Strona główna / Lokalne / UBB dalej korzysta z miejskich przystanków. Spór rozstrzygnie Komisja Europejska

UBB dalej korzysta z miejskich przystanków. Spór rozstrzygnie Komisja Europejska

– Jakoś UBB nic sobie nie robi z zakazów – dziwi się jeden z Czytelników. – Dowodem niech będzie poniższe dzisiejsze zdjęcie. Ciekawe którędy wjechali i czy mają zgodę na korzystanie z przystanków – zastanawia się.

Przed uzyskaniem zezwolenia na świadczenie usług regularnych w międzynarodowym transporcie drogowym przedsiębiorca zobowiązany jest uzgodnić zasady korzystania z przystanków z właściwym zarządcą infrastruktury drogowej, a konieczność dokonania uzgodnienia w tym zakresie wynika z wykładni celowościowej art. 8 ust. 4 lit. a) rozporządzenia 1073/2009 – czytamy w komunikacie wydanym przez Generalnego Inspektora Transportu Drogowego.

Ujawnienie okoliczności braku wcześniejszego uzgodnienia zasad korzystania z przystanków i obiektów dworcowych, na których przewoźnik planuje zabierać lub wysadzać pasażerów, powinno skutkować odmową wydania bądź cofnięciem zezwolenia udzielonego przedsiębiorcy na danej linii.

Innego zdania jest Mirella Lechna, radca prawny reprezentujący przewoźnika UBB. W oświadczeniu przesłanym naszej redakcji, czytamy m.in. że

Obecnie UBB jest uprawniona do świadczenia usług transportowych pomiędzy Ahlbeck a Świnoujściem (w obie strony) na podstawie zezwolenia wydanego przez niemiecki Urząd Budowy Dróg i Ruchu Drogowego Landu Mecklenburg —Vorpomern w Rostocku. (…) Zgodnie z treścią tego zezwolenia jest to połączenie regularne zapewniające transport wyłącznie z terytorium Niemiec na terytorium Polski i z powrotem, to jest transport transgraniczny. UBB nie świadczy usług transportowych w Polsce, w szczególności nie przewozi pasażerów chcących skorzystać z przejazdu na terenie Świnoujścia.

Z tego względu do działalności UBB nie znajduje zastosowania uchwała Nr VIII/62/2015 Rady Miasta Świnoujścia z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie określenie przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Miasto Świnoujście oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów zmieniona uchwalą Nr XX/170/2016 Rady Miasta Świnoujście z dnia 31 marca 2016 r., ponieważ reguluje ona wyłącznie transport krajowy.

Nie zachodzi zatem konieczność uzgodnienia przez UBB sposobu korzystania z przystanków komunikacyjnych stanowiących własność samorządu.

Zezwolenie z dnia 3 lipca 2017r. zawiera listę przystanków, na których zatrzymują się autobusy UBB i jest to wystarczająca podstawa dla UBB do korzystania z nich – uważa radca prawny Mirella Lechna.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wystąpił do Komisji Europejskiej z prośbą o zajęcie stanowiska w spornej kwestii.

Zobacz również

Turniej o Puchar Błękitnej Flagi

W minioną sobotę – tj. 25.06.2022 r. na boisku zewnętrznym przy Centrum Edukacji Zawodowej i …

6 komentarzy

 1. Brawo zdecydujcie się jesteście Unii albo nie.
  Turyści do nas jadą wiozą swoje ciężko zarobione Euro, aby je u nas wydać, a wy co ?
  Nie podoba wam się to? To tak turystyki nie chcecie, kontenerów nie chcecie ? Nieroby nieuki lenie patentowe. Wybudować sobie lepianki bez prądu i wody i won z mojego miasta Świnoujścia.

  • ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

   Chyba raczej świeżo zrabowane pieniądze, a nie zarobione.

  • Ty drogi czytelniku chyba nie rozumiesz o co w tym sporze chodzi ,, chodzi o to ,że ja przyjdę do twojej lepianki i zrobię sobie z niej SZALET a Ty jeszcze mi podziękujesz , czy tak to ma wyglądać ?????

  • Niektórym naplujesz w twarz i powiedzą, że to ciepły deszcz pada. AGENDA22 lubisz jak szkopy plują nam w twarz!!! Ja nie. Bycie członkiem Uni nie nic do tego.

 2. Tak to jest jak ITD wydaje zezwolenie a potem je cofa.

 3. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

  Chyba szkopki trochę się zagalopowały . . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.