Strona główna / Lokalne / Minister powitał marynarzy ORP Czernicki

Minister powitał marynarzy ORP Czernicki

W poniedziałek 10 lipca,  w Porcie Wojennym w Świnoujściu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powitał marynarzy wracających po misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki.

– Podczas tych 180 dni, w tym 130 dni na morzu (…) spotykaliście nie tylko sojuszników. Ta misja, chociaż pokojowa, miała przez cały czas nad sobą widmo możliwych i koniecznych działań ratowniczych, działań wspierających, ale także tych, które związane są z ochroną południowej flanki przed falami migracyjnymi – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz do zgromadzonych na nabrzeżu.

– Jak mało kto wspieraliście nasze wysiłki, które zaowocowały obecnością sił NATO w Europie. Dziesiątki, jeżeli nie więcej razy, powoływałem się na was, choć o tym nie wiedzieliście -dodał szef MON.

Po ponad półrocznej, pierwszej w historii, misji polskiego okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) marynarze wrócili do macierzystego portu. ORP “Kontradmirał X. Czernicki” wszedł do portu w poniedziałek 10 lipca.

W czasie 186 dniowej misji, marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki, 135 dni spędzili w morzu realizując zadania zespołu i uczestnicząc w międzynarodowych manewrach, pokonując łącznie ponad 14 tysięcy mil morskich.

Zobacz również

KRD: długi hotelarzy i restauratorów przekraczają 300 mln zł

Ponad 300 mln zł wynoszą zaległości firm z branży HoReCa – wynika z danych Krajowego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.