Strona główna / Lokalne / Więcej zachodniopomorskiego, więcej Świnoujścia

Więcej zachodniopomorskiego, więcej Świnoujścia

O ponad 200 hektarów powiększyła się powierzchnia naszego Miasta i to bynajmniej nie z powodu powiększania się naszej plaży. Niemożliwe? A jednak! Po wielu latach, rozporządzeniem Rady Ministrów z tego roku, została ustalona północna granica Polski.

Dokładnie chodzi o północną granicę morza terytorialnego. Morze terytorialne to pas wód morskich przylegających do wybrzeży lub wód wewnętrznych danego państwa, stanowiący integralną część jego terytorium, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami prawno-administracyjnymi (statki obcych bander mają prawo tzw. swobodnego przepływu przez te wody, jednak bez zatrzymywania się, eksploatacji ich zasobów czy prowadzenia działalności badawczej, okręty wojenne obcego państwa nie mogą wpływać na wody terytorialne bez zezwolenia).Takiej granicy nie było precyzyjnie wyznaczonej od 1945 roku.

W końcu Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej w Gdyni wyznaczyło przebieg linii podstawowej,  w przybliżeniu równoległej do linii brzegowej. Znajduje się ona około 150 metrów na północ od linii brzegowej stanowiącej dotychczasową granicę województwa, a zarazem powiatu Świnoujście.

I właśnie od tej linii, równolegle 12 mil morskich na północ, ostatecznie została ustalona północna granica morza terytorialnego, a zarazem północna granica Państwa Polskiego. Opisana w rozporządzeniu linia podstawowa, stała się nową granicą naszego województwa. Ustalenie nowej granicy województwa od strony morza dotyczy nie tylko zachodniopomorskiego, ale całej północnej granicy Polski.

Zobacz również

13-latek uciekł z domu w Świnoujściu. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Świnoujska policja prosi o pomoc w poszukiwaniach Jakuba Matczaka, 13-letniego mieszkańca Świnoujścia. Chłopiec w dniu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.