Strona główna / Lokalne / Straż Graniczna pomagała w zapewnieniu bezpieczeństwa TTSR Szczecin 2017

Straż Graniczna pomagała w zapewnieniu bezpieczeństwa TTSR Szczecin 2017

Morski Oddział Straży Granicznej, zgodnie z koncepcją zapewnienia bezpieczeństwa jednostkom biorącym udział w regatach na morskich wodach wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego oraz rzeki Odry, w tym szczególnie na wodach szczecińskiego portu, zabezpieczał finał regat żaglowców Tall Ship Races Szczecin`2017, który odbywał się od 4 do 8 sierpnia. Na miejscu przebywał Dyrektor – Szef Sztabu Komendanta Głównego Straży Granicznej płk SG Mariusz Kaźmierczak i Komendant MOSG kmdr SG dr Piotr Patla.

Ponad 70 żaglowców z 18 krajów zacumowało w piątek przy szczecińskim nabrzeżu, gdzie do 8 sierpnia odbywał się finał The Tall Ships Races. Załogi miały do pokonania ponad 1200 mil morskich ze szwedzkiego Halmstad, przez fińskie porty Turku i Kotka, litewską Kłajpedę do polskiego portu.

Przy Wałach Chrobrego i nabrzeżu Łasztowni w Szczecinie zacumowały m.in. cztery największe szkoleniowe żaglowce świata: Shtandart, Kruzenshtern, Dar Młodzieży i Mir, a także dwa żaglowce szkoleniowe marynarki wojennej: Cisne Branco z Brazylii oraz Shabab Oman 2 z Omanu. Po raz pierwszy w historii regat w wyścigu udział wzięła jednostka z Bułgarii Royal Helena oraz z Portugalii Santa Maria Manuela.

Szacuje, że do stolicy Pomorza Zachodniego przypłynęło ok. 2,5 tys. żeglarzy oraz przybyło 2,5 mln turystów. Miłośnicy żeglarstwa mogli zwiedzać pokłady największych żaglowców, a także wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez miasto, w tym m.in. pokazie filmów poświęconych marynistyce, koncertach szantowych czy paradzie międzynarodowych załóg. W programie regat znalazły się liczne i wystawy.

Morski Oddział Straży Granicznej do zapewniania bezpieczeństwa uczestnikom finału regat żaglowców zaangażował siły i środki Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Świnoujściu oraz Placówki SG w Szczecinie wraz z Wspólną Polsko-Niemiecką Placówką w Pomellen, wspartych przez funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału SG. Do zadań skierowane zostały jednostki pływające Straży Granicznej: SG-214, SG-112, SG-019, SG-018 oraz SG-017, która w sposób ciągły współdziałała z Biurem Operacji Antyterrorystycznych Policji.

Oprócz stałych patroli na jednostkach pływających odbyło się łącznie 30 patroli samodzielnych i we współdziałaniu z innymi służbami. Łącznie wzięło udział w nich 32 funkcjonariuszy SG. Wylegitymowano 380 osób, skontrolowano 201 pojazdów, 98 obiektów (parkingi, stacje paliw, targowiska, boiska  itp. dworce PKP, dworce, zrealizowano 2 czynności zlecone wobec 2 Polaków; zatrzymano osobę poszukiwaną listem gończym, 41-letniego mieszkańca województwa zachodniopomorskiego; wystawiono 18 mandatów.

Podczas pobytu na terenie służbowej odpowiedzialności Morskiego Oddziału Straży Granicznej Dyrektor-Szef Sztabu KGSG płk SG Mariusz Kaźmierczak z bliska przyglądał się zabezpieczeniom finału regat żaglowców, wspólnie z Komendantem MOSG wizytował Wspólną Polsko-Niemiecką Placówkę w Pomellen i Placówkę SG w Szczecinie, odbył też lot patrolowy śmigłowcem Straży Granicznej nad polskimi obszarami morskimi z międzylądowaniem w Starej Pasłęce, gdzie znajduje się baza poduszkowców Kaszubskiego Dywizjonu SG oraz uczestniczył wspólnie z Komendantem MOSG w locie patrolowym poduszkowcem SG-412 na Zalewie Wiślanym.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r.

Zobacz również

Weekend na sportowo z udziałem lekkoatletów z klubu OSiR „Wyspiarz”

Ponad tysiąc młodych sportowców z całej Polski walczyło o pierwsze medale podczas PZLA Mistrzostw Polski …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.