Strona główna / Lokalne / Powstanie interaktywny szlak historyczny „Archipelag Pamięci”

Powstanie interaktywny szlak historyczny „Archipelag Pamięci”

Projekt wyznaczenia interaktywnego szlaku historycznego „Archipelag Pamięci” jest realizowany przez Fundację Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych, dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Realizowane przedsięwzięcie ma na celu zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców historii tworzenia się polskości na wyspach Wolin, Uznam i Karsibór po II wojnie światowej. Szlak będzie składać się z 10 tablic rozmieszczonych na terenie wysp. Każda z tablic będzie dotyczyła historii danego miejsca, opowiedzianej nam przez mieszkańców regionu pamiętających pierwsze lata osadnictwa po przyłączeniu Ziem Zachodnich i Północnych do Polski. Zeskanowanie QR-kodu  – umieszczonego na tablicach – umożliwi wejście na stronę internetową prezentującą opowieść poprzez tekst, zdjęcia oraz materiały audiowizualne. W ramach projektu zostanie również stworzony mini-przewodnik promujący szlak oraz umożliwiający lokalizację jego kolejnych punktów.

Projekt jest kontynuacją działań związanych z odkrywaniem i promocją dziedzictwa kulturowego regionu polskich wysp, podjętych przez Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych w 2016 r. Wtedy, w ramach programu „Patriotyzm jutra”, Centrum opracowało grę historyczna i platformę internetową „Archipelag Pamięci” (www.archipelag.edu.pl), które były formą pomocy dydaktycznej, uzupełniającej nauczanie historii w szkołach gimnazjalnych i średnich o komponent regionalny.

Pomysł i wykonanie: Piotr Oleksy i Mateusz Sikora.

Zdjęcia: Artur Kubasik

Zobacz również

Weekend na sportowo z udziałem lekkoatletów z klubu OSiR „Wyspiarz”

Ponad tysiąc młodych sportowców z całej Polski walczyło o pierwsze medale podczas PZLA Mistrzostw Polski …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.