Połącz się z nami
„gaz_system"

Lokalne

Art Week w Świnoujściu 26-30 lipca

Opublikowano

w dniu

Przez kilka dni Świnoujście i inne nadbałtyckie miejscowości rozbrzmiewać będą nie tylko szumem fal morskich i krzykiem mew, ale będą słyszalne też znane i lubiane przeboje muzyki klasycznej w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy. Tegoroczny Art Week, będący częścią cyklicznie odbywającego się Baltic Neopolis Festival, zapowiada się wyjątkowo interesująco. Szczecińscy muzycy z Baltic Neopolis Orchestra będą podczas koncertów w Świnoujściu towarzyszyli legendarnej pianistce z Azji oraz niezwykłemu skrzypkowi, związanemu jednocześnie z Bułgarią, Polską i Wielką Brytanią. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych – czekają na nich wspaniałe atrakcje w postaci animacji muzycznych z interaktywnym fortepianem i rowerem.

Zatem do zobaczenia i do usłyszenia w dniach od 26 do 30 lipca!

26.07, godz. 18:30, Admirał I, Uzdrowisko Świnoujście

Muzyczny wieczór w Admirale 

Baltic Neopolis Quartet

Wstęp wolny

26.07, godz. 20:30, Romantik Hotel Esplanade, Heringsdorf

Klasycznie i romantycznie

Jeśli Mozart – to, wiadomo, klasycyzm. Elegancja frazy, subtelność brzmienia – kompozytor sam grywał na altówce, więc rozumiał doskonale naturę instrumentów smyczkowych. W jego divertimentach „dialogi muzyczne” przynoszą radość słuchaczom, a satysfakcję wykonawcom. Chopin – to poeta fortepianu, którego muzyka jest utkana z emocji, westchnień, wzruszeń, porywów namiętności. Tę parę klasyczno-romantyczną uzupełni w programie koncertu jeszcze jedna dwójka wirtuozów: Paganini (grał na skrzypcach jak szatan…) i Liszt – przyjaciel Chopina, bywalec salonów, zadziwiający efektowną grą na fortepianie, a przy tym autor opracowań na ten instrument dzieł innych kompozytorów. W dodatku ze szczecińskimi muzykami zagra japońska gwiazda pianistyki – tego koncertu nie wolno przegapić!

Wstęp biletowany

Bilety w cenie 18 euro dostępne są w Hotelu Romantik

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento F-dur KV 138

Fryderyk Chopin Etiuda op. 25 nr 1, etiudy z op. 10: nr 3 i nr 5
Ferenc Liszt wg Niccolò Paganiniego Etiudy S. 140 nr 6 i nr 3
Ferenc Liszt wg Niccolò Paganiniego Wielka etiuda S. 141 nr 3 „La Campanella”

 

Artyści:

Ingrid Fujiko Hemming (Japonia) – fortepian

Baltic Neopolis Quartet:

Emanuel Salvador – skrzypce

Grzegorz Warzecha – skrzypce

Emilia Goch Salvador – altówka

Tomasz Szczęsny – wiolonczela

Ingrid Fujiko Hemming urodziła się w Berlinie, w 1932 roku. Od 5 roku życia mieszkała w Japonii, z matką, pianistką, która była jej pierwszą nauczycielką. Później studiowała na Uniwersytecie Tokijskim, po czym powróciła do Europy, pogłębiając swoje umiejętności w Berlinie, a później występując jako pianistka. Jej drugie życie artystyczne rozpoczęło się w 1999, po brawurowym wykonaniu utworu F. Liszta La Campanella. Od tego czasu ponownie zaczęła koncertować, odnosząc sukcesy w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i Berlinie. Artyści Baltic Neopolis właśnie wrócili z trasy koncertowej po Chinach i Japonii, gdzie występowali z Fujiko Hemming.

Baltic Neopolis Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków-solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra – absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Kwartet nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach. Repertuar, który wykonuje Baltic Neopolis Quartet, cechuje odwaga, świeżość i pomysłowość w aranżowaniu wykonań najbardziej uznanych kompozytorów muzyki klasycznej i wykonawców muzyki rozrywkowej.

27.07, godz. 19:00, Muszla koncertowa, Świnoujście

Koncert w ramach Świnoujskiego Lata Kultury 2017

Na anielskich strunach

 Szum fal, szum muszli… To dźwięki kojarzące się z latem spędzanym nad morzem. Tym razem wnętrze muszli zabrzmi nieco inaczej – nie tylko dlatego, że chodzi o świnoujską Muszlę koncertową. Muzycy ze szczecińskiego kwartetu Baltic Neopolis zaprezentują publiczności muzykę trzech epok i trzech różnych stylów: baroku, klasycyzmu oraz impresjonizmu. Lipcowy wieczór połączy dźwięk strun instrumentów smyczkowych z głosem harfy – choć takie połączenie wydaje się dość oryginalne, to w nadmorskiej scenerii świetnie wpisze się w atmosferę zapadającego wieczoru…

Wstęp wolny

Program:

Georg Friedrich Händel Koncert B-dur HWV 294

Wolfgang Amadeus Mozart Kwartet smyczkowy B-dur KV 458

Claude Debussy Dwa tańce na harfę i smyczki L. 103

Artyści:

Rosa Maria Diaz Cotan (Hiszpania) – harfa

Baltic Neopolis Quartet:

Emanuel Salvador – skrzypce

Filip Lipski – skrzypce

Emilia Goch Salvador – altówka

Tomasz Szczęsny – wiolonczela

Rosa Maria Diaz Cotan pochodzi z Sewilli. Na harfie gra od ósmego roku życia. W 2009 została laureatką IX Konkursu dla Młodych Artystów z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych im. św. Elżbiety Węgierskiej w Sewilli.  Uczyła się także w Konserwatorium Amsterdamskim. Jest członkinią słynnej Orkiestry Dywan Wschodu i Zachodu, kierowanej przez Daniela Barenboima. Wcześniej występowała z Youth Orchestra of Andalucía i współpracowała z młodzieżowymi orkiestrami w Holandii i Niemczech. Grywała także z takimi zespołami niemieckimi jak orkiestra berlińskiego Konzerthausu i Opery Komicznej, lipskiej Filharmonii Kameralnej, Orkiestry Filharmonicznej Pomorza Przedniego.

28.07, godz. 12:00 – 14:00, Plac Wolności, Świnoujście

Animacje Muzyczne dla dzieci

Oto dźwiękowa niespodzianka w sercu nadmorskiego kurortu – interaktywne atrakcje muzyczne dla dzieci.
Podczas warsztatów dla maluchów przeprowadzimy koncert na mini orkiestrę perkusyjną do muzyki poważnej, zadamy zagadki muzyczne i zilustrujemy teatrzyk za pomocą muzyki tworzonej na żywo.  Razem z dziećmi będziemy tańczyć do muzyki poważnej oraz zbudujemy instrumenty muzyczne i nauczymy się pokazywać nastroje za pomocą muzyki. Dodatkową atrakcją będzie specjalne, interaktywne pianino, na którym można grać za pomocą…stóp.

Zabawę poprowadzą Fanutka oraz Klucz Wiolinowy.

Nie zabraknie też Duszka-Ciepluszka!

30.07, godz. 20:30, Amfiteatr przy ul. Chopina 30, Świnoujście

Koncert w ramach Świnoujskiego Lata Kultury 2017

Koncert finałowy Art Week

Klasyka pod gwiazdami

W ramach Świnoujskiego Lata Kultury i jako wielki finał Art Week odbędzie się w nadmorskim amfiteatrze niezwykły koncert, w którym wystąpią międzynarodowe gwiazdy muzyki. Jedno z najpopularniejszych dzieł Fryderyka Chopina wykona bowiem japońska pianistka, której nazwisko przyciąga tłumy na występach w całej Azji, zaś lubiane przez słuchaczy na całym świecie Cztery pory roku Antonia Vivaldiego zagra mistrzowsko bułgarski skrzypek, na co dzień związany z londyńską Royal Albert Hall. Muzyka nie zna granic, jej zadaniem jest sprawienie radości słuchaczom i satysfakcji wykonawcom. Aby tak się stało, czuwać będzie słowacki dyrygent, kierując zespołem kameralnym ze Szczecina.

Wstęp wolny

Program:

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Antonio Vivaldi Cztery pory roku op. 8

Artyści:

Ingrid Fujiko Hemming (Japonia) – fortepian

Vasko Vassilev (Bułgaria) – skrzypce

Mario Košik (Słowacja) – dyrygent

 Baltic Neopolis Orchestra

Ingrid Fujiko Hemming urodziła się w Berlinie, w 1932 roku. Od 5 roku życia mieszkała w Japonii, z matką, pianistką, która była jej pierwszą nauczycielką. Później studiowała na Uniwersytecie Tokijskim, po czym powróciła do Europy, pogłębiając swoje umiejętności w Berlinie, a później występując jako pianistka. Jej drugie życie artystyczne rozpoczęło się w 1999, po brawurowym wykonaniu utworu F. Liszta La Campanella. Od tego czasu ponownie zaczęła koncertować, odnosząc sukcesy w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i Berlinie. Artyści Baltic Neopolis właśnie wrócili z trasy koncertowej po Chinach i Japonii, gdzie występowali z Fujiko Hemming.

Vasko Vassilev pochodzi z Bułgarii. Jako dziesięciolatek rozpoczął edukację w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym, a 7 lat później wygrał swój pierwszy międzynarodowy konkurs muzyczny w Paryżu. W wieku 23 lat, jako najmłodszy w historii, objął stanowisko koncertmistrza w londyńskim Royal Opera House, a w 2005 roku zadebiutował jako dyrygent w Royal Albert Hall, gdzie pełni obecnie funkcję koncertmistrza. W jego dyskografii znajdują się liczne wydawnictwa muzyczne. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami, jak: Plácido Domingo, Sting, Rolling Stones czy Vanessa Mae (która była zresztą jego uczennicą). Skrzypek jest związany także ze szczecińską Baltic Neopolis Orchestrą, której jest dyrektorem artystycznym.

Mario Košik jako dyrygent współpracował ze światowej sławy wokalistami, takimi jak Peter Dvorský czy Eva Urbanová. W trakcie swojej kariery kierował wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi na Słowacji i w Czechach, a także w Niemczech (m. in. Orkiestrą i Chórem Filharmonii Słowackiej, Orkiestrą Symfoniczną Radia Słowackiego, Bratysławskim Chóre Chłopięcym, filharmonicznymi orkiestrami kameralnymi w Pradze oraz w Czeskich Budziejowicach, orkiestrami filharmonicznymi w Brnie, Ołomuńcu i Jenie). Prowadził też czeskie i słowackie orkiestry podczas tournée na terenie Japonii, Niemiec i Włoch.

Baltic Neopolis Orchestra, laureat Fryderyka 2015, jest orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi z Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą,  Tomaszem Tomaszewskim, Danielem Rowlandem czy Carmine Lauri. Od września 2015 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry BNO pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev z Covent Garden Royal Opera House w Londynie. Orkiestra otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury za całokształt działalności (2014), Fryderyka w kategorii „album roku muzyka kameralna” (2015) oraz nominacje do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2016 i 2017) oraz nominację do Nagrody Dziennikarzy Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” (2017). Orkiestra uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in.: Śląskie Lato Muzyczne,  Międzynarodowy Festiwal Harmonia Moraviae, Pažaislis Music Festival, Szczecin Music Fest, jest organizatorem letniego Baltic Neopolis Festival, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki promującego muzykę kameralną. Występuje także w salach koncertowych Europy (Niemcy, Czechy, Hiszpania)  i  Azji (Chiny). W 2016 roku jako pierwsza i jedyna polska orkiestra BNO uczestniczyła w prestiżowej trasie koncertowej TOYOTA CLASSICS TOUR promującej muzykę klasyczną w Azji. Ważny obszar działalności Baltic Neopolis Orchestra stanowi realizacja nagrań płytowych. Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego Tribute to Carl Loewe.

Organizator: Baltic Neopolis Orchestra

Główny Mecenas: Szczecińska Energetyka Cieplna

Mecenasi: Pomorze Zachodnie, Miasto Szczecin

Współorganizatorzy: Miasto Świnoujście

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Patronat medialny: TVP 3 Szczecin, Radio Szczecin, Kurier Szczeciński

 

Przedsięwzięcie zrealizowany przy udziale Województwa Zachodniopomorskiego

Współfinansowane ze środków Miasta Szczeci

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Anonim temu

    7 lipca 2017 na 10:41

    Wspaniale wreszcie coś dla melomanów

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama kucharz
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524