Kolekcja tej instytucji to ponad 4000 eksponatów! Utworzona w zaledwie kilka lat, rozwija się w ekspresowym tempie, a dzięki pasji jej organizatorów, jest dziś jedną z największych tego typu w Polsce. Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, której oddziały mieszczą się w wartościowych zabytkach nieruchomych, to także wiele ciekawych wystaw i wydarzeń, w których istotny udział mają zewnętrzni partnerzy, w tym mecenas muzeum w 2017 roku – spółka Gaz System S.A.
Muzeum rozpoczęło swoją działalność w 2001 roku. W 2010 roku stało się instytucją nadzorowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od początku główną siedzibą tej jednej z największych w Polsce muzealnej placówki niepublicznej jest Fort Gerharda.

W 2017 roku muzeum poza Fortem Gerharda jest gospodarzem Baterii Vineta (Podziemnego Miasta) i czekającej na zagospodarowanie Baterii Przytór. To właśnie w muzeum zrodził się pomysł Dni Twierdzy Na Wyspach, a Fort Gerharda był jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie zamiast tradycyjnych przewodników po zabytku, oprowadzają pasjonaci w mundurach. Placówka była wiele razy wyróżniania – jako jedyna w Polsce jest gospodarzem aż dwóch tzw. Nowych Cudów Polski – tytułu, który od kilku lat przyznaje miesięcznik National Geographic.
– To wielkie wyróżnienie, z którego bardzo się cieszymy – mówi Marcin Ossowski z muzeum. – Niemal tak samo jak z decyzji Gaz Systemu SA. (właściciela Terminalu LNG ) o objęciu mecenatem naszego muzeum. Dzięki temu jesienią i zimną tego roku w naszym muzeum będzie bardzo dużo się działo – dodaje Pan Marcin.
Remonty, remonty, remonty
Pierwszym eksponatem, który skorzystał na współpracy z Gaz Systemem jest potężna haubicoarmata z 1943 roku. Dziś, mimo swojego wieku, wygląda niemal jak nowa.

W muzeum powstały też nowe dioramy, rekonstruowany jest płot forteczny i potężna brama na grobli – z oryginalnej kraty fortecznej z XIX wieku. – Ale największym przedsięwzięciem jakie jest przed nami, jest rekonstrukcja i montaż kilkudziesięciu okiennic pancernych głównego budynku – mówi Piotr Kucharski. – Jedna waży blisko 100 kilogramów – budynek redity w końcu będzie wyglądał jak za czasów swojej świetności, a zbiory będą o wiele bardziej bezpieczne. Warto dodać, że na współpracy z właścicielem Terminalu LNG skorzysta także inna ciekawa, świnoujska instalacja militarna. Jesienią planowane jest uporządkowanie terenu reliktów unikalnej Baterii Torpedowej i ustawienie tablic informacyjnych przy tym ciekawym zabytku.
Nowe eksponaty
W muzeum trwają też prace przy wydawnictwach. Powstaje przewodnik po Forcie Gerharda i ciekawa mapa Odkrywców Tajemnic Fortu, dedykowana najmłodszym zwiedzającym. – Dzieciaki w oparciu o plan będą mogły dowiedzieć się o wiele więcej nie tylko o forcie, ale także o jego najbliższym otoczeniu: przyrodzie, porcie, terminalu LNG i latarni – dodaje Dariusz Krzywda. – W naszych fosach żyją nie tylko bobry, czy bajkowy „rajski” zimorodek. Można trafić nawet na… żółwia błotnego!
Wystawa Niepodległa i 100-lecie Marynarki Wojennej

Nie zabraknie też ciekawych wystaw. Na przełomie października i listopada zostanie otwarta wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu, zatytułowana: NIEPODLEGŁA. – W 99 rocznicę odzyskania niepodległości, dzięki GAZ SYSTEMOWI zaprezentujemy kolekcję grafik poświęconych Józefowi Piłsudskiemu. To kolaże ilustracji z teki Zdzisława Czermańskiego z pracami Barbary Kasperczyk. Kolekcja jest własnością Jarosława Biereckiego z Gdyni – mówi Piotr Piwowarczyk. – Warto dodać, że wcześniej była prezentowana na Jasnej Górze, a po Świnoujściu trafi na ORP Błyskawicę.
Pod koniec roku do świnoujskiego fortu zawita też wystawa prac Adama Werki – „Wielkie Dni Małej Floty”. – Trudno o lepszą inaugurację roku jubileuszowego naszej Marynarki Wojennej! Przypomnę, w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 100-lecie! – dodaje Piwowarczyk. – Mamy nadzieję, że w naszym mieście będziemy pamiętać o tej rocznicy.
Jak widać forteczne muzeum nie zapada w sen zimowy. Trzymamy kciuki za realizację wszystkich wymienionych wydarzeń i będziemy im się z przyjemnością przyglądać.
Mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu jest GAZ SYSTEM SA.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. – strategiczna spółka polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Spółka zarządza majątkiem o wartości ponad 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 10 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 57 węzłów oraz 884 stacji gazowych. Gaz-System S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Prezesem spółki jest Tomasz Stępień, a wiceprezesem Artur Zawartko.