie obracają się w kręgu szeroko rozumianego rocka, zatem skrzyżowanie ich muzycznych dróg było więc tylko kwestią czasu. Koncert Cugowskich odbędzie się pierwszego dnia Grechuta Festival – Świnoujście 2017 (31 lipca 2017, o godzinie 20.30).

Kolejną artystką, która pojawi się w Świnoujściu jest coraz dojrzalsza, a przez to piękniejsza, bardziej świadoma siebie, energetyczna i zmysłowa – Olga Bończyk. Foto: Andrzej Świetlik

Kolejną artystką, która pojawi się w Świnoujściu jest coraz dojrzalsza, a przez to piękniejsza, bardziej świadoma siebie, energetyczna i zmysłowa – Olga Bończyk. Nie przyjedzie jednak sama – podczas Grechuta Festival w specjalnym koncercie świętować będzie 30 – lecie pracy artystycznej, a towarzyszyć jej będą wyjątkowi muzycy – Alicja Majewska, Hanna Śleszyńska, Włodzimierz Korcz, Andrzej Krzywy, Janusz Szroma. Koncert, który odbędzie się 1 sierpnia o 20.30 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty, poprowadzi Piotr Bałtroczyk.

Część festiwalowych wydarzeń Grechuta Festival będzie dedykowana, kolejnemu wielkiemu artyście, którego już zabrakało – Wojciechowi Młynarskiemu. Trzeciego dnia Festiwalu, 2 sierpnia, o godzinie 18.00 w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury, artystyczny hołd wybitnemu twórcy złoży uwielbiany przez publiczność Piotr Machalica. Aktor sam mówi, że piosenki Młynarskiego śpiewa od… zawsze. W recitalu „Mój ulubiony Młynarski” najbardziej znane utwory Mistrza – “Jeszcze w zielone gramy”, “Tango desperado”, “Nie ma jak u mamy”, “Bynajmniej”, “Moje ulubione drzewo”, “Najpiękniejszy list miłosny”, “Idź swoją drogą”, czy “Blue Tango”. Recital Piotra Machalicy to nie jedyne wydarzenie związane z postacią Wojciecha Młynarskiego podczas Grechuta Festival. Szczegóły wkrótce…

W programie Grechuta Festival obok muzyki, niezwykle ważne miejsce zajmuje teatr. W programie trzeciej edycji Festiwalu znalazły się między innymi dwa wielkie widowiska. Jednym z nich – 3 sierpnia o godzinie 20.30 – będzie, zapowiadane jako artystyczne wydarzenie sezonu, monumentalna opera Giuseppe Verdiego „Nabucco”. Na scenie świnoujskiego Amfiteatru wystąpi blisko stu osobowy zespół, zobaczymy włoskich solistów, oraz Chór Opery Polskiej i Roncole Verdi Orchestra. Muzyków poprowadzi Maestro Jerzy Salwarowski.

Drugą z teatralnych propozycji będzie plenerowy spektakl „Arka” w wykonaniu legendarnego Teatru Biuro Podróży. W pełnym rozmachu widowisku, o niezwykle aktualnej wymowie, zobaczymy wielki uskrzydlony statek – wielopoziomową, ruchomą scenę, kolejne wcielenia Arki Noego, która siła wyobraźni, może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower czy skleconą z gumowych pontonów tratwę dryfująca ku spokojniejszym lądom… Oniryczna podróż zapowiadana jest na 4 sierpnia, o godzinie 22.00 w Muszli Koncertowej przy Promenadzie.

Trzecia edycja Festiwalu to blisko dwustu artystów, ponad dwadzieścia wydarzeń – muzyka, teatr, sztuki wizualne, oraz spotkania z wybitnymi twórcami. Na znakomitą część wydarzeń Festiwalu – wstęp wolny. Bilety na pozostałe propozycje kosztować będą 20 oraz 30 złotych. Pełny program festiwalu, przypominamy, w połowie lipca.

Organizatorem festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu, Miasto Świnoujście, a partnerem krakowska Fundacja Korowód im. Marka Grechuty w Krakowie. Rokrocznie gościem specjalnym i jednocześnie opiekunem artystycznym festiwalu jest Danuta Grechuta.

Zobacz również

W Świnoujściu świętowali dzień bohaterów

18-go maja 2022 roku na placu Komendy Miejskiej PSP w Świnoujściu przy ul. Barlickiego odbył …

2 komentarze

 1. Może czas skończyć z tą powtórką Karuzeli Bezkultury? Ile się jeszcze można tuczyć na świnoujskiej kasie?

  • JestemzMiasta

   Dla Januszy i Grażyn są imprezy disco-polo w amfiteatrze.
   Przewidziane są atrakcje z nocowaniem na dachu.
   🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.