Strona główna / Kultura / Wieczory organowe: Skandynawska muzyka organowa

Wieczory organowe: Skandynawska muzyka organowa

W upalny sierpniowy piątek (04.08.)  zagorzali miłośnicy muzyki organowej przyszli na kolejny  festiwalowy koncert Świnoujskich Wieczorów Organowych. Gościem festiwalu w Galerii Mistrzów była Ursula GRAHM – wybitna organistka ze SzwecjiRozpoczęła koncert dwoma utworami szwedzkich kompozytorów;

Najpierw sześcioma częściami z najsłynniejszego dzieła Johana H. ROMANA, 24-częściowej Suity z Drottningholm Music z 1744 roku; radosnym, rytmicznym Allegro con spirit, spokojnym, wyciszającym Andante, uroczystym w brzmieniu i rytmie Grave, pełnym zadumy Lento oraz radosnym i wirtuozowskim   Allegro i Vivace.  Następnie zagrała Fantazję Tomasa ABERGA – kompozytora współczesnego . Początek utworu delikatny, środkowa część to potęga brzmienia i znów delikatność i radość. W interpretacji tego utworu artystka zastosowała się do twierdzenie kompozytora, że „muzyka musi przynosić radość, nie porzucając szacunku”.

Kolejny utwór to Fantazja Nordycka Mariana SAWY. Utwór skomponowany w 1986 r. specjalnie dla Ursuli GRAHM z okazji inauguracji organów w Aremark w południowej Norwegii, w której głównym tematem była popularna pieśń norweska o wolności. Ten piękny, trudny, bo wymagający znakomitej techniki gry utwór, nowoczesny w brzmieniu, z potężnym finałem, znakomicie zagrany zachwycił publiczność i nagrodzony został gromkimi brawami.

W Toccacie Ave Maria Kaiserin  Heinza B. ORLINSKIEGO U. Grahm kolejny raz pokazała kunszt techniki i wirtuozerii gry, szczególnie zachwycający w końcowej partii tego utworu.

Program koncertu kończył Finał z I Symfonii Louisa VIERVA, w którym artystka ukazała cały potencjał dźwięków świnoujskich,  90-letnich organów. Świetna rejestracja – mieliśmy wrażenie, że w tle granego utworu brzmią kościelne dzwony. Podziękowanie za koncert

Nic dziwnego, że po tak zagranym utworze publiczność owacyjnymi brawami domagała się bisu.

Ursula Grahm ponownie zasiadła przy organach i na bis, fenomenalnie  zagrała Toccatę z V Symfonii Ch. M. WIDORA.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.