Strona główna / Lokalne / Bezdomni spalą tę zabytkową perełkę
W budynku już dwukrotnie dochodziło do zaprószenia ognia. Foto: Wojciech Basałygo

Bezdomni spalą tę zabytkową perełkę

Budynek dawnego pensjonatu Wisus stoi w reprezentacyjnym miejscu przy promenadzie, przy ul. Żeromskiego. Niegdyś był wizytówką, a dziś popada w ruinę. Obiekt kilkakrotnie był wystawiany bezskutecznie na sprzedaż. W ciągu ostatnich dwóch dni w budynku doszło do zaprószenia ognia. Za pierwszym razem paliło się poddasze. W nocy z soboty na niedzielę, bezdomni rozpalili ognisko na pierwszym piętrze.

Od kilku lat obiekt stoi nieużytkowany. Przed laty budynki: Wisus i Wisus II były studenckimi pensjonatami. Z poniemieckich domów sanatoryjnych korzystali m.in. studenci przyjeżdżający na festiwal Fama.

„Wisus” po staropolsku znaczy urwis, psotnik, huncwot. Przed wojną pensjonat nazywał się „An de Waterkant”, czyli wodnik.

Zobacz również

Analitycy: drogie wyjazdy na Wszystkich Świętych

Tegoroczne wyjazdy na Wszystkich Świętych, z pewnością będą należały do najdroższych – wskazują analitycy e-petrol. …

4 komentarze

 1. Bezdomni, bezdomni, a nie “ludzi wynajęci” droga Pani lub drogi Panie. We wspomnianym budynku panuje nielad i smród, a spowodowali to właśnie ludzie w nim koczujący. Ale o czym mówimy jak nikt tej posesji nie pilnuje i każdy może wejść na jej teren.

 2. Nie bezdomni tylko ludzie wynajęci.
  Proszę przeczytać artykuł w internetowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego z 29 lutego 2016 roku.
  Tam jest opisana histora podpalemia przez “nieznanych sprawców’ DITRIECHÓWKI na Warszowie w 2010 roku,
  objętej ochroną konserwatora zabytków.
  Też miasto nie mogło jej sprzedać.
  Kurier Szczeciński z imienia i nazwiska wymienia kto z władz miasta cieszył się z rozebrania budynku , który przetrwał bombardowania.
  Scenariusz ten sam.
  Budynek pójdzie jako ruina za grosze.
  Zburzą go i postawią jakiś klocek na jego miejscu.

  • Bezdomni, bezdomni, a nie “ludzi wynajęci” droga Pani lub drogi Panie. We wspomnianym budynku panuje nielad i smród, a spowodowali to właśnie ludzie w nim koczujący. Ale o czym mówimy jak nikt tej posesji nie pilnuje i każdy może wejść na jej teren.

  • Głupoty Pan/Pani wypisuje. Po pierwsze to własność prywatna, po drugie wchodzenie ja jej teren jest bezprawne. Po trzecie wysnuwanie takich tez zakrawa o pomówienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.