Połącz się z nami

Lokalne

Komentarz: Ustawa dezubekizacyjna krzywdzi ludzi

Opublikowano

w dniu

Przyzwyczailiśmy się myśleć i mówić o Świnoujściu, że jest miastem turystycznym i portowym. Jednak Świnoujście od wieków spełniało istotną rolę obronną dla wszystkich innych miast leżących wzdłuż Odry. Powojenne Świnoujście jak i dzisiejsze, to również miasto o strategicznym znaczeniu geopolitycznym ze względu na bezpośrednie położenie przy dawnej granicy państwowej, co generowało przede wszystkim kiedyś wielkie pokusy wykorzystywania go do różnych, często przestępczych celów. Dlatego zawsze w takich miastach bardzo istotną rolę spełniały służby mundurowe, które zwalczały przygraniczną i portową przestępczość, pilnowały granicy polsko – niemieckiej, ale również strzegły terytorium Polski. Polski takiej jaka była przez wszystkie lata powojenne, gdyż właśnie taką narzuciło nam porozumienie jałtańskie podpisane przez przedstawicieli wschodu i zachodu. Wszyscy Ci, którzy wtedy służyli Polsce robili to najlepiej jak potrafili. Ich służba, podobnie jak we wszystkich krajach jest traktowana priorytetowo – gdyż dbają o bezpieczeństwo państwa, ludzi i mienia, a któż z nas nie chce czuć się bezpieczny? Każdy! Kiedy w 1990 r. zmienił się ustrój Polski zawarto umowę społeczną, za którą podziwiał nas cały świat, a dokonanie bezkrwawej rewolucji dawało nam poczucie dumy, że Polacy nie są mściwi, że rozumieją. Choć to niewiarygodne, to po 27 latach są jednak ciągle ludzie, którzy uważają, że czas trzeba cofnąć i to bardzo daleko, że trzeba się mścić za złe uczynki nielicznych, którzy należeli do formacji UB, która przecież została jednak zlikwidowana w 1956 r.!.

W niedzielę na zaproszenie SLD w Świnoujściu oraz Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej gościł Anrzej Rozenek, polityk, dziennikarz i publicysta lewicowy, wicenaczelny tygodnika NIE, pełnomocnik pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, która będzie walczyła o zmianę Ustawy. W spotkaniu udział wzięło ponad 70 osób bardzo zainteresowanych i zrozpaczonych sytuacją w jakiej się znaleźli oni i ich rodziny z powodu decyzji politycznych podejmowanych przez rząd PiS.

Niedawno Sejm przyjął tzw. ustawę represyjną (dezubekizacyjną), którą niestety poparł również Senat złożony z przedstawicieli PO oraz PiS. Ustawa ta zakłada odebranie uprawnień emerytalnych i rentowych ogromnej, bo ponad 55.000 rzeszy Polaków, którzy mieli to nieszczęście, że choć jeden dzień przez 31 lipca 1990 r. służyli w różnych służbach mundurowych. I dla polityków PiS nie miało znaczenia, że większość z nich z dużym poświęceniem wykonywała swoją służbę i zostali pozytywnie zweryfikowani w 1990 r., nic im nie zarzucano, a państwo polskie nadal korzystało z ich wysokich kwalifikacji i płaciło im za ich pracę. Za wykonywaną służbę, za dyspozycyjność 24 h, za wielomiesięczne rozłąki, za ryzykowanie życiem w obronie ludzi i mienia. Po raz pierwszy ludzi tych dotknęło PO w 2009 r. Teraz PiS kończy to poniżające „dzieło” odbierając godność i ograbiając z należnych im świadczeń. Od 1 października tysiące ludzi, którzy pracowali w policji, ABW, Agencji Wywiadu Wojskowego i Kontrwywiadzie, CBA, Straży Granicznej, BOR, Straży Pożarnej oraz Służbie Więziennej otrzymają zmniejszone do kwoty 1750 lub nawet mniej emerytury lub renty. Generał Gromosław Czempiński, bohater z Iraku, dzięki któremu amerykański rząd umorzył ponad połowę zadłużenia Polski, czyli 16,5 mld USD i który został odznaczony przez prezydenta George’a Busha wysokim odznaczeniem CIA – otrzymał już decyzję z Zakładu Emerytalno – Rentowego MSW, że otrzymywać będzie emeryturę w wysokości 1290 zł. Obniżenia rent i emerytur obejmą również pracowników administracyjnych powyższych instytucji mundurowych oraz rodziny, wdowy i dzieci, które np. pobierały renty po zmarłych rodzicach czy współmałżonkach. Dotkną pracowników administracyjnych tych instytucji, tak naprawdę zwykłych pracowników, ale również sportowców (piłkarzy, sztangistów, bokserów), którzy zatrudniani byli na fikcyjnych etatach w MSW, żeby trenować i osiągać wspaniałe wyniki w gwardyjskich klubach sportowych. Niektórzy z nich otrzymali już decyzje o zmniejszeniu świadczeń nawet do 800 zł. Zaczynają się ludzkie dramaty, są osoby, które przypłacają to zdrowiem i życiem. Zawały, wylewy, udary, samobójstwa to cena, którą płacą za chorą zemstę PiS na przeszłości Polski, na którą przecież Ci ludzie nie mieli żadnego wpływu! Bujdą na resorach są propagandowe informacje podawane przez polityków PiS, że emerytury i renty obniżane są wyłącznie ludziom z UB i SB, którzy dostawali po kilkanaście tysięcy miesięcznie. Takich ludzi po prostu nie ma. Średnie świadczenia funkcjonariuszy służb mundurowych to 2.800 m-c, a według nowej Ustawy każdy rok pracy tych ludzi został oszacowany na 0, co właśnie powoduje drastyczne obniżki do średnich kwot ZUS.

Po 1 października prawdziwe tragedie dotkną wielu świnoujskich rodzin, gdyż Świnoujście to miasto, w którym żyje bardzo dużo osób dotkniętych tą niesprawiedliwą i niekonstytucyjną ustawą. Prawo podobno nie może działać wstecz, a przecież to zrobiono! Prawo nie może odbierać praw nabytych w wyniku umów zawartych z polskim państwem, a przecież tak właśnie się dzieje! Nie zawartych z PZPR, SLD, PO czy PiS, ale właśnie z polskim państwem, które swoim obywatelom winne jest respektowanie ich praw i szacunku dla wykonywanej służby. Wiele rodzin mundurowych, które pomagały swoim dzieciom, teraz znajdzie się na garnuszku tych dzieci, które będą zmuszone pomagać swoim rodzicom, którzy otrzymają znacznie obniżone emerytury i renty. Bo zacznie brakować na wszystko, na opłaty, na leki, na życie. To również wpłynie na mniejszą konsumpcję i być może konieczność wystąpienia do miasta o pomoc społeczną. W „kolejce” do obniżenia emerytur i rent następni są wojskowi z pionu Ministerstwa Obrony Narodowej to grupa ponad 100.000 ludzi w Polsce.  Prawo i Sprawiedliwość wprowadza swoją autorytarną ocenę przeszłości tych, którzy urodzili się, żyli i pracowali w powojennej Polsce. SLD nie godzi się na takie nieprawne i niesprawiedliwe działania. Stoję na stanowisku, że każdy, kto kiedykolwiek i w tamtych czasach i dzisiaj popełnia przestępstwa, winien być osądzony w indywidualnych procesach przed Sądami a nie potraktowany odpowiedzialnością zbiorową wystawianą przez tak subiektywną instytucję jaką jest IPN.  Nie wolno się na to godzić i choć będzie to trudne to jest możliwe odwrócenie tej sytuacji. Po pierwsze poprzez składanie odwołań, a wszystkich, którzy chcieliby uzyskać porady w tych kwestiach jak skutecznie odwoływać się od bezprawnych decyzji zachęcamy do kontaktu z nami lub z organizacjami mundurowymi. A po drugie poprzez odsunięcie PiS i ludzi, którzy ich wspierają od władzy i to na wszystkich szczeblach, począwszy od samorządu lokalnego, a skończywszy na Parlamencie. Nie dajmy się zaszczuć, okraść i odebrać godności naszym najbliższym i nam samym. Dzisiaj dotyka to bowiem mundurowych, a jutro może dotknąć nauczycieli, ludzi kultury, i wszystkich tych, którzy urodzili się za wcześnie i w ocenie tej władzy pracowali dla „niewłaściwej” Polski. A Polska to cały Naród – a nie tylko PiS.

Joanna Agatowska

Czytaj dalej
55 komentarzy

1 Komentarz

 1. andre temu

  25 września 2017 na 21:36

  Ludzie, czy Wy nie dostrzegacie, że jest prowadzona wojna polityczna polegająca na dzieleniu społeczeństwa poprzez szukanie wrogów nazywając ich zdrajcami, komunistami i złodziejami, ludźmi gorszego sortu, zdradzieckimi mordami, kanaliami, których należy ukarać, upodlić, pozbawić godności. Po „załatwieniu” jednej grupy przyjdzie czas na następnych. W kolejce są już żołnierze zawodowi, później będą następni. Podobnie postępowano w Niemczech w latach 30 XX wieku, gdzie w wyniku ustaw norymberskich wykluczono z życia społecznego Żydów w imię sprawiedliwości społecznej.

 2. Anonim temu

  25 września 2017 na 21:34

  Ludzie, czy Wy nie dostrzegacie, że jest prowadzona wojna polityczna polegająca na dzieleniu społeczeństwa poprzez szukanie wrogów nazywając ich zdrajcami, komunistami i złodziejami, ludźmi gorszego sortu, zdradzieckimi mordami, kanaliami, których należy ukarać, upodlić, pozbawić godności. Po „załatwieniu” jednej grupy przyjdzie czas na następnych. W kolejce są już żołnierze zawodowi, później będą następni. Podobnie postępowano w Niemczech w latach 30 XX wieku, gdzie w wyniku ustaw norymberskich wykluczono z życia społecznego Żydów w imię sprawiedliwości społecznej.

 3. też suweren temu

  25 września 2017 na 19:05

  Bardzo dziękuję autorce, Pani Joannie Agatowskiej za ten głos w sprawie. Żyję już trochę na tym świecie, widziałem wiele…. Najgorszą odpowiedzialnością była i jest … odpowiedzialność zbiorowa. A teraz, w takim państwie, jakim jest Polska została w brutalny sposób wykorzystana politycznie i populistycznie przez „dobrą zmianę”. Mam nadzieję, że historia oceni to w sposób obiektywny a pomysłodawcy zostaną osądzeni…. tak mi dopomóż BÓG !!!

 4. xc temu

  25 września 2017 na 17:04

  Proszę pamiętać że PiS diagnozuje nastroje suwerena.Przecietny wyborca PiS wcale nie oczekuje poprawy swojej sytuacji , On ma szczera nadzieję że sąsiadowi sie pogorszy

  • Anonim temu

   26 września 2017 na 08:36

   Święta prawda…. tak się dzieje w Cebulandii

 5. Prezydent Kwaśniewski temu

  25 września 2017 na 13:26

  Nie czytać, nie komentować, szkoda czasu na gówno w mózgu

  • S...y Dziad temu

   26 września 2017 na 17:10

   Czytać, myśleć, czekać cierpliwie – do Ciebie tez „zapukają” (czego nie życzę)!

 6. Gość temu

  25 września 2017 na 12:26

  Najlepszy numer z tymi emeryturami jest taki,że ci najbardziej „zasłużeni” esbecy,którzy nie zostali zweryfikowani i zostali zwolnieni a służyli np do 14 lat , poszli do pracy w cywilu i mają teraz spokojna głowę bo pobierają pełną emeryturę z ZUS-u z zaliczeniem 1,3% za rok służby. I nikt ich nie ruszy.A ci którzy zostali zweryfikowaniu pozytywnie i wypracowali emeryturę resortową, mają ją drastycznie obniżoną choćby pracowali tam tylko jeden dzień. A ile jest takich przypadków,że ktoś w ogóle tam nie pracował tylko „wisiał” tam na etacie ? To jest dopiero sprawiedliwość społeczna. Oczywiście twórcy tej ustawy poszli na skróty bo nie mają pojęcia jak sprawiedliwie postawić przed sądem tych,którzy faktycznie popełnili przestępstwa.

 7. Gość temu

  25 września 2017 na 12:10

  Dzisiaj mundurowi też nie płacą ZUS-u 🙂

 8. Manik temu

  25 września 2017 na 12:02

  Tzw. prawdziwych UB-eków była mała garstka. Takich, którzy chcieli się podlizać władzy i dla zysku robili świństwa swoim rodakom. Reszta tzw. mundurowych (których osobiście nieszczególnie lubię) to byli zwykli ludzie, jedni lepsi, drudzy gorsi, ale to nie byli żadni przestępcy. PiS próbuje zrobić z nich przestępców stosując odpowiedzialność zbiorową. Na to nie ma i nie będzie zgody, SLD jest przeciwny bezprawnym działaniom PiS.
  A w Świnoujściu prezydencko-kontenerowa koalicja czyli PO + PiS + Grupa Morska już się boją, że Sojusz Lewicy Demokratycznej wyszedł z dobrą inicjatywą (spotkanie z Rozenkiem było bardzo udane). Dlatego już hejtują.

 9. Adam temu

  25 września 2017 na 12:02

  Skoro ktoś twierdzi,że został zmuszony do podpisania lojalki to nich teraz odda sprawę/ców do sądu i żąda zadośćuczynienia. A może jest tak,że mogłoby się czasem okazać ,że podpisał ją dobrowolnie ?

  • Fiolka temu

   25 września 2017 na 18:44

   O jakiej mówisz lojalce? Ustawa dotyczy osób, które po prostu pracowały w różnych służbach. Na przykład BOR jest w katalgu chociaż żaden „borowik” nie podpisywał lojalki. BOR był odrębnà jednostkà która ochraniała, tak jak dziś, obiekty, osoby I delegacje zagraniczne. Musiała pod coś podlegać, podlegała pod MSW. Ludzie zrozumcie, że ta Ustawa w ofóle nie dotyczy Sbeków !!!!!!!!

 10. jakis temu

  25 września 2017 na 10:00

  Akurat to gangusow to chyba wspierali. Lepsi nasi niz inni ruscy ukrajinscy. Ale ich rozpasanie biznesy kłuje.

 11. gość temu

  25 września 2017 na 08:02

  Ta pani już dawno zaczęła swoją kampanię wyborczą. Szuka tematów popularnych wśród mieszkańców na zasadzie: jest trochę osób niezadowolonych z projektu portu kontenerowego – jestem przeciw, jest trochę pokrzywdzonych „ustawą dezubekizacyjną” – jestem z wami, itd. Ale to jej poparcie dla tych spraw jest tylko słowne, nic więcej nie robi, tylko mówi. Próbuje na „bananowym uśmiechu” budować swój kapitał, nic dobrego nie robiąc w praktyce. Słabe to i sztuczne, ale ciemny lud to kupi jak obietnice pisu.

  • emertyt temu

   25 września 2017 na 17:09

   Brudziński swoim uśmiechem wszystko naprawi….

 12. henryk baca temu

  25 września 2017 na 00:17

  Słowa swoje kieruję do oponentów,zagorzałych wrogów i innej gawiedzi niechętnej Pani Joannie Agatowskiej. Proszę najpierw przeczytać powyższy tekst od deski do deski i ze zrozumieniem,a następnie wsłuchać się w słowa biskupa Guzdka.

  oto link : https://www.youtube.com/watch?v=qhMmHo1Ep8o&feature=share

  Czy w tej sytuacji posądzicie biskupa o przynależność do SLD ? Czy zażądacie jego dymisji ?
  Oba stanowiska są tożsame.

  I z innej beczki. Zwróciłem się do aktualnie urzędującego prezydenta Świnoujścia z apelem o wstawiennictwo i pomoc w związku z USTAWĄ DEZUBEKIZACYJNĄ. Zignorował mnie. Mętnie przyznał,że gdyby był posłem to by nie głosował za ustawą w takim kształcie,ale udzielenia pomocy odmówił.

  I co teraz państwo myślą ??

 13. Anonim temu

  24 września 2017 na 21:53

  Właśnie w tym momencie Pani Agatowska przegrała wybory samorządowe.

  • h. temu

   25 września 2017 na 09:18

   Za stanowczość i własne zdanie? Mnie jeszcze bardziej do siebie przekonała. Pozdrawiam 🙂

 14. Marek temu

  24 września 2017 na 21:42

  Przykre jest to, że tak łatwo Wam wszystkim przychodzi ocenianie innych. Brakuje tylko, żeby wszystkich mundurowych z tamtego okresu spalić na stosie!
  Czy Wy też chcielibyście, żeby Was pracodawca wyrzucił z pracy z tytułem „złodzieje”, tylko dlatego, że ktoś inny z tej samej zmiany go okradł?!
  Wszystkim, nawet najgorszym zbrodniarzom należy się proces i kara za bezprawne działanie na podstawie zebranych dowodów!!!! Wrzucanie wszystkich do jednego worka z tytułem „SB’cy”, bardzo źle o Was świadczy…
  I nie zapominajcie, że tych SB-ków to jest garstka, zdecydowana większość to ludzie, którzy dbali o Wasze bezpieczeństwo, do których dzwoniliście, jak coś się stało i oczekiwaliście pomocy, a oni Wam ją zapewniali…

 15. Dren temu

  24 września 2017 na 19:40

  Mogli sie zastanowić gdzie sie pchali za kasę i co robili teraz nie ma ze boli haha dardzo dobrze im .

  • ~Marzena temu

   25 września 2017 na 17:24

   Ale z Ciebie DEBIL niedokształcony !” Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku,dziadek się śmiał i to samo maił” znasz takie przysłowie GŁĄBIE !!!

  • Anonim temu

   25 września 2017 na 17:49

   Dren jesteś głupolem Ci ludzie pchali się do Policji, Straży Granicznej po roku 1990 abyś ty mógł spać spokojnie, żyć, uczyć się i pracować…Nie wypisuj głupot, nie popieraj tej plugawej, obrzydliwej retoryki pisu, a zwłaszcza błaszczaka. Mamy 27 lat demokracji, Polską rządzi prawicowa, katolicka partia, a wyobrażasz sobie, że w wyniku ich działań 17 osób bez winy, przez nich nie żyje. Tak, tak pis twórcy ustawy i wszyscy posłowie pisu i senatorowie pisu mają krew na rękach…I proszę nie wypisywać głupot że ci ludzie byli oprawcami. Jakimi oprawcami jak dzień, miesiąc służył w PRL- u a całość swojej służby poświęcił tobie, błaszczakowi, kaczyńskiemu, żebyście głupki skończone mogli spać spokojnie do południa. To kto w takim razie jest piotrowicz, który faktycznie skazywał opozycjonistów na więzienie a teraz siedzi w sejmie, to kim jest krasiński poseł pisu, który strzelał do demonstrantów….tak, tak zagłębcie się w temat a nie słuchajcie tych kłamców z pisu, bo oni będą smażyć się w piekle za kłamstwa, za śmierć niewinnych osób. Bo oczywiste jest, że wierzą w Boga….przecież tacy wierzący…Tfu nigdy nie chcę być takim człowiekiem jak błaszczak, zieliński, kaczyński to obrzydliwi, odrażający ludzie…..

   • Zbigniew Nowak temu

    26 września 2017 na 11:12

    PIS nie jest katolicki, katolikami moze są jedynie wyborcy, którzy dali się nabrać na katolickość liderów

 16. Wyborca temu

  24 września 2017 na 19:22

  Bardzo dobra ustawa ale dlaczego tak późno nie rozumiem Pani Agatowskiej ?Może komuś z jej rodziny zabrali …..

  • henryk baca temu

   24 września 2017 na 23:57

   A może tak bez wycieczek osobistych ? Artykuł jest poważny to może i niech komentarze będą na poziomie ?

 17. oficer. temu

  24 września 2017 na 18:01

  Moim dzieciom oraz wnukom staram się tlumaczyc jak było. Retoryka PISu, hejt oraz głosy calkowitej nienawiści w komentarzach pokazują, że udetzyla Pani w samo sedno. Teraz juz wiem, że na obecnego prezydenta nie ma co głosować. Moj głos oraz wielu moich znajomych pojdzie na Panią!

 18. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

  24 września 2017 na 18:00

  Niech im Związek Radziecki płaci emerytury.

  • henryk baca temu

   24 września 2017 na 23:58

   A Tobie kto ma niby zapłacić ?

  • też suweren temu

   25 września 2017 na 18:53

   Bardzo dziękuję Pani Joannie Agatowskiej za ten głos w sprawie. Najgorsza z odpowiedzialności to odpowiedzialność zbiorowa. Niestety, jest to już możliwe w takim państwie, jak dzisiejsza Polska…. Ma Pani mój głos !!!

 19. patriota temu

  24 września 2017 na 15:18

  Bardzo dobrze ze ubeka obnizaja emerytury tylko nie wiem dlaczego nie dadza im najnizszej emerytury jak maja ludzie ktorzy placili skladki.najnizsza gnoja dac!!!albo calkiem zabrac!!!!!!!!!!

  • Dosc temu

   24 września 2017 na 17:59

   Proszę przeczytac cały komentarz Pani Agatowskiej. Jasno i klarownie wszystko wyjaśnia.

  • zuza temu

   24 września 2017 na 20:58

   ty po czytaj a potem pisz pierdoły

  • ~Marzena temu

   25 września 2017 na 17:28

   Uważaj żeby kiedyś Tobie nie zabrali !!! Myślisz że oni nie opłacali składek GŁĄBIE !!!

  • Kaśka. temu

   26 września 2017 na 19:08

   Przede wszystkim pisz po polsku i bez błędów po trudno przeczytać te wypociny pełne błędów. Wstyd pisowski nieuku.

 20. dr Wilczur temu

  24 września 2017 na 14:13

  Logika Agatowskiej.
  Skoro Ustawa Dezubekizacyjna krzywdzi ludzi to kogo krzywdziła UBecja, podludzi, bydło?
  Kim za komuny dla was paryjnych bonzów był zwykły człowiek?
  Chamstwo, buta i pogarda dla zwykłych emerytów mających groszowe emerytury jest wprost zatrważająca.

 21. nob temu

  24 września 2017 na 13:33

  Co za bełkot pani Joasia napisała… mojego ojca zmuszono do podpisania lojalki w zakresie donoszenia na kolegów pod groźbą utraty dobrej pracy i życia jeszcze w gorszej biedzie i właśnie to zrobili SB-ecy ze Świnoujścia i mam się rozczulać nad nimi ?! , a mojego ojca zadręczali psychicznie.. a teraz ma emeryturę 1500 złoty , a tamte gnoje maja dostawać więcej?! BO co? Bo wykonywali rozkazy? Mogli sie wypisać z Sb-cji i służyć w innych formacjach ,kogo to obchodzi…ale nie…woleli wykonywać rozkazy i mieć władze nad udręczonym narodem , czerpać korzyści z bycia SB-kiem .. a teraz gnoje żyjcie za 2000 złoty miesięcznie
  Pani Joanno ,pułkownik SB ma 2800 zł ? Czy pani się w głowie coś porąbało?

  • Jerzy temu

   25 września 2017 na 22:24

   Do stwierdzenia „pułkownik SB ma 2.800 zł”. Jest to kłamstwo. Żaden pułkownik SB nie otrzymuje teraz takiego świadczenia co najwyżej 1726 zł za 30 lat służby przed 1 sierpnia 1990 r. To już mu zabrała ustawa z 2009 r. Teraz po ustawie z 16 grudnia 2016 r. będzie dostawał 959 zł z dodatkiem pielęgnacyjnym.

  • zibi2 temu

   15 października 2017 na 01:15

   po pierwsze ojciec jeśli nie chciał to mógł nie podpisywać lojalki a najwyżej zmienić pracę , o co w owym okresie nie było wcale trudno, ludzie zmieniali ją nagminnie, gdy tylko trafiło się coś lepiej płatnego. No ale po co było to robić jeśli za donoszenie otrzymywało się łatwe pieniążki.
   Kolejna sprawa jak sądzisz o ile „tamte gnoje” dostawali więcej??? O 2000, 5000 czy może 10000. Jeśli nie wiesz to przestań głupio bełkotać. A tak na marginesie to SB- cy, wykonywali swoją pracę a gnojami to można nazywać wszystkich donosicieli, bo jeszcze nie robili tego na dokładkę za darmo.
   i trzecia sprawa chciałbym po dezubekizacji dostawać dalej 2000 i za nie żyć, bo trudniej to uczynić za 800 zł. Więc jak widać dalej nie jesteś zbyt dobrze zorientowany , ale mimo tego głupiego bełkotu życzę ci jak najlepiej.

 22. Iwa temu

  24 września 2017 na 12:55

  Wszyscy powinni pracować równo!

 23. lans temu

  24 września 2017 na 12:53

  Trochę spóźnione są te płacze polityk Agatowskiej nad losem starych mundurowych! Ustawa zmniejszająca wypasione ich emerytury zaczyna obowiązywać za 7 (siedem) dni!

 24. m temu

  24 września 2017 na 12:33

  No to pani Agatowska straciła nasze głosy.

  • Jan Zamojski-Trębacz temu

   25 września 2017 na 09:30

   Całej Wstecz straciła głosy? Hahaha.

 25. Świnoujścianka temu

  24 września 2017 na 12:32

  widać kampania ruszyła pełną parą. Szykują się ciekawe wybory 🙂

 26. Bea temu

  24 września 2017 na 11:44

  Dlaczego mamy się rozczulać, przecież oni nigdy nie płacili ZUS-u i szli na emerytury w obniżonym. Emerytury praktycznie, to my społeczeństwo z naszych podatków płacimy. Ludzie ciężko pracujący po 30-40 lat mają często niskie emerytury. I jak tu mówić o sprawiedliwości społecznej?

  • Dosc temu

   24 września 2017 na 13:32

   Obecnie mundurowi i wojskowi tez szybko idą na emeryture dostając przy tym duzo pieniedzy, więc argument słaby:)

  • ~Marzena temu

   25 września 2017 na 17:34

   Co Ty kobieto pieprzysz ,kto Ci naopowiadał takich bzdur, że oni nie płacili składek ! W tym kraju wszyscy muszą płacić żeby mieć emeryturę lub rentę !!!

  • Zbigniew Nowak temu

   26 września 2017 na 11:13

   nie to ze nie płacili, ale nie płacono za nich… tak jest i dziś!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 27. 5345345 temu

  24 września 2017 na 10:55

  Tak trzeba krzywdzic bo to są zdrajcy narodowi ośle

 28. Kefir temu

  24 września 2017 na 10:53

  Masakra co ten WPIS wyprawia,ludzie są ślepi i nadal głosują na tych złodziej. Niech sami się rozliczać z samochodów które rozbili a nieszukaja tera pieniędzy.

 29. ość temu

  24 września 2017 na 10:25

  Dokładnie tak

 30. emeryt temu

  24 września 2017 na 10:11

  Jedyny polityk w Świnoujściu który zauważa problem! Jak można krzywdzic osoby, które całe życie chroniły granicy? Które siedziały przy biurku i nie miały broni w ręku! Teraz nawet piłkarzom będą odbierać emerytury. Wstyd dla Panstwa Polskiego. Gdzie są lokalne struktury Nowoczesnej, Platformy czy PSL? Przed wyborami się obudzicie?

  • zorientowany temu

   24 września 2017 na 15:00

   Te polityk z SLD to się dopiero obudził? Kiedy wchodziła zmiana tej ustawy przedstawiciele innych struktur politycznych w mieście ogłosili pomoc prawną dla emerytów i ich rodzin dotkniętych tą ustawą. Ci którzy się zgłosili już dawno mają napisane odwołania od otrzymanych decyzji z organów emerytalnych. Teraz zbierane są materiały do spraw w NSA. Ta Pani tylko mówi a mało robi. Bananowy uśmiech pełen frazesów to znak rozpoznawczy.

   • henryk baca temu

    25 września 2017 na 00:05

    Pan jest w błędzie. Pani Agatowska drąży ten temat od dawna. W Świnoujściu były co najmniej dwa robocze spotkania w tej sprawie. Jedno w siedzibie SLD,a drugie w DW WARTA. Jeśli Pan o tym nie wiedział to niech Pan powiesi Panią Agatowską,że jaśnie Pana nie zaprosiła osobiście.

   • M.Zawisza temu

    25 września 2017 na 12:21

    Tak? A jakie inne parte w mieście i gdzie wyraziły swoje stanowisko w tej sprawie?? Poproszę o konkrety bo odwracać kota ogonem to najlepiej wychodzi tym co nic nie robią ale teraz zechcą się podpiąć pod kolejne odważne stanowisko Pani Agatowskiej i SLD.

 31. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

  24 września 2017 na 09:20

  UB = ☠

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524