Połącz się z nami

Lokalne

Zadania własne miasta nie powinny trafiać do budżetu obywatelskiego

Opublikowano

w dniu

 

Wyjazd młodzieży szkolnej do Hiszpanii, zagospodarowanie terenów zaniedbanych, czy jazzowe koncerty muzyczne – to niektóre z projektów w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Głosować na nie można do 29 września. Jednak wśród zakwalifikowanych jest kilka takich, które powinny obligatoryjnie znaleźć się w budżecie miasta, a nie startować w konkursie dla mieszkańców miasta.

Od przyszłego roku egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie będą przeprowadzane wyłącznie w formie elektronicznej. Sala egzaminacyjna Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki musi wymienić sprzęt komputerowy. Dyrektor placówki złożyła projekt do budżetu obywatelskiego. Koszt sfinansowania nowego sprzętu wraz z remontem sali, to blisko 163 tys. złotych. Projekt budzi wątpliwości, bo finansowanie placówek oświatowych to zadanie własne gminy. Podobnie jak utrzymanie miejskiego szpitala i poprawianie standardów leczenia. W ubiegłym roku placówka wygrała pieniądze na zakup karetki transportowej. Podczas tegorocznej edycji złożono projekt na zakup m.in. respiratorów, ultrasonografu, doposażenie łóżka operacyjnego.

– To, co należy do zadań własnych gminy jest załatwiane przez budżet obywatelski. Niestety tak nie powinno być i nie powinno wprowadzać się mieszkańców w błąd, przedstawiając takie projekty. Oczywiście są to bardzo ważne tematy, ale nie powinny być one załatwiane w taki sposób – uważa radny Jarosław Włodarczyk.

– Myślę, że trzeba rozpatrywać w kategoriach porażki, że to o co gmina ma obowiązek zadbać sama, nagle znajduje się w budżecie obywatelskim, dodawane przez jednostki podległe prezydentowi. To wstyd. Zakup karetek – jestem przekonany, że jeśli taki temat stanąłby na sesji rady miasta, żaden z radnych nie miałby wątpliwości, aby to poprzeć i przeznaczyć środki, tak jak się to odbyło choćby z niedawno zakupionym busem dla urzędu miasta. Była tak potrzeba i nikt z tym nie dyskutował. Analogicznie patrząc prezydent mógł z tym pomysłem wystartować w budżecie obywatelskim. Niestety z roku na rok coraz więcej tematów w BO to zadania własne gminy, które zgłaszane są przez zorganizowane struktury, nie dając tym samym szans mieszkańcom, aby ich małe, sprawy były też ważne – mówi radny Jarosław Włodarczyk.

Budżet obywatelski nazywany również partycypacyjnym to proces w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części lub całości budżetu danego miasta lub gminy. Decyzje mogą być podejmowane bezpośrednio przez mieszkańców bądź za pośrednictwem organizacji społecznych. Najważniejszym elementem budżetu obywatelskiego są regularne spotkania mieszkańców z przedstawicielami władz, podczas których rozmawia się o przeznaczeniu wspólnych pieniędzy.

Czytaj dalej
17 komentarzy

17 Comments

 1. gość temu

  19 września 2017 na 08:40

  W komentarzach widać prawie samych znawców tematu budżetu obywatelskiego i nie tylko. Jak wszyscy zwolennicy sld tak bez mydła i z klapami na oczach, włażą do czterech liter swoim liderom licząc na to, że jakaś „łaska” na nich spłynie, to współczuję świnoujścianom jeśli ta formacja dorwie się do władzy w tym mieście. Oby nigdy to nie nastąpiło.

  • ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

   19 września 2017 na 11:21

   ❝⟨…⟩współczuję świnoujścianom jeśli ta formacja dorwie się do władzy w tym mieście. Oby nigdy to nie nastąpiło❞ – Boisz się, że ryj oderwą od koryta❓❗

 2. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

  18 września 2017 na 17:37

  Bez kitu ten budżet, to wałek.
  Miałby sens, gdyby nie to przyssane bezproduktywne towarzystwo wzajemnej adoracji.

 3. m. temu

  18 września 2017 na 08:48

  Wszyscy widzą, że w obecnym Budżecie Obywatelskim oraz w poprzednich latach jest coś nie tak. Najpierw Wyspy sportu, w poprzednim roku karetki lobbowane przez Panią Konkolewską i Prezydenta, a teraz projekty Grupy Morskiej. Połowa projektów jest słuszna, lecz nie powinny znaleźć się w budzecie Obywatelskim, a wbudzecie miasta na rok 2017…

 4. Joanna temu

  18 września 2017 na 08:07

  Po pierwszym roku kiedy wszyscy sie zaangażowali nastąpiło ostudzenie zapału, a władza natychmiast to wykorzystała i realizuje swoje zadania niby poparte teraz głosami społeczeństwa. Faktycznie powinno sie zadbać o podtrzymanie zainteresowania tematem budżetu obywatelskiego, a nie korzystać w tak pokrętny sposób . Ma świętą rację radny Włodarczyk.

 5. mieszkaniec temu

  17 września 2017 na 19:42

  Nic dodać nic ująć. Bardzo trafne podsumowanie panie Jarku.

 6. Anonim temu

  17 września 2017 na 18:44

  tegoroczny budzet to kpina i ustawka prezydenta z grupa morska i nowoczesna. Zreszta bylo podobnie rok temu…

 7. fungia temu

  17 września 2017 na 17:37

  Dlaczego mieszkańcy tak niedużego miasta muszą zebrać aż 40 podpisów pod każdym projektem? W dużo większych miastach jest to zaledwie 10-15. Wygląda na to, że to celowe działania władz o charakterze antydemokratycznym.

 8. wyspiarz temu

  17 września 2017 na 17:30

  Radny Włodarczyk ma rację!! to żenada, że żeby kupić szafki dzieciom do szkół czy kupić sprzęt do szpitala dla ratowania krytycznie chorych, albo modernizacja pracowni komputerowej żeby potwierdzić kwalifikacje zawodowe w CEZIT to ludzie muszą zbierać podpisy i jeszcze się licytować kto ich więcej zbierze!

  • obserwujący z ukrycia temu

   17 września 2017 na 23:52

   Ale to także ten radny ma na to wpływ, a co w tej kwestii zrobił. Wydaje się,że nic. Zgłosił dwa projekty i liczy na 500 000 plus.

 9. gość temu

  17 września 2017 na 15:47

  Radny z sld się obudził i obruszył, bo źle przygotowany przez panią z Warszowa projekt poległ w przedbiegach. A może osir powinien się tym zainteresować, i złosić jako swój. Jest tam starszy specjalista tylko nie wiadomo od czego, chyba tylko od przytulania kasy na pierwszego. Wstyd nieroby, wstyd.

  • Darek temu

   17 września 2017 na 16:47

   Moze przedstawi się Pan/Pani z nazwiska? Obrażać mozna każdego gdy jest się anonimowym, lecz pod wlasnym nazwiskiem juz ciężej. Pana Radmego Włodarczyka projekt przeszedł, więc mógł siedzieć cicho, lecz ma odwagę i chęci to mowi – bo taka jest prawda. Cos czuje, że ten komentarz napisał ktoś z grupy morskiej lub otoczenia Pana Prezydenta. Niech wszyscy czytelnicy widzą jakim językiem się posługują!

   • obserwujący z ukrycia temu

    17 września 2017 na 23:48

    W komentarzu „gość” nie stwierdzam żadnych wulgaryzmów. To nie wiem o jaki język chodzi, bo pisany jest po polsku. A pan radny i jego koledzy z sld to chyba nie są radnymi pierwszą kadencję, a problemy które powinno miasto załatwić, nie koniecznie w ramach budżetu obywatelskiego zauważyli dopiero teraz, jak „popadli w nie łaskę”. Ile sami zgłosili projektów uchwał i inicjatyw w tym zakresie. Te sugestie odnośnie grupy morskiej itd. obawiam się, że nie trafione, bo inni też potrafią obserwować i wyciągać wnioski. Pan radny sam zgłosił dwa projekty lub jest z nimi związany i jeśli wygrają to na pewno będzie z nich korzystał, więc ma wiedzę i mógł kolegów z partii uświadomić, że coś napisali nie tak. Tak samo pani była wiceprezydent, chyba wiedzę posiada. Chociaż osir jakoś mało aktywny w tym względzie. Pięknie operować frazesami to potrafi prawie każdy, tylko robić nie ma komu.

    • mieszkanka temu

     18 września 2017 na 08:46

     Stwierdzenie „nieroby” raczej nie jest poprawnym stwierdzeniem, a jedynie pokazuje jakim językiem posługują się radni, działacze oraz cala masa grupy morskiej oraz zaplczecza Żmurkiewicza. Co do komentarza obserwujące… Smiało mógłbym stwierdzić, że w obronę włączył się jakiś działacz GM 🙂 Niestety to wy organizujecie eventy, na które przychodzi po kilkanaście osób, a wasze projekty w BO sa lobbowane w UM i u samego prezydenta. Takich sytuacji jest mnóstwo. Mam nadzieję, że już niebawem media to wszystko opiszą. To zadanie dla Pana Basałygo, Ryfczyńskiego czy Nowickiego. Czas skończyć z kolesiostwem

     • gość temu

      18 września 2017 na 09:48

      SLD nie organizuje żadnych eventów. Jak się samemu nic nie robi to najłatwiej jest ośmieszać nawet małe inicjatywy innych. Nie myli się ten co nic nie robi, a i ludzi nie wolno do niczego zmuszać, chcą to korzystają, nie chcą to nie. Mają jakiś wybór.

  • Obserwator temu

   18 września 2017 na 07:42

   Człowieku nie masz pojęcia o czym piszesz. Wniosek z Warszowa był przygotowany przez mieszkańców Warszowa. A odrzucony przez Prezia aby się zemścić za 23 czerwiec br – wolne wybory na Naszym osiedlu. Wiemy Panie Prezydencie, że OSIR miał odgórny „prikaz” utrącić projekt. Miał po prostu znaleźć się projekt Grupy Cała Wstecz – nieważne , że poroniony pomysł budowy placu zabaw przy torach kolejowych – autorkę pogięło przy sztormach chyba.

 10. Góral temu

  17 września 2017 na 12:53

  Święta racja. Jest to przykre, że tak bogate miasto jak Świnoujście nie potrafi zadbać o podstawowe potrzeby naszych dzieciaków. Szafki, multimedialne ekrany czy nowe komputery to zadanie miasta!!! NIE budżetu obywatelskiego! Wstyd panie prezydencie!!!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

« z 2 »

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops
Reklama „artur_szczodry"
Reklama „stawikowski"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524