piątek , 7 października 2022
Strona główna / Lokalne / Areszt śledczy do likwidacji? Trwa analiza kosztów eksploatacji

Areszt śledczy do likwidacji? Trwa analiza kosztów eksploatacji

Areszty Śledcze w Kamieniu Pomorskim oraz Świnoujściu zostaną zlikwidowane – dowiedziała się nieoficjalnie redakcja portalu kamieńskie.info. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej odpowiada, że trwa analiza kosztów eksploatacji jednostek penitencjarnych w okręgu szczecińskim, jednak żadne konkretne decyzje nie zapadły. Co innego mówią pracownicy Służby Więziennej, z którymi udało nam się porozmawiać.

O sprawie likwidacji, od jakiegoś czasu coraz głośniej mówi się w środowisku samych pracowników Służby Więziennej. Według naszych informacji, pierwszy, do końca czerwca 2018 roku miałby zostać zlikwidowany Areszt Śledczy w Świnoujściu. Następny w kolejce byłby Areszt w Kamieniu Pomorskim.

To o tyle dziwne, że jakiś czas temu, w trakcie jednej z konferencji prasowych, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapowiedział powstanie zakładu, w którym pracowaliby osadzeni. Co w takim razie z planowaną halą, która miałaby powstać w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Buniewicach?

– Nic, nawet jeżeli umowy zostałyby podpisane to zwyczajnie się je wypowie. Decyzja w sprawie Kamienia jak i Świnoujścia w zasadzie już zapadła, czeka tylko na „przyklepanie” kogoś na samej górze. Mamy dostać oferty przeniesienia m.in. do Nowogardu, Goleniowa albo Szczecina – mówi nam pragnący zachować anonimowość jeden z pracowników Służby Więzienniej.

O komentarz w sprawie likwidacji poprosiliśmy Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie.

– W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt zakładów karnych i aresztów śledczych mieszczących się w budynkach z XVII i XVIII wieku, a nawet starszych. Funkcjonowanie tego typu małych jednostek jest nieekonomiczne, ponieważ koszty ich eksploatacji, napraw oraz modernizacji są bardzo wysokie, taki stan rzeczy powoduje również, że koszt utrzymania jednego więźnia w tego typu jednostce jest zdecydowanie wyższy niż w nowoczesnym zakładzie karnym. W związku z tym planuje się  przekształcenie, kompleksową modernizację lub likwidację wybranych jednostek tego typu, co stanowiło będzie skuteczny sposób racjonalizacji wydatków ponoszonych na ich utrzymanie.  Przekształcenie lub likwidacje nie wpłyną na utratę pracy przez funkcjonariuszy SW, którzy zostaną przeniesieni do nowych lub zmodernizowanych jednostek oraz na zmniejszenie liczby dostępnych miejsc dla osadzonych. Obecnie trwają jeszcze prace nad wytypowaniem jednostek penitencjarnych, które będą przekształcane, kompleksowo modernizowane lub likwidowane – poinformował major Sebastian Matuszczak, Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Szczecinie – W związku z powyższym na polecenie Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Szczecinie, specjaliści Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Szczecinie, dokonali szczegółowej analizy kosztów eksploatacji jednostek penitencjarnych w okręgu szczecińskim. Do chwili obecnej nie zostały podjęte żadne wiążące decyzje dotyczące przekształcenia, kompleksowej modernizacji lub likwidacji wybranych jednostek.

Zobacz również

Od dziś zmiany organizacji ruchu związane z budową ronda

Wykonawca budowy drogi ekspresowej S3 zawiadomił, że od dnia 6 października wprowadzi czasowe zmiany organizacji …

8 komentarzy

 1. Już dawno powinni zlikwidować takie małe zakłady. 30 osadzonych 40 klawiszy to absurd

 2. Przecież wiadomo już ,że jest likwidacja od 1 stycznia, a nie od czerwca.

 3. Jeżeli chodzi o wystawianie wyznaczonych osób do skłądania kwiatów pod pomnikami przez Areszt Śledczy, to jestem OBURZONY i zgodzę się z poprzednikiem komentarza. jak może być oddelegowany młodszy chorąży ?? To w areszcie śledczym nie ma już kogo oddelegować ???

 4. Huuurrrra. Nie bedzie Pana P.K. paaaaa paaaa. A tam gdzie pojedzie nie bedzie juz zadzieral nosa, tylko bedzie zapitalal, bo beda lepsi od niego STOPNIEM ! Koniec cieplej posadki.

 5. Jak to nie wytypowali,przecież już wiadomo że jako pierwsza jednostka do likwidacji to AŚ S-cie ,następna Choszczno i na Końcu AS Kamień

 6. Panowie generałowie będąc w AS Świnoujście stwierdzili że jest to wzorowa jednostka w skali kraju a teraz okazuje się że jednak nie…chyba chodzi Ty nie o oszczędności ale pozbycia się smrodu po PLAMIE.

 7. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

  Te debile myślą, że więzienie ma na siebie zarabiać?
  -To nie warzywniak.
  Od 150 lat się opłacało, a teraz jakiemuś kołtunowi się nie opłaca, haa haa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.