Strona główna / Lokalne / Komentarz: Ustawa dezubekizacyjna krzywdzi ludzi

Komentarz: Ustawa dezubekizacyjna krzywdzi ludzi

Przyzwyczailiśmy się myśleć i mówić o Świnoujściu, że jest miastem turystycznym i portowym. Jednak Świnoujście od wieków spełniało istotną rolę obronną dla wszystkich innych miast leżących wzdłuż Odry. Powojenne Świnoujście jak i dzisiejsze, to również miasto o strategicznym znaczeniu geopolitycznym ze względu na bezpośrednie położenie przy dawnej granicy państwowej, co generowało przede wszystkim kiedyś wielkie pokusy wykorzystywania go do różnych, często przestępczych celów. Dlatego zawsze w takich miastach bardzo istotną rolę spełniały służby mundurowe, które zwalczały przygraniczną i portową przestępczość, pilnowały granicy polsko – niemieckiej, ale również strzegły terytorium Polski. Polski takiej jaka była przez wszystkie lata powojenne, gdyż właśnie taką narzuciło nam porozumienie jałtańskie podpisane przez przedstawicieli wschodu i zachodu. Wszyscy Ci, którzy wtedy służyli Polsce robili to najlepiej jak potrafili. Ich służba, podobnie jak we wszystkich krajach jest traktowana priorytetowo – gdyż dbają o bezpieczeństwo państwa, ludzi i mienia, a któż z nas nie chce czuć się bezpieczny? Każdy! Kiedy w 1990 r. zmienił się ustrój Polski zawarto umowę społeczną, za którą podziwiał nas cały świat, a dokonanie bezkrwawej rewolucji dawało nam poczucie dumy, że Polacy nie są mściwi, że rozumieją. Choć to niewiarygodne, to po 27 latach są jednak ciągle ludzie, którzy uważają, że czas trzeba cofnąć i to bardzo daleko, że trzeba się mścić za złe uczynki nielicznych, którzy należeli do formacji UB, która przecież została jednak zlikwidowana w 1956 r.!.

W niedzielę na zaproszenie SLD w Świnoujściu oraz Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej gościł Anrzej Rozenek, polityk, dziennikarz i publicysta lewicowy, wicenaczelny tygodnika NIE, pełnomocnik pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, która będzie walczyła o zmianę Ustawy. W spotkaniu udział wzięło ponad 70 osób bardzo zainteresowanych i zrozpaczonych sytuacją w jakiej się znaleźli oni i ich rodziny z powodu decyzji politycznych podejmowanych przez rząd PiS.

Niedawno Sejm przyjął tzw. ustawę represyjną (dezubekizacyjną), którą niestety poparł również Senat złożony z przedstawicieli PO oraz PiS. Ustawa ta zakłada odebranie uprawnień emerytalnych i rentowych ogromnej, bo ponad 55.000 rzeszy Polaków, którzy mieli to nieszczęście, że choć jeden dzień przez 31 lipca 1990 r. służyli w różnych służbach mundurowych. I dla polityków PiS nie miało znaczenia, że większość z nich z dużym poświęceniem wykonywała swoją służbę i zostali pozytywnie zweryfikowani w 1990 r., nic im nie zarzucano, a państwo polskie nadal korzystało z ich wysokich kwalifikacji i płaciło im za ich pracę. Za wykonywaną służbę, za dyspozycyjność 24 h, za wielomiesięczne rozłąki, za ryzykowanie życiem w obronie ludzi i mienia. Po raz pierwszy ludzi tych dotknęło PO w 2009 r. Teraz PiS kończy to poniżające „dzieło” odbierając godność i ograbiając z należnych im świadczeń. Od 1 października tysiące ludzi, którzy pracowali w policji, ABW, Agencji Wywiadu Wojskowego i Kontrwywiadzie, CBA, Straży Granicznej, BOR, Straży Pożarnej oraz Służbie Więziennej otrzymają zmniejszone do kwoty 1750 lub nawet mniej emerytury lub renty. Generał Gromosław Czempiński, bohater z Iraku, dzięki któremu amerykański rząd umorzył ponad połowę zadłużenia Polski, czyli 16,5 mld USD i który został odznaczony przez prezydenta George’a Busha wysokim odznaczeniem CIA – otrzymał już decyzję z Zakładu Emerytalno – Rentowego MSW, że otrzymywać będzie emeryturę w wysokości 1290 zł. Obniżenia rent i emerytur obejmą również pracowników administracyjnych powyższych instytucji mundurowych oraz rodziny, wdowy i dzieci, które np. pobierały renty po zmarłych rodzicach czy współmałżonkach. Dotkną pracowników administracyjnych tych instytucji, tak naprawdę zwykłych pracowników, ale również sportowców (piłkarzy, sztangistów, bokserów), którzy zatrudniani byli na fikcyjnych etatach w MSW, żeby trenować i osiągać wspaniałe wyniki w gwardyjskich klubach sportowych. Niektórzy z nich otrzymali już decyzje o zmniejszeniu świadczeń nawet do 800 zł. Zaczynają się ludzkie dramaty, są osoby, które przypłacają to zdrowiem i życiem. Zawały, wylewy, udary, samobójstwa to cena, którą płacą za chorą zemstę PiS na przeszłości Polski, na którą przecież Ci ludzie nie mieli żadnego wpływu! Bujdą na resorach są propagandowe informacje podawane przez polityków PiS, że emerytury i renty obniżane są wyłącznie ludziom z UB i SB, którzy dostawali po kilkanaście tysięcy miesięcznie. Takich ludzi po prostu nie ma. Średnie świadczenia funkcjonariuszy służb mundurowych to 2.800 m-c, a według nowej Ustawy każdy rok pracy tych ludzi został oszacowany na 0, co właśnie powoduje drastyczne obniżki do średnich kwot ZUS.

Po 1 października prawdziwe tragedie dotkną wielu świnoujskich rodzin, gdyż Świnoujście to miasto, w którym żyje bardzo dużo osób dotkniętych tą niesprawiedliwą i niekonstytucyjną ustawą. Prawo podobno nie może działać wstecz, a przecież to zrobiono! Prawo nie może odbierać praw nabytych w wyniku umów zawartych z polskim państwem, a przecież tak właśnie się dzieje! Nie zawartych z PZPR, SLD, PO czy PiS, ale właśnie z polskim państwem, które swoim obywatelom winne jest respektowanie ich praw i szacunku dla wykonywanej służby. Wiele rodzin mundurowych, które pomagały swoim dzieciom, teraz znajdzie się na garnuszku tych dzieci, które będą zmuszone pomagać swoim rodzicom, którzy otrzymają znacznie obniżone emerytury i renty. Bo zacznie brakować na wszystko, na opłaty, na leki, na życie. To również wpłynie na mniejszą konsumpcję i być może konieczność wystąpienia do miasta o pomoc społeczną. W „kolejce” do obniżenia emerytur i rent następni są wojskowi z pionu Ministerstwa Obrony Narodowej to grupa ponad 100.000 ludzi w Polsce.  Prawo i Sprawiedliwość wprowadza swoją autorytarną ocenę przeszłości tych, którzy urodzili się, żyli i pracowali w powojennej Polsce. SLD nie godzi się na takie nieprawne i niesprawiedliwe działania. Stoję na stanowisku, że każdy, kto kiedykolwiek i w tamtych czasach i dzisiaj popełnia przestępstwa, winien być osądzony w indywidualnych procesach przed Sądami a nie potraktowany odpowiedzialnością zbiorową wystawianą przez tak subiektywną instytucję jaką jest IPN.  Nie wolno się na to godzić i choć będzie to trudne to jest możliwe odwrócenie tej sytuacji. Po pierwsze poprzez składanie odwołań, a wszystkich, którzy chcieliby uzyskać porady w tych kwestiach jak skutecznie odwoływać się od bezprawnych decyzji zachęcamy do kontaktu z nami lub z organizacjami mundurowymi. A po drugie poprzez odsunięcie PiS i ludzi, którzy ich wspierają od władzy i to na wszystkich szczeblach, począwszy od samorządu lokalnego, a skończywszy na Parlamencie. Nie dajmy się zaszczuć, okraść i odebrać godności naszym najbliższym i nam samym. Dzisiaj dotyka to bowiem mundurowych, a jutro może dotknąć nauczycieli, ludzi kultury, i wszystkich tych, którzy urodzili się za wcześnie i w ocenie tej władzy pracowali dla „niewłaściwej” Polski. A Polska to cały Naród – a nie tylko PiS.

Joanna Agatowska

Zobacz również

Ruszyły wakacje! Ratownicy pilnują bezpieczeństwa kąpiących się na świnoujskiej plaży

W piątek na maszt przy bazie ratowników ratownicy wciągnęli Błękitną Flagę, międzynarodowe wyróżnienie, które otrzymały …

55 komentarzy

 1. Ludzie, czy Wy nie dostrzegacie, że jest prowadzona wojna polityczna polegająca na dzieleniu społeczeństwa poprzez szukanie wrogów nazywając ich zdrajcami, komunistami i złodziejami, ludźmi gorszego sortu, zdradzieckimi mordami, kanaliami, których należy ukarać, upodlić, pozbawić godności. Po „załatwieniu” jednej grupy przyjdzie czas na następnych. W kolejce są już żołnierze zawodowi, później będą następni. Podobnie postępowano w Niemczech w latach 30 XX wieku, gdzie w wyniku ustaw norymberskich wykluczono z życia społecznego Żydów w imię sprawiedliwości społecznej.

 2. Ludzie, czy Wy nie dostrzegacie, że jest prowadzona wojna polityczna polegająca na dzieleniu społeczeństwa poprzez szukanie wrogów nazywając ich zdrajcami, komunistami i złodziejami, ludźmi gorszego sortu, zdradzieckimi mordami, kanaliami, których należy ukarać, upodlić, pozbawić godności. Po „załatwieniu” jednej grupy przyjdzie czas na następnych. W kolejce są już żołnierze zawodowi, później będą następni. Podobnie postępowano w Niemczech w latach 30 XX wieku, gdzie w wyniku ustaw norymberskich wykluczono z życia społecznego Żydów w imię sprawiedliwości społecznej.

 3. Bardzo dziękuję autorce, Pani Joannie Agatowskiej za ten głos w sprawie. Żyję już trochę na tym świecie, widziałem wiele…. Najgorszą odpowiedzialnością była i jest … odpowiedzialność zbiorowa. A teraz, w takim państwie, jakim jest Polska została w brutalny sposób wykorzystana politycznie i populistycznie przez „dobrą zmianę”. Mam nadzieję, że historia oceni to w sposób obiektywny a pomysłodawcy zostaną osądzeni…. tak mi dopomóż BÓG !!!

 4. Proszę pamiętać że PiS diagnozuje nastroje suwerena.Przecietny wyborca PiS wcale nie oczekuje poprawy swojej sytuacji , On ma szczera nadzieję że sąsiadowi sie pogorszy

 5. Prezydent Kwaśniewski

  Nie czytać, nie komentować, szkoda czasu na gówno w mózgu

 6. Najlepszy numer z tymi emeryturami jest taki,że ci najbardziej „zasłużeni” esbecy,którzy nie zostali zweryfikowani i zostali zwolnieni a służyli np do 14 lat , poszli do pracy w cywilu i mają teraz spokojna głowę bo pobierają pełną emeryturę z ZUS-u z zaliczeniem 1,3% za rok służby. I nikt ich nie ruszy.A ci którzy zostali zweryfikowaniu pozytywnie i wypracowali emeryturę resortową, mają ją drastycznie obniżoną choćby pracowali tam tylko jeden dzień. A ile jest takich przypadków,że ktoś w ogóle tam nie pracował tylko „wisiał” tam na etacie ? To jest dopiero sprawiedliwość społeczna. Oczywiście twórcy tej ustawy poszli na skróty bo nie mają pojęcia jak sprawiedliwie postawić przed sądem tych,którzy faktycznie popełnili przestępstwa.

 7. Dzisiaj mundurowi też nie płacą ZUS-u 🙂

 8. Tzw. prawdziwych UB-eków była mała garstka. Takich, którzy chcieli się podlizać władzy i dla zysku robili świństwa swoim rodakom. Reszta tzw. mundurowych (których osobiście nieszczególnie lubię) to byli zwykli ludzie, jedni lepsi, drudzy gorsi, ale to nie byli żadni przestępcy. PiS próbuje zrobić z nich przestępców stosując odpowiedzialność zbiorową. Na to nie ma i nie będzie zgody, SLD jest przeciwny bezprawnym działaniom PiS.
  A w Świnoujściu prezydencko-kontenerowa koalicja czyli PO + PiS + Grupa Morska już się boją, że Sojusz Lewicy Demokratycznej wyszedł z dobrą inicjatywą (spotkanie z Rozenkiem było bardzo udane). Dlatego już hejtują.

 9. Skoro ktoś twierdzi,że został zmuszony do podpisania lojalki to nich teraz odda sprawę/ców do sądu i żąda zadośćuczynienia. A może jest tak,że mogłoby się czasem okazać ,że podpisał ją dobrowolnie ?

  • O jakiej mówisz lojalce? Ustawa dotyczy osób, które po prostu pracowały w różnych służbach. Na przykład BOR jest w katalgu chociaż żaden „borowik” nie podpisywał lojalki. BOR był odrębnà jednostkà która ochraniała, tak jak dziś, obiekty, osoby I delegacje zagraniczne. Musiała pod coś podlegać, podlegała pod MSW. Ludzie zrozumcie, że ta Ustawa w ofóle nie dotyczy Sbeków !!!!!!!!

 10. Akurat to gangusow to chyba wspierali. Lepsi nasi niz inni ruscy ukrajinscy. Ale ich rozpasanie biznesy kłuje.

 11. Ta pani już dawno zaczęła swoją kampanię wyborczą. Szuka tematów popularnych wśród mieszkańców na zasadzie: jest trochę osób niezadowolonych z projektu portu kontenerowego – jestem przeciw, jest trochę pokrzywdzonych „ustawą dezubekizacyjną” – jestem z wami, itd. Ale to jej poparcie dla tych spraw jest tylko słowne, nic więcej nie robi, tylko mówi. Próbuje na „bananowym uśmiechu” budować swój kapitał, nic dobrego nie robiąc w praktyce. Słabe to i sztuczne, ale ciemny lud to kupi jak obietnice pisu.

 12. Słowa swoje kieruję do oponentów,zagorzałych wrogów i innej gawiedzi niechętnej Pani Joannie Agatowskiej. Proszę najpierw przeczytać powyższy tekst od deski do deski i ze zrozumieniem,a następnie wsłuchać się w słowa biskupa Guzdka.

  oto link : https://www.youtube.com/watch?v=qhMmHo1Ep8o&feature=share

  Czy w tej sytuacji posądzicie biskupa o przynależność do SLD ? Czy zażądacie jego dymisji ?
  Oba stanowiska są tożsame.

  I z innej beczki. Zwróciłem się do aktualnie urzędującego prezydenta Świnoujścia z apelem o wstawiennictwo i pomoc w związku z USTAWĄ DEZUBEKIZACYJNĄ. Zignorował mnie. Mętnie przyznał,że gdyby był posłem to by nie głosował za ustawą w takim kształcie,ale udzielenia pomocy odmówił.

  I co teraz państwo myślą ??

 13. Właśnie w tym momencie Pani Agatowska przegrała wybory samorządowe.

 14. Przykre jest to, że tak łatwo Wam wszystkim przychodzi ocenianie innych. Brakuje tylko, żeby wszystkich mundurowych z tamtego okresu spalić na stosie!
  Czy Wy też chcielibyście, żeby Was pracodawca wyrzucił z pracy z tytułem „złodzieje”, tylko dlatego, że ktoś inny z tej samej zmiany go okradł?!
  Wszystkim, nawet najgorszym zbrodniarzom należy się proces i kara za bezprawne działanie na podstawie zebranych dowodów!!!! Wrzucanie wszystkich do jednego worka z tytułem „SB’cy”, bardzo źle o Was świadczy…
  I nie zapominajcie, że tych SB-ków to jest garstka, zdecydowana większość to ludzie, którzy dbali o Wasze bezpieczeństwo, do których dzwoniliście, jak coś się stało i oczekiwaliście pomocy, a oni Wam ją zapewniali…

 15. Mogli sie zastanowić gdzie sie pchali za kasę i co robili teraz nie ma ze boli haha dardzo dobrze im .

  • Ale z Ciebie DEBIL niedokształcony !” Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku,dziadek się śmiał i to samo maił” znasz takie przysłowie GŁĄBIE !!!

  • Dren jesteś głupolem Ci ludzie pchali się do Policji, Straży Granicznej po roku 1990 abyś ty mógł spać spokojnie, żyć, uczyć się i pracować…Nie wypisuj głupot, nie popieraj tej plugawej, obrzydliwej retoryki pisu, a zwłaszcza błaszczaka. Mamy 27 lat demokracji, Polską rządzi prawicowa, katolicka partia, a wyobrażasz sobie, że w wyniku ich działań 17 osób bez winy, przez nich nie żyje. Tak, tak pis twórcy ustawy i wszyscy posłowie pisu i senatorowie pisu mają krew na rękach…I proszę nie wypisywać głupot że ci ludzie byli oprawcami. Jakimi oprawcami jak dzień, miesiąc służył w PRL- u a całość swojej służby poświęcił tobie, błaszczakowi, kaczyńskiemu, żebyście głupki skończone mogli spać spokojnie do południa. To kto w takim razie jest piotrowicz, który faktycznie skazywał opozycjonistów na więzienie a teraz siedzi w sejmie, to kim jest krasiński poseł pisu, który strzelał do demonstrantów….tak, tak zagłębcie się w temat a nie słuchajcie tych kłamców z pisu, bo oni będą smażyć się w piekle za kłamstwa, za śmierć niewinnych osób. Bo oczywiste jest, że wierzą w Boga….przecież tacy wierzący…Tfu nigdy nie chcę być takim człowiekiem jak błaszczak, zieliński, kaczyński to obrzydliwi, odrażający ludzie…..

 16. Bardzo dobra ustawa ale dlaczego tak późno nie rozumiem Pani Agatowskiej ?Może komuś z jej rodziny zabrali …..

 17. Moim dzieciom oraz wnukom staram się tlumaczyc jak było. Retoryka PISu, hejt oraz głosy calkowitej nienawiści w komentarzach pokazują, że udetzyla Pani w samo sedno. Teraz juz wiem, że na obecnego prezydenta nie ma co głosować. Moj głos oraz wielu moich znajomych pojdzie na Panią!

 18. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

  Niech im Związek Radziecki płaci emerytury.

  • A Tobie kto ma niby zapłacić ?

  • Bardzo dziękuję Pani Joannie Agatowskiej za ten głos w sprawie. Najgorsza z odpowiedzialności to odpowiedzialność zbiorowa. Niestety, jest to już możliwe w takim państwie, jak dzisiejsza Polska…. Ma Pani mój głos !!!

 19. Bardzo dobrze ze ubeka obnizaja emerytury tylko nie wiem dlaczego nie dadza im najnizszej emerytury jak maja ludzie ktorzy placili skladki.najnizsza gnoja dac!!!albo calkiem zabrac!!!!!!!!!!

 20. Logika Agatowskiej.
  Skoro Ustawa Dezubekizacyjna krzywdzi ludzi to kogo krzywdziła UBecja, podludzi, bydło?
  Kim za komuny dla was paryjnych bonzów był zwykły człowiek?
  Chamstwo, buta i pogarda dla zwykłych emerytów mających groszowe emerytury jest wprost zatrważająca.

 21. Co za bełkot pani Joasia napisała… mojego ojca zmuszono do podpisania lojalki w zakresie donoszenia na kolegów pod groźbą utraty dobrej pracy i życia jeszcze w gorszej biedzie i właśnie to zrobili SB-ecy ze Świnoujścia i mam się rozczulać nad nimi ?! , a mojego ojca zadręczali psychicznie.. a teraz ma emeryturę 1500 złoty , a tamte gnoje maja dostawać więcej?! BO co? Bo wykonywali rozkazy? Mogli sie wypisać z Sb-cji i służyć w innych formacjach ,kogo to obchodzi…ale nie…woleli wykonywać rozkazy i mieć władze nad udręczonym narodem , czerpać korzyści z bycia SB-kiem .. a teraz gnoje żyjcie za 2000 złoty miesięcznie
  Pani Joanno ,pułkownik SB ma 2800 zł ? Czy pani się w głowie coś porąbało?

  • Do stwierdzenia „pułkownik SB ma 2.800 zł”. Jest to kłamstwo. Żaden pułkownik SB nie otrzymuje teraz takiego świadczenia co najwyżej 1726 zł za 30 lat służby przed 1 sierpnia 1990 r. To już mu zabrała ustawa z 2009 r. Teraz po ustawie z 16 grudnia 2016 r. będzie dostawał 959 zł z dodatkiem pielęgnacyjnym.

  • po pierwsze ojciec jeśli nie chciał to mógł nie podpisywać lojalki a najwyżej zmienić pracę , o co w owym okresie nie było wcale trudno, ludzie zmieniali ją nagminnie, gdy tylko trafiło się coś lepiej płatnego. No ale po co było to robić jeśli za donoszenie otrzymywało się łatwe pieniążki.
   Kolejna sprawa jak sądzisz o ile „tamte gnoje” dostawali więcej??? O 2000, 5000 czy może 10000. Jeśli nie wiesz to przestań głupio bełkotać. A tak na marginesie to SB- cy, wykonywali swoją pracę a gnojami to można nazywać wszystkich donosicieli, bo jeszcze nie robili tego na dokładkę za darmo.
   i trzecia sprawa chciałbym po dezubekizacji dostawać dalej 2000 i za nie żyć, bo trudniej to uczynić za 800 zł. Więc jak widać dalej nie jesteś zbyt dobrze zorientowany , ale mimo tego głupiego bełkotu życzę ci jak najlepiej.

 22. Wszyscy powinni pracować równo!

 23. Trochę spóźnione są te płacze polityk Agatowskiej nad losem starych mundurowych! Ustawa zmniejszająca wypasione ich emerytury zaczyna obowiązywać za 7 (siedem) dni!

 24. No to pani Agatowska straciła nasze głosy.

 25. Świnoujścianka

  widać kampania ruszyła pełną parą. Szykują się ciekawe wybory 🙂

 26. Dlaczego mamy się rozczulać, przecież oni nigdy nie płacili ZUS-u i szli na emerytury w obniżonym. Emerytury praktycznie, to my społeczeństwo z naszych podatków płacimy. Ludzie ciężko pracujący po 30-40 lat mają często niskie emerytury. I jak tu mówić o sprawiedliwości społecznej?

 27. Tak trzeba krzywdzic bo to są zdrajcy narodowi ośle

 28. Masakra co ten WPIS wyprawia,ludzie są ślepi i nadal głosują na tych złodziej. Niech sami się rozliczać z samochodów które rozbili a nieszukaja tera pieniędzy.

 29. Jedyny polityk w Świnoujściu który zauważa problem! Jak można krzywdzic osoby, które całe życie chroniły granicy? Które siedziały przy biurku i nie miały broni w ręku! Teraz nawet piłkarzom będą odbierać emerytury. Wstyd dla Panstwa Polskiego. Gdzie są lokalne struktury Nowoczesnej, Platformy czy PSL? Przed wyborami się obudzicie?

  • Te polityk z SLD to się dopiero obudził? Kiedy wchodziła zmiana tej ustawy przedstawiciele innych struktur politycznych w mieście ogłosili pomoc prawną dla emerytów i ich rodzin dotkniętych tą ustawą. Ci którzy się zgłosili już dawno mają napisane odwołania od otrzymanych decyzji z organów emerytalnych. Teraz zbierane są materiały do spraw w NSA. Ta Pani tylko mówi a mało robi. Bananowy uśmiech pełen frazesów to znak rozpoznawczy.

   • Pan jest w błędzie. Pani Agatowska drąży ten temat od dawna. W Świnoujściu były co najmniej dwa robocze spotkania w tej sprawie. Jedno w siedzibie SLD,a drugie w DW WARTA. Jeśli Pan o tym nie wiedział to niech Pan powiesi Panią Agatowską,że jaśnie Pana nie zaprosiła osobiście.

   • Tak? A jakie inne parte w mieście i gdzie wyraziły swoje stanowisko w tej sprawie?? Poproszę o konkrety bo odwracać kota ogonem to najlepiej wychodzi tym co nic nie robią ale teraz zechcą się podpiąć pod kolejne odważne stanowisko Pani Agatowskiej i SLD.

 30. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

  UB = ☠

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.