Strona główna / Lokalne / Grechuta Festival: Grechuta, Młynarski, Cohen, Nohavica i wielkie „Nabucco”

Grechuta Festival: Grechuta, Młynarski, Cohen, Nohavica i wielkie „Nabucco”

Czwarty dzień GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2017 rozpoczął się od wyjątkowego spotkania, poświęconego pamięci kolejnego niezapomnianego wielkiego barda – Wojciecha Młynarskiego. Spotkanie w klubie festiwalowym rozpoczął recital Haliny Kunickiej, jednej z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich piosenkarek. Artystce akompaniował Jerzy Derfel, wieloletni pianista Młynarskiego. Druga część spotkania miała charakter wspomnieniowy. O fenomenalnym Wojciechu Młynarskim obok Kunickiej i Derfla, opowiadał także syn Mistrza, Janek Emil Młynarski, który dzień wcześniej koncertował w Świnoujściu ze swoim Warszawskim Combo Tanecznym.

Kolejne wydarzenie to przywołanie wyjątkowych artystów – Leonarda Cohena i Jaromira Nohavicy. Spektakl z repertuaru stołecznego Studio Buffo wyreżyserował Marian Opania. Obok Opanii także Piotr Machalica, Bartłomiej Nowosielski, Arek Kłusowski, Iwona Loranc oraz Monika Węgiel. Przy fortepianie zasiadł Janusz Stokłosa. W spektaklu największe przeboje Leonarda Cohena – „Sisters of Mercy”, „Tower of Song”, „Hallelujah”, czy „The Future” spotkają się z balladami Jaromira Nohavici, –- „Potulní kejklíŕi”, „Až to se mnu sekne”, „Když mě brali za vojáka”, „Zítra ráno v pět”.

Wieczorem powróciliśmy do „Miedziowego 44”, a na scenie Karolina Leszko i Paweł Piątek. Duet wykonał wyłącznie piosenki Marka Grechuty we własnych aranżacjach. Karolina Leszko jest laureatką I nagrody w II edycji „Konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty” odbywającego się corocznie w Krakowie w ramach Grechuta Festival. Paweł Piątek jest znanym krakowskim muzykiem, aranżerem, producentem muzycznym oraz kompozytorem, współpracuje z wieloma gwiazdami polskiej sceny muzycznej, pisze muzykę teatralną, prowadzi własne studio nagraniowe. Był wieloletnim pianistą zespołu Anawa a od 2008 opiekuje się stroną muzyczną Grechuta Festival.

Zwieńczeniem festiwalowego dnia był monumentalny spektakl operowy „Nabucco” Giuseppe Verdiego. W widowisku wystąpił ponad 90-osobowy zespół, na scenie zobaczyliśmy też włoskich solistów, oraz Chór Opery Polskiej i Roncole Verdi Orchestra. W rolę tytułową wcielił się Giulio Boschetti, cytując za krakowskim DolceSfogatoMagazine.com „Śpiewak przystojny, charyzmatyczny, o niebywałym barytonowym głosie oraz niebanalnych umiejętnościach aktorskich”. Orkiestrę poprowadził maestro Jerzy Salwarowski. Na zakończenie spotkania z publicznością, zespół zagrał i zaśpiewał piosenkę Marka Grechuty – „Świecie nasz” za co został nagrodzony od publiczności kilkuminutowymi oklaskami na stojąco.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020.

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Jeden komentarz

 1. Wreszcie wydarzenie kulturalne z prawdziwego zadarzenia w Świnoujściu.
  Opera „Nabucco” Giuseppe Verdiego to jedna z jego najpiękniejszych oper.
  Uczta dla uszu i oczu.
  Przepiękne „Va, pensiero”
  Kunszt wykonawczy doceniło jakieś 2 tysiące widzów.
  Nawet komary zamarły z wrażnia 🙂
  Należą się podziękowania dla organizatorów tego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.