Połącz się z nami

Lokalne

Branża turystyczna obchodzi swoje święto

Opublikowano

w dniu

Pod koniec września na cały świecie obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. To dla naszej wyspiarskiej gospodarki bardzo ważnej święto, według danych statystycznych turystyka jest główną gałęzią gospodarki Świnoujścia.

Od lat trwają spory która z gałęzi lokalnej gospodarki ma największy wkład w budżet miasta. Dane statystyczne zbierane przez samorząd i GUS nie są zbierane kierunkowo, ale pobieżna analiza  dany wskazuje, że to właśnie turystyka (z usługami towarzyszącymi) stanowi najważniejsze źródło utrzymania mieszkańców miasta. Pozycja tej gałęzi gospodarki jest uwidoczniona także w strategii rozwoju miasta.

W naszym województwie branża świętowała w piątek – w Operze na Zamku. W Świnoujściu spotkanie z okazji tego święta organizowane przez Świnoujską Organizację Turystyczną, zaplanowane jest w czwartek, 12 października.

Warto przypomnieć, że Światowy Dzień Turystyki to święto ustanowione przez organizację ONZ. Święto uchwalono w 1979 roku, a po raz pierwszy obchodzono w 1980 roku.  Co roku temu wydarzeniu przyświeca inna dewiza- w 2017 roku hasło przewodnie imprezy to: „Turystyka i zrównoważona energia siłami napędowymi zrównoważonego rozwoju”.

Turystów przybywa

Pomorze Zachodnie jest najpopularniejszym polskim regionem, chętnie odwiedzanym na tle innych regionów Unii Europejskiej. Tak wynika z najnowszego raportu Eurostatu. W 2015 roku w naszym regionie wykupiono 12,3 mln noclegów, co uplasowało Zachodniopomorskie przed najpopularniejszymi regionami m.in. Malty, Bułgarii, Belgii, Węgier czy Finlandii.

– Turystyka to nie kwiatek do kożucha ale element zachodniopomorskiej gospodarki. To rozwój infrastruktury publicznej czyli dróg, marin, ścieżek rowerowych czy promenad sprawia, że na inwestycje decydują się inwestorzy prywatni. Przybywa więc hoteli, apartamentów a nawet pól biwakowych, co sprawia, że możemy ugościć coraz większą liczbę turystów. Z roku na rok znacząco rośnie nam turystów zagranicznych. – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pas nadmorski cieszy się popularnością wśród wczasowiczów, miłośników morskich i słonecznych kąpieli. Nic dziwnego, region słynie z pięknych i czystych plaż. W 2017 roku aż 20 kąpielisk i trzy mariny uzyskały błękitna flagę. Aby je otrzymać, obiekt musi spełniać restrykcyjne kryteria dotyczące czystości wody, bezpieczeństwa wypoczynku, dostępności dla niepełnosprawnych oraz dbałości o środowisko naturalne. Wnętrze regionu to już mekka dla miłośników turystyki aktywnej i wypoczynku nad jeziorami. Potencjał kulturowy regionu, liczne miejsca i obiekty zabytkowe, muzea oraz bogaty program kulturalnych, bogata infrastruktura SPA&Wellness to pretekst do licznych przyjazdów nie tylko w szczycie sezonu, ale i poza nim.

Pomorze Zachodnie od lat jest liderem pod względem liczby udzielonych noclegów. Według danych GUS, w 2016 roku udzielono ich 13,4 mln.

Z roku na rok zwiększa się też ogólna liczba turystów w regionie. W 2014 roku było to ponad 2,2 mln turystów, w 2015 roku 2,3 mln, a rok temu 2,5 mln osób, który odwiedziły Pomorze Zachodnie. Co ważne – są to dane wyłącznie z obiektów, które udzielają noclegów, nie obejmujące turystów śpiących u rodziny bądź przyjeżdżających na jeden dzień.

W 2016 r. padł rekord liczby turystów zagranicznych odwiedzających Polskę. Z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że w 2016 r. z zagranicy przyjechało do Polski o 4,5 proc. więcej turystów niż w 2015 r., czyli ok. 17,5 mln ludzi. Wśród najchętniej wybieranych regionów przez polskich i zagranicznych turystów znajduje się Pomorze Zachodnie, Pomorze oraz Małopolska. W 2016 r. liczba odwiedzających z zagranicy, zameldowanych w obiektach turystycznych wyniosła na Pomorzu Zachodnim wyniosła ponad 600 tys. osób i w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 8,5%.

Z badań ruchu turystycznego za rok 2014 wynika, że ponad 90% osób, które odwiedziły Pomorze Zachodnie chce tutaj wrócić.

Ważna dobra infrastruktura

Województwo Zachodniopomorskie nie tylko współpracuje z samorządami i przedsiębiorcami Pomorza Zachodniego, aby nasz region był konkurencyjny przez cały rok. Od lat prowadzone są wielkie inwestycje infrastrukturalne, które mają sprawić, że po Pomorzu Zachodnim będzie można podróżować komfortowo, szybko i bezpiecznie. W ostatnich latach przebudowanych zostało 40% dróg wojewódzkich, łącznie ponad 860 km. Dzięki potężnym inwestycjom w tabor kolejowy, już w przyszłym roku wszystkie kolejowe połączenia regionalne obsługiwane będą nowoczesnymi i komfortowymi pociągami. Władze województwa postawiły też na rozwój sieci dróg rowerowych. Już jest ponad 700 km dróg dla rowerów, a Urząd Marszałkowski we współpracy z samorządami pracuje nad tym, aby stworzyć kompleksową sieć. Jest na to olbrzymie zapotrzebowanie. W tym roku województwo zainstalowało dwa liczniki pomiaru liczby rowerzystów w Rogowie i Świnoujściu. W okresie wakacji, od czerwca do września, w Świnoujściu zliczono ponad 315 tys. przejeżdżających rowerzystów, a w Rogowie niemal 70 tys.  Przybędzie także marin w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

– Wielkim wyzwaniem będzie rewitalizacja mariny w Trzebieży, inwestycje w infrastrukturę dla żeglarstwa czekają Dźwirzyno, ale także jezioro Dąbskie. – dodawał Geblewicz.

Szansą na ożywienie ruchu turystycznego nie tylko w pasie nadmorskim, ale i wewnątrz województwa jest powstający zachodniopomorski szlak kajakowy, dzięki któremu powstaną liczne przystanie dla tego rodzaju turystyki. Uroki przyrody Pomorza Zachodniego przybliżą turystom także inwestycje w Parkach Krajobrazowych, które są regionalną dumą. – To m.in. most w Siekierkach, który otworzymy dla ruchu rowerowego. Powstaną liczne polany biwakowe, wieże widokowe. – mówił wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, który dodawał, że historię i dziedzictwo regionu przybliży projekt Wrota Czasu.

– To jest odtwórstwo historyczne, rekonstruktorzy, nowe miejsca pracy. Wspomnę o Wolinie, Moryniu, Siemczynie, Budzistowie, Świnoujściu. Znaleźli się pasjonaci, którzy przywracają dawne życie i klimat przodków w tych miejscach. – zakończył Rzepa.

Spotkanie Zespołu ds. Turystyki przy Konwencie Marszałków Województw RP

Święto ZROT-u to także okazja do spotkania w stolicy Pomorza Zachodniego zespołu roboczego ds. Turystyki przy Konwencie Marszałków Województw RP. Spotkanie w Szczecinie odbywa się z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezesa Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i będzie poświęcone dyskusji nad regułami partnerskiej współpracy samorządów wojewódzkich z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi, Lokalnymi Organizacjami Turystycznymi, oraz celami tej współpracy i formami, jakie powinna przyjmować.
W maju br. podczas poprzedniego spotkania Zespołu wypracowano stanowisko, które w czerwcu przyjął Konwent Marszałków Województw RP, a które podkreśla wagę Regionalnych i Lokalnych Organizacji Turystycznych w kształtowaniu, rozwijaniu i promowaniu polskiej turystyki. W obecnym, rozszerzonym składzie zespołu, zasiadają więc zarówno przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich, jak i Regionalnych Organizacji Turystycznych.

– Swoimi działaniami wpisujemy się w strategię, którą wyznacza i tworzy Samorząd Województwa. Pomagamy promować nasze niezwykłe miejsca, przedsiębiorców, którzy rozwijają infrastrukturę turystyczną na Pomorzu Zachodnim i mają ciekawą ofertę. – prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Marek Migdal.

Jubileusz ZROT

Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna jest najstarszą tego typu organizacją w Polsce. Budowę nowych struktur rozpoczęto na Pomorzu Zachodnim jeszcze w 1999 roku – w październiku tamtego roku Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego powołał Zachodniopomorską Radę Turystyki, która pełniła rolę jego organu doradczego w dziedzinie turystyki.
Rada za swój główny cel postawiła sobie doprowadzenie do utworzenia w naszym województwie Regionalnej Organizacji Turystycznej. Efektem działań  prowadzonych we współpracy z Urzędem Marszałkowskim było podjęcie przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego w dniu 18 grudnia 2000 r. uchwały o przystąpieniu Województwa do Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna powołana została na zebraniu założycielskim w dniu 15 lutego 2001 r. Dwunastu członków założycieli (w tym Województwo Zachodniopomorskie) zadeklarowało utworzenie w naszym województwie ROT-u w formie związku stowarzyszeń. Organizacja wpisana została do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 7 maja 2001 r., a pierwszy zarząd wybrany został 27 czerwca 2001 r.

ZROT jest płaszczyzną współdziałania władz samorządowych regionu, Lokalnych Organizacji Turystycznych, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji branżowych, środowiska nauki i przedsiębiorców, zajmujących się kreowaniem i realizacją polityki rozwoju gospodarki turystycznej w województwie zachodniopomorskim.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524