środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Do szkół i przedszkoli pójdzie 4757 uczniów
Foto: Daniel Jędzura/Fotolia

Do szkół i przedszkoli pójdzie 4757 uczniów

W dniu 4 września rozpoczyna się nowy rok szkolny. W świnoujskich placówkach oświatowych naukę i wychowanie podejmie 4 757 uczniów, w tym 1 070 przedszkolaków. Naukę prowadzić będzie ponad 600 nauczycieli w 231 oddziałach. Wspomagać ich będzie około  260 pracowników administracji i obsługi.

– Najważniejszym przy wprowadzaniu nowej reformy edukacji jest to, że w przeciwieństwie do innych gmin  nie nastąpiła redukcja zatrudnienia zarówno wśród nauczycieli, jak i pracowników administracji oraz obsługi – mówi Robert Karelus rzecznik prezydenta miasta

Rada Miasta Świnoujście zdecydowaną większością głosów przyjęła w marcu br. ,podczas sesji nadzwyczajnej, uchwały w  sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów oraz sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego. Przedłożony projekt uchwały i zawarte w nim rozwiązania zostały w ostatecznym kształcie wypracowane przez zespół konsultacyjny do spraw reorganizacji sieci szkół i placówek oświatowych na terenie Gminy Miasto Świnoujście, powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta Świnoujście .

W skład zespołu, oprócz zastępcy prezydenta ds. oświaty, naczelnika i pracownika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, weszli dyrektorzy wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów, przedstawiciele związków zawodowych funkcjonujących w Świnoujskiej oświacie, a także przedstawiciele wszystkich klubów radnych Miasta Świnoujście. Na spotkania byli także zapraszani, w miarę potrzeb, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych.

Uznając zasadę, że adresatami sieci szkół są przede wszystkim uczniowie szkół i ich rodzice, którzy powinni mieć zapewnioną możliwość zapoznania się z pełną informacją o sieci szkół, modyfikowanej z związku ze zmianą ustroju szkolnego, członkowie zespołu odbyli wiele spotkań informacyjno – konsultacyjnych z rodzicami i nauczycielami, na których informowano o proponowanych zmianach i je konsultowano ze zgromadzonym gremium. Część uwag wniesionych przez rodziców, a także nauczycieli uwzględniono w ostatecznym projekcie sieci szkół.

Przy projektowaniu sieci szkół podstawowych kierowano się względami demograficznymi, względami bezpieczeństwa uczniów, a także obecną bazą lokalową dotychczasowych sześcioletnich szkół podstawowych i gimnazjów.

Aktualna  sieć szkół podstawowych przystosowana do nowego ustroju szkolnego przedstawia się następująco:

1) Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu, z siedzibą w Świnoujściu, ul. Narutowicza 10, prowadząca klasy Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Olimpijczyków Polskich w Świnoujściu.

2) Szkoła Podstawowa nr 2 im. mjra Henryka Sucharskiego w Świnoujściu, z siedzibą w Świnoujściu, ul. Białoruska 2, prowadząca klasy Gimnazjum Publicznego nr 3 im. Orła Białego w Świnoujściu.

3) Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza w Świnoujściu, z siedzibą w Świnoujściu, ul. Szkolna 1, prowadząca klasy Gimnazjum Integracyjnego w Świnoujściu.

4) Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mieszka I w Świnoujściu, z siedzibą w Świnoujściu, ul. Staszica 17, prowadząca klasy Gimnazjum Publicznego nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Świnoujściu.

Zajęcia dydaktyczne klas młodszych odbywać się będą w budynku dotychczasowej Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Staszica 17, a klas gimnazjum i klas starszych szkoły podstawowej w budynku przy ul. Kościuszki 11. Uczniowie poszczególnych klas będą przypisani do jednego budynku w cyklu kształcenia i w roku szkolnym. Przemieszczać będą się w razie potrzeby tylko nauczyciele. Właściwa i sprawna organizacja pracy w tym zakresie jest zadaniem dyrektora szkoły. Budynki szkół zlokalizowane są na sąsiednich ulicach w odległości ok. 80 m.

5) Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Świnoujściu, z siedzibą w Świnoujściu, ul. Sąsiedzka 13a.

– Pragnę również przypomnieć, że na wniosek Prezydenta Rada Miasta Świnoujście podjęła w dniu 9 lutego 2017 r. uchwałę, mocą której dzieci i młodzież szkolna realizująca obowiązek szkolny lub obowiązek nauki ma uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej – dodaje rzecznik.

 

 

Zobacz również

Policjanci ze Świnoujścia pilnowali bezpieczeństwa na niemieckiej autostradzie A20

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz Komendy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.