Strona główna / GRECHUTA FESTIVAL / Grechuta Festival: Czerwone nosy w kinie na leżakach w zaklętym kręgu śpiewają o sole mio
Foto: Maciej Fryźlewicz

Grechuta Festival: Czerwone nosy w kinie na leżakach w zaklętym kręgu śpiewają o sole mio

Trzecia edycja GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2017 czyli interdyscyplinarny festiwal sztuk, i jednocześnie znak pamięci wybitnego artysty – Marka Grechuty już od najbliższego poniedziałku! Od 31 lipca do soboty, 5 sierpnia 2017 roku, na mieszkańców i gości Świnoujścia czekać będzie kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych z udziałem blisko dwustu artystów.

Do miasta na czterdziestu czterech wyspach zjedzie czołówka polskich artystów – wśród nich: Edyta Geppert, Alicja Majewska, Halina Kunicka, Cugowscy, Tadeusz Woźniak, Olga Bończyk, Stanisław Sojka, Kasia Kowalska, Quartet Wojciecha Majewskiego, Piotr Machalica, Marian Opania, Andrzej Krzywy, Włodzimierz Korcz, Janusz Stokłosa, Hanna Śleszyńska, Zespół Anawa, Magda Femme. W programie znalazły się także spektakle, między innymi stołecznych scen – Och-Teatru i Studio Buffo, a także plenerowe widowisko legendarnego Teatru Ósmego Dnia z Poznania. Wielkim wydarzeniem będzie monumentalna opera „Nabucco” w międzynarodowej obsadzie, pod batutą Jerzego Salwarowskiego. Wstęp na znakomitą większość festiwalowych propozycji jest bezpłatny. Bilety na pozostałe wydarzenia kosztują 20 i 30 złotych. Organizatorzy przygotowali niemal 25 000 miejsc na festiwalowych widowniach.

Program pierwszego dnia festiwalu to zwierciadło interdyscyplinarnego charakteru Grechuta Festival – Świnoujście 2017. Teatr, muzyka i film.

Pierwsza propozycja, o godzinie 17.00 w Sali teatralnej MDK (bilety: 20 pln), dedykowana jest całym rodzinom – krakowska Trupa Komedianty związana z Teatrem Praska 52 zaprezentuje spektakl „Gino i Suzi, czyli kochaj sąsiada swego jak siebie samego”. To opowieść o sąsiedzkim życiu, które, jak wie prawie każdy, może być bardzo skomplikowane i pełne nieporozumień…  Bohaterami przedstawienia jest dwójka klaunów, ale jak zapowiadają twórcy – bliżej im do komedii burleskowej czy niemego kina, niż do cyrku, a czerwone nosy podkreślą tylko ich groteskowość. Na scenie zobaczymy Agnieszkę Cienciarę-Fröhlich oraz Jonathana Fröhlicha.

O godzinie 18.00 na scenie Muszli Koncertowej przy promenadzie staną Trzej Tenorzy – Bartosz Kuczyk, Mirosław Niewiadomski, Kordian Kacperski. W ich koncercie zatytułowanym „O sole mio”, zabrzmią wielkie przeboje, które zna niemal każdy – „Brunetki Blondynki”, tytułowe „O sole Mio”, czy „Wróć do Sorrento”, pojawią się również takie tytuły jak „Bésame mucho”, „Hiszpańskie oczy”, a nawet wielkie przeboje z repertuaru… Elvisa Presleya. Nie zabraknie z pewnością utworów Patrona Festiwalu – Marka Grechuty. Na koncert – wstęp wolny.

Wieczór należeć będzie do rodzinnego tria Cugowskich. W Amfiteatrze im. Marka Grechuty zagrają Krzysztof Cugowski wraz z synami – Piotrem i Wojciechem. Krzysztof Cugowski rozpoczął muzyczną drogę ponad 40 lat temu zakładając Budkę Suflera – zespół, który na stałe wpisał się do historii polskiego rocka. Piotr i Wojciech Cugowscy od ponad 15 lat z sukcesami działają pod szyldem Bracia. Zarówno ojciec jak i synowie obracają się w kręgu szeroko rozumianego rocka. Skrzyżowanie ich muzycznych dróg było więc tylko kwestią czasu. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.30, bilety kosztują 30 złotych.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu będzie nocna (początek o 22.00) projekcja filmowa w ramach cyklu Kino na leżakach. Na wielkim ekranie w Muszli Koncertowej wyświetlony zostanie legendarny musical „Hair”. Na film – wstęp wolny.

Szczegółowy program Grechuta Festival – Świnoujście 2017 odnajdą Państwo na stronach internetowych Festiwalu [www.lato.grechutafestival.pl] oraz Miejskiego Domu Kultury [www.mdk.swinoujscie.pl]. Polecamy także zapoznanie się z festiwalowymi wydawnictwami, także wielkoformatowymi, oraz dedykowanym przedsięwzięciu specjalnym wydaniom Kronik Portowych (tym razem jako Kroniki Festiwalowe) oraz Magazynu WYSPY.

Bilety na festiwalowe wydarzenia do nabycia w kasach MDK – siedzibie Domu Kultury, Galerii Art., oraz punktach przy Muszli Koncertowej i Amfiteatrze. Bilety można także zakupić on-line na platformie www.kulturairozrywka.pl.

Szczególnej uwadze polecamy kolejne koncert w Amfiteatrze im. Marka Grechuty – Koncert jubileuszowy Olgi Bończyk z udziałem Alicji Majewskiej, Hanny Śleszyńskiej, Włodzimierza Korcza, Andrzeja Krzywego oraz Janusza Szroma, a także monumentalną operę „Nabucco”. Warto także już pomyśleć o zakupie biletów na sobotni Koncert Galowy „Tu wszystko się zaczęło…”. Na scenie pojawią się między innymi mistrzowski Quartet Wojciecha Majewskiego (Wojciech Majewski – fortepian, Maciej Sikała, Michał Miśkiewicz, Sławomir Kurkiewicz), Kasia Kowalska, Olga Szomańska, Stanisław Sojka, Kasia Moś, Maciej Miecznikowski oraz Michał Augustyniak vel Limboski. Nie zabraknie legendarnego zespołu ANAWA.
Organizatorem festiwalu jest Miasto Świnoujście oraz Miejski Dom Kultury w Świnoujściu, a partnerem krakowska Fundacja Korowód im. Marka Grechuty w Krakowie.

Rokrocznie gościem specjalnym i jednocześnie opiekunem artystycznym festiwalu jest Danuta Grechuta.

Honorowy patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020.

Zobacz również

Na ferie. Lodowisko w Heringsdorfie za darmo dla świnoujskich uczniów

Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku uczniowie świnoujskich szkół podstawowych i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.