Strona główna / Lokalne / Zróbmy to razem! Ma szansę powstać  miejsce pamięci ofiar katastrof morskich i ludzi morza

Zróbmy to razem! Ma szansę powstać  miejsce pamięci ofiar katastrof morskich i ludzi morza

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Jednym z nich jest pomysł, aby na świnoujskim cmentarzu powstało specjalne, wydzielone miejsce pamięci świnoujścian, którzy zginęli na morzu.

– To zwyczajnie głupio,  żeby takiego miejsca nie było w nadmorskim mieście, gdzie chyba każda rodzina związana jest z morzem – mówią ci, którzy popierają projekt.

Co prawda na placu Rybaka przy muzeum jest kamień poświęcony „Tym, którzy nie powrócili z morza”, ale tam zwykle odbywają się oficjalne uroczystości w rocznicę morskich tragedii.

– A nam chodzi o miejsce, gdzie rodzina, znajomi będą mogli 1 listopada i w każdy inny dzień przyjść zapalić znicz, pomodlić się czy postać w milczeniu oddając hołd bliskiej sercu osobie, której grobem stało się morze  – mówi Jacek Antczak, pomysłodawca projektu i dodaje, że teraz ludzie palą znicze wokół kaplicy na cmentarzu.

Jacek Antczak nie chce nazywać tego pomnikiem, obeliskiem . Po prostu – miejscem pamięci.

Swoim wyglądem przypominałoby morskie fale z urwaną z łańcucha kotwicą w środku. Na falach, każdy (oczywiście poprzez administrację cmentarza) mógłby umieścić tabliczkę z imieniem i nazwiskiem bliskiego, który zginął na morzu, a jego ciała nigdy nie odnaleziono.

– To byłby ich taki symboliczny wspólny grób. Tak, jak są nimi morskie otchłanie, w których spoczywają – mówi Jacek Antczak. – Aby było to możliwe, potrzebne są głosy świnoujścian.  Dlatego proszę – zagłosujcie i zachęćcie innych aby głosowali na nasz wspólny projekt, projekt nr 10.

Zobacz również

Za nami 259. parkrun

W ostatnią sobotę września w Parku Zdrojowym zebrało się 35 ochotników, którzy zechcieli w pięknych …

2 komentarze

  1. Skatepark na cmentarzu?Tabliczka umocowana na falach sama będzie przeszkodą.Ludzie giną i umierają na całym Świecie(tak że ze Świnoujścia).Moim zdaniem wystarczy to co jest.Modlić można się wszędzie.Krzyż ułożony ze zniczy na Świnoujskiej plaży w Dzień Zaduszny jest swoistym kultem dla TYCH Co nie powrócili z Morza.Niech wiara ,że żyją-w naszych Sercach i że o nich pamiętamy nie zakłóci i OSTATNIEGO REJSU.Pamiętajmy-pływali wyznawcy różnych wiar i ateiści.Uszanujmy to!

  2. ciekawy pomysł. Zastanawiam się jednak czy tylko mnie kształt kojarzy się ze skateparkiem – miejscem dla deskorolek i crossów. Czy nie będzie tak, że po miejscu pamięci będą buszować radośnie deskorolkarze – powodując znów spory, spory, spory…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.