Strona główna / Lokalne / Czy historia nas łączy czy dzieli?

Czy historia nas łączy czy dzieli?

W dniach 19 – 22 września 2017 r. w Hufcu Pracy w Świnoujściu odbył się projekt „Historia dzieli i łączy”. W projekcie brała udział młodzież i wychowawcy ze Świnoujścia oraz młodzież z opiekunami z CJD Insel Usedom z Zinnowitz (Niemcy). Projekt był okazją do podjęcia tematu wspólnej historii Polaków i Niemców. Celem projektu było przekazanie wiedzy i lepsze zrozumienie historii Polaków i Niemców. Projekt pokazywał, że historia obu narodów była piękna i wzniosła, ale nie zawsze łatwa. Historia Polaków i Niemców jest długa, w Malborku jest ona bardzo dobrze widoczna.

Młodzież nocowała w Nosowie gdzie znajduje się piękny zabytkowy budynek z bogatą przeszłością i historią. Młodzież poznawała burzliwe dzieje ziem Pomorza Zachodniego w XIX i XX w. Głównych punktem programu był wyjazd do zamku w Malborku gdzie młodzież podziwiała okazałe budowle, oręż, zbroje, tradycje i zwyczaje. Ponadto projekt przewidywał warsztaty plastyczne o tematyce historycznej, rozmowy i dyskusje o historii, wspólne ognisko i integrację. Na koniec wymiany młodzież zwiedziła Świnoujście oraz zabytkowe budynki tego miasta.

Projekt był okazją do podjęcia tematyki relacji polsko–niemieckich i wspólnej historii. Młodzież rozmawiała także o współczesnych relacjach Polaków i Niemców. Spotkanie młodych Niemców i Polaków była okazją do rozmowy o polskich i niemieckich stereotypach, uprzedzeniach.

Projekt był finansowany przez Program Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Zobacz również

Weekend na sportowo z udziałem lekkoatletów z klubu OSiR „Wyspiarz”

Ponad tysiąc młodych sportowców z całej Polski walczyło o pierwsze medale podczas PZLA Mistrzostw Polski …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.