Strona główna / Kultura / Wieczory organowe: Rodzinny duet – organy i skrzypce

Wieczory organowe: Rodzinny duet – organy i skrzypce

W najbliższy piątek (7 lipca) ciekawie zapowiada się kolejny festiwalowy koncert, w którym wystąpi  rodzinny duetu; na organach w kościele Chrystusa Króla zagra Elżbieta Kaszycka – Kowalczyk, na skrzypcach Michał Kowalczyk.

]ELŻBIETA KASZYCKA-KOWALCZYK – edukację muzyczną rozpoczęła na fortepianie w PSM I st. w Nysie.  W roku 1987 ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów profesora Juliana Gembalskiego.  Uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach interpretacyjnych doskonaląc swój warsztat u takich mistrzów jak m.in.: Daniel Roth, Jean Guillou,  Michael Radulescu, Milan Slechta.  W 1987 roku uzyskała stypendium flamandzkiego i polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki, dzięki czemu uczestniczyła w I Mistrzowskim Kursie Interpretacyjnym im. Floor Peetersa w Mechelen w Belgii, prowadzonym przez Kamila D’Hooghe i Chrisa Dubois’a.  Współpracując przez długie lata  z orkiestrą i chórem Filharmonii Opolskiej, wykonała wiele wspaniałych dzieł  muzyki klasycznej, jak również nagrała w 1990 roku płytę dla włoskiego wydawcy pt.” Ave Maria”, a Radio Opole zarejestrowało kilka utworów  promujących  organy Filharmonii Opolskiej.

Obecnie mieszka i pracuje w Opolu, gdzie prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Francji. Czechach. Od ponad 10 lat  koncertuje także  wspólnie z synem Michałem Kowalczykiem – prezentującym bogatą literaturę  skrzypcową.

Michał KOWALCZYK – w 2007 roku z wyróżnieniem ukończył edukację w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie skrzypiec prof. Janusza Skramlika. Dalszą naukę kontynuował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Wokalno–Instrumentalnym, w klasie skrzypiec prof. Janusza Skramlika. Studia ukończył w 2012 roku. W latach 2008–2012 pełnił funkcję koncertmistrza Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach. Jest trzykrotnym laureatem Skrzypcowego Konkursu Uczelnianego (2008-2010). Od 2012 roku pracuje w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej w Katowicach. Obecnie jest studentem III roku studiów doktoranckich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec dr hab. Szymona Krzeszowca. Występował na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych m. in.; Śląskie Lato Muzyczne, Karol Szymanowski

i muzyka jego czasów, Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Akademickich, Festiwal Muzyki Filmowej,  oraz w cyklu Violinarium.   Swój warsztat doskonalił m.in. u takich mistrzów jak ; Tomasz Tomaszewski, Włodzimierz Promiński, Yair Kless,  Bartłomiej Nizioł, Wanda Wiłkomirska. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje m. in.; z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach,  Filharmonią Gorzowską, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Symphony Orchester of India w Bombaju.

W programie festiwalowego koncertu zagrają utwory; D. ZIPOLI,  G. FRESCOBALDIEGO,

B. GODARDA,  J. MASSENET’A,  J. HUBAY’A, J. KLICKI  i J. S. SVEDENSENA.

Początek koncertu o 19-tej.

Zobacz również

Firmy w ING mogą skorzystać z innowacyjnej usługi – aplikacji eTerminal

ING wdrożył aplikację mobilną, która umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych na telefonie lub tablecie z systemem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.