Strona główna / Lokalne / Branża turystyczna obchodzi swoje święto

Branża turystyczna obchodzi swoje święto

Pod koniec września na cały świecie obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. To dla naszej wyspiarskiej gospodarki bardzo ważnej święto, według danych statystycznych turystyka jest główną gałęzią gospodarki Świnoujścia.

Od lat trwają spory która z gałęzi lokalnej gospodarki ma największy wkład w budżet miasta. Dane statystyczne zbierane przez samorząd i GUS nie są zbierane kierunkowo, ale pobieżna analiza  dany wskazuje, że to właśnie turystyka (z usługami towarzyszącymi) stanowi najważniejsze źródło utrzymania mieszkańców miasta. Pozycja tej gałęzi gospodarki jest uwidoczniona także w strategii rozwoju miasta.

W naszym województwie branża świętowała w piątek – w Operze na Zamku. W Świnoujściu spotkanie z okazji tego święta organizowane przez Świnoujską Organizację Turystyczną, zaplanowane jest w czwartek, 12 października.

Warto przypomnieć, że Światowy Dzień Turystyki to święto ustanowione przez organizację ONZ. Święto uchwalono w 1979 roku, a po raz pierwszy obchodzono w 1980 roku.  Co roku temu wydarzeniu przyświeca inna dewiza- w 2017 roku hasło przewodnie imprezy to: „Turystyka i zrównoważona energia siłami napędowymi zrównoważonego rozwoju”.

Turystów przybywa

Pomorze Zachodnie jest najpopularniejszym polskim regionem, chętnie odwiedzanym na tle innych regionów Unii Europejskiej. Tak wynika z najnowszego raportu Eurostatu. W 2015 roku w naszym regionie wykupiono 12,3 mln noclegów, co uplasowało Zachodniopomorskie przed najpopularniejszymi regionami m.in. Malty, Bułgarii, Belgii, Węgier czy Finlandii.

– Turystyka to nie kwiatek do kożucha ale element zachodniopomorskiej gospodarki. To rozwój infrastruktury publicznej czyli dróg, marin, ścieżek rowerowych czy promenad sprawia, że na inwestycje decydują się inwestorzy prywatni. Przybywa więc hoteli, apartamentów a nawet pól biwakowych, co sprawia, że możemy ugościć coraz większą liczbę turystów. Z roku na rok znacząco rośnie nam turystów zagranicznych. – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pas nadmorski cieszy się popularnością wśród wczasowiczów, miłośników morskich i słonecznych kąpieli. Nic dziwnego, region słynie z pięknych i czystych plaż. W 2017 roku aż 20 kąpielisk i trzy mariny uzyskały błękitna flagę. Aby je otrzymać, obiekt musi spełniać restrykcyjne kryteria dotyczące czystości wody, bezpieczeństwa wypoczynku, dostępności dla niepełnosprawnych oraz dbałości o środowisko naturalne. Wnętrze regionu to już mekka dla miłośników turystyki aktywnej i wypoczynku nad jeziorami. Potencjał kulturowy regionu, liczne miejsca i obiekty zabytkowe, muzea oraz bogaty program kulturalnych, bogata infrastruktura SPA&Wellness to pretekst do licznych przyjazdów nie tylko w szczycie sezonu, ale i poza nim.

Pomorze Zachodnie od lat jest liderem pod względem liczby udzielonych noclegów. Według danych GUS, w 2016 roku udzielono ich 13,4 mln.

Z roku na rok zwiększa się też ogólna liczba turystów w regionie. W 2014 roku było to ponad 2,2 mln turystów, w 2015 roku 2,3 mln, a rok temu 2,5 mln osób, który odwiedziły Pomorze Zachodnie. Co ważne – są to dane wyłącznie z obiektów, które udzielają noclegów, nie obejmujące turystów śpiących u rodziny bądź przyjeżdżających na jeden dzień.

W 2016 r. padł rekord liczby turystów zagranicznych odwiedzających Polskę. Z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że w 2016 r. z zagranicy przyjechało do Polski o 4,5 proc. więcej turystów niż w 2015 r., czyli ok. 17,5 mln ludzi. Wśród najchętniej wybieranych regionów przez polskich i zagranicznych turystów znajduje się Pomorze Zachodnie, Pomorze oraz Małopolska. W 2016 r. liczba odwiedzających z zagranicy, zameldowanych w obiektach turystycznych wyniosła na Pomorzu Zachodnim wyniosła ponad 600 tys. osób i w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 8,5%.

Z badań ruchu turystycznego za rok 2014 wynika, że ponad 90% osób, które odwiedziły Pomorze Zachodnie chce tutaj wrócić.

Ważna dobra infrastruktura

Województwo Zachodniopomorskie nie tylko współpracuje z samorządami i przedsiębiorcami Pomorza Zachodniego, aby nasz region był konkurencyjny przez cały rok. Od lat prowadzone są wielkie inwestycje infrastrukturalne, które mają sprawić, że po Pomorzu Zachodnim będzie można podróżować komfortowo, szybko i bezpiecznie. W ostatnich latach przebudowanych zostało 40% dróg wojewódzkich, łącznie ponad 860 km. Dzięki potężnym inwestycjom w tabor kolejowy, już w przyszłym roku wszystkie kolejowe połączenia regionalne obsługiwane będą nowoczesnymi i komfortowymi pociągami. Władze województwa postawiły też na rozwój sieci dróg rowerowych. Już jest ponad 700 km dróg dla rowerów, a Urząd Marszałkowski we współpracy z samorządami pracuje nad tym, aby stworzyć kompleksową sieć. Jest na to olbrzymie zapotrzebowanie. W tym roku województwo zainstalowało dwa liczniki pomiaru liczby rowerzystów w Rogowie i Świnoujściu. W okresie wakacji, od czerwca do września, w Świnoujściu zliczono ponad 315 tys. przejeżdżających rowerzystów, a w Rogowie niemal 70 tys.  Przybędzie także marin w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

– Wielkim wyzwaniem będzie rewitalizacja mariny w Trzebieży, inwestycje w infrastrukturę dla żeglarstwa czekają Dźwirzyno, ale także jezioro Dąbskie. – dodawał Geblewicz.

Szansą na ożywienie ruchu turystycznego nie tylko w pasie nadmorskim, ale i wewnątrz województwa jest powstający zachodniopomorski szlak kajakowy, dzięki któremu powstaną liczne przystanie dla tego rodzaju turystyki. Uroki przyrody Pomorza Zachodniego przybliżą turystom także inwestycje w Parkach Krajobrazowych, które są regionalną dumą. – To m.in. most w Siekierkach, który otworzymy dla ruchu rowerowego. Powstaną liczne polany biwakowe, wieże widokowe. – mówił wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, który dodawał, że historię i dziedzictwo regionu przybliży projekt Wrota Czasu.

– To jest odtwórstwo historyczne, rekonstruktorzy, nowe miejsca pracy. Wspomnę o Wolinie, Moryniu, Siemczynie, Budzistowie, Świnoujściu. Znaleźli się pasjonaci, którzy przywracają dawne życie i klimat przodków w tych miejscach. – zakończył Rzepa.

Spotkanie Zespołu ds. Turystyki przy Konwencie Marszałków Województw RP

Święto ZROT-u to także okazja do spotkania w stolicy Pomorza Zachodniego zespołu roboczego ds. Turystyki przy Konwencie Marszałków Województw RP. Spotkanie w Szczecinie odbywa się z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezesa Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i będzie poświęcone dyskusji nad regułami partnerskiej współpracy samorządów wojewódzkich z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi, Lokalnymi Organizacjami Turystycznymi, oraz celami tej współpracy i formami, jakie powinna przyjmować.
W maju br. podczas poprzedniego spotkania Zespołu wypracowano stanowisko, które w czerwcu przyjął Konwent Marszałków Województw RP, a które podkreśla wagę Regionalnych i Lokalnych Organizacji Turystycznych w kształtowaniu, rozwijaniu i promowaniu polskiej turystyki. W obecnym, rozszerzonym składzie zespołu, zasiadają więc zarówno przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich, jak i Regionalnych Organizacji Turystycznych.

– Swoimi działaniami wpisujemy się w strategię, którą wyznacza i tworzy Samorząd Województwa. Pomagamy promować nasze niezwykłe miejsca, przedsiębiorców, którzy rozwijają infrastrukturę turystyczną na Pomorzu Zachodnim i mają ciekawą ofertę. – prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Marek Migdal.

Jubileusz ZROT

Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna jest najstarszą tego typu organizacją w Polsce. Budowę nowych struktur rozpoczęto na Pomorzu Zachodnim jeszcze w 1999 roku – w październiku tamtego roku Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego powołał Zachodniopomorską Radę Turystyki, która pełniła rolę jego organu doradczego w dziedzinie turystyki.
Rada za swój główny cel postawiła sobie doprowadzenie do utworzenia w naszym województwie Regionalnej Organizacji Turystycznej. Efektem działań  prowadzonych we współpracy z Urzędem Marszałkowskim było podjęcie przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego w dniu 18 grudnia 2000 r. uchwały o przystąpieniu Województwa do Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna powołana została na zebraniu założycielskim w dniu 15 lutego 2001 r. Dwunastu członków założycieli (w tym Województwo Zachodniopomorskie) zadeklarowało utworzenie w naszym województwie ROT-u w formie związku stowarzyszeń. Organizacja wpisana została do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 7 maja 2001 r., a pierwszy zarząd wybrany został 27 czerwca 2001 r.

ZROT jest płaszczyzną współdziałania władz samorządowych regionu, Lokalnych Organizacji Turystycznych, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji branżowych, środowiska nauki i przedsiębiorców, zajmujących się kreowaniem i realizacją polityki rozwoju gospodarki turystycznej w województwie zachodniopomorskim.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.