Strona główna / Kultura / Przed nami finałowy koncert XIX Świnoujskich Wieczorów Organowych – wiosna, lato 2017

Przed nami finałowy koncert XIX Świnoujskich Wieczorów Organowych – wiosna, lato 2017

W piątkowy wieczór – 01 września – w kościele pw. Chrystusa Króla, na organach z 1927 roku grać będzie, po raz pierwszy w festiwalu, Renata LESIEUR z Wilna oraz debiutujący na festiwalu uzdolniony duet Dawid RYDZ – akordeon i Radosław JARECKI – altówka.

Renata  LESIEUR ukończyła studia w Litewskiej Wyższej Szkole Muzyki i Sztuk Teatralnych, w klasie fortepianu  i organów. W latach 1992 do 1993 kontynuowała studia na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Hariberta Metzgera. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez  m.in. Jean Boyer, Ssigmond Szathmary, Guy Bovet czy Margareth Phillips. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kijowie oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistów i Organistów MK Ciurlionis w Wilnie.    Często występuje publicznie, zarówno jako solistka, jak i członek zespołów i orkiestr, zarówno kameralnych jak i symfonicznych. Często zapraszana do udziału w festiwalach organowych. Występowała w krajach bałtyckich i wielu innych europejskich,a także w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Regularnie zapraszana, a także jako członek panelu jurorskiego podczas konkursów międzynarodowych. Występuje jako solistka z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz Litewską Orkiestrą Kameralną i z  najlepszymi chórami litewskimi i europejskimi. Wielokrotnie nagrywała dla litewskiego radia i telewizji.  Jest prezesem Centrum Muzyki Religijnej w Wilnie.

W 2015 otrzymała nagrodę za zasługi dla litewskiej kultury od prezydent Litwy – Dalii Grybauskaite.

Radosław Ignacy JAROCKI – urodzony w 1995 roku w Białymstoku naukę gry na skrzypcach rozpoczął mając 7 lat. W 2014 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im Zenona Brzeskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Andrzeja Gębskiego i prof. Janusza Smolarskiego. Obecnie studiuje w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w klasie altówki prof. Piotra Reicherta oraz dr Katarzyny Budnik-Gałązki. Swe umiejętności gry doskonalił na międzynarodowych kursach mistrzowskich w kraju oraz Akademii Smyczkowej w Goch (Niemcy) i Akademii Letniej w Valdres (Norwegia).

Jest laureatem licznych konkursów solowych i kameralnych w Polsce i za granicą.

Dawid RYDZ – naukę gry na akordeonie rozpoczął mając 8 lat. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w Szczecinie w klasie akordeonu Romana Rydza. Obecnie studiuje w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Jest laureatem wielu konkursów akordeonowych w kraju i za granicą. Wiele koncertuje w kraju i za granicą.  Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Szczególnie Uzdolnionych. Za swoje osiągnięcia kilka razy nagrodzony przez Prezydenta Miasta Szczecina.

Duet JAROCKI & RYDZ – wspólną pracę rozpoczął w 2015 roku. Wielokrotnie występował na festiwalowych koncertach oraz konkursach w Polsce i za granicą osiągając znaczące sukcesy. Od początku współpracuje też z warszawską grupą kompozytorską „gen~.rate” nieustannie poszerzając repertuar.

W programie koncertu usłyszymy; ANONIMUS  VILNENSIS -7 Dances from Tabulature 16 c. , Johann Sebastian BACH – Sonata nr 3 g-moll, Mikołaj K. CIURLIONIS

– Fugue cis-moll, prapremiera Krzysztof NAKLICKI – Recitativi oraz Theodore DUBOIS – Cantilene Nuptiale   and Grand Chorus.

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.