Strona główna / Lokalne / Bezdomni spalą tę zabytkową perełkę
W budynku już dwukrotnie dochodziło do zaprószenia ognia. Foto: Wojciech Basałygo

Bezdomni spalą tę zabytkową perełkę

Budynek dawnego pensjonatu Wisus stoi w reprezentacyjnym miejscu przy promenadzie, przy ul. Żeromskiego. Niegdyś był wizytówką, a dziś popada w ruinę. Obiekt kilkakrotnie był wystawiany bezskutecznie na sprzedaż. W ciągu ostatnich dwóch dni w budynku doszło do zaprószenia ognia. Za pierwszym razem paliło się poddasze. W nocy z soboty na niedzielę, bezdomni rozpalili ognisko na pierwszym piętrze.

Od kilku lat obiekt stoi nieużytkowany. Przed laty budynki: Wisus i Wisus II były studenckimi pensjonatami. Z poniemieckich domów sanatoryjnych korzystali m.in. studenci przyjeżdżający na festiwal Fama.

„Wisus” po staropolsku znaczy urwis, psotnik, huncwot. Przed wojną pensjonat nazywał się „An de Waterkant”, czyli wodnik.

Zobacz również

Świnoujście. Zawrócono statek z odpadami z Norwegii

Inspektorzy Ochrony Środowiska udaremnili próbę importu do Polski ponad 2300 ton odpadów z Norwegii stanowiących …

4 komentarze

 1. Bezdomni, bezdomni, a nie “ludzi wynajęci” droga Pani lub drogi Panie. We wspomnianym budynku panuje nielad i smród, a spowodowali to właśnie ludzie w nim koczujący. Ale o czym mówimy jak nikt tej posesji nie pilnuje i każdy może wejść na jej teren.

 2. Nie bezdomni tylko ludzie wynajęci.
  Proszę przeczytać artykuł w internetowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego z 29 lutego 2016 roku.
  Tam jest opisana histora podpalemia przez “nieznanych sprawców’ DITRIECHÓWKI na Warszowie w 2010 roku,
  objętej ochroną konserwatora zabytków.
  Też miasto nie mogło jej sprzedać.
  Kurier Szczeciński z imienia i nazwiska wymienia kto z władz miasta cieszył się z rozebrania budynku , który przetrwał bombardowania.
  Scenariusz ten sam.
  Budynek pójdzie jako ruina za grosze.
  Zburzą go i postawią jakiś klocek na jego miejscu.

  • Bezdomni, bezdomni, a nie “ludzi wynajęci” droga Pani lub drogi Panie. We wspomnianym budynku panuje nielad i smród, a spowodowali to właśnie ludzie w nim koczujący. Ale o czym mówimy jak nikt tej posesji nie pilnuje i każdy może wejść na jej teren.

  • Głupoty Pan/Pani wypisuje. Po pierwsze to własność prywatna, po drugie wchodzenie ja jej teren jest bezprawne. Po trzecie wysnuwanie takich tez zakrawa o pomówienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.