Strona główna / Bez kategorii / Prawnik radzi. Kiedy przysługuje urlop macierzyński?

Prawnik radzi. Kiedy przysługuje urlop macierzyński?

Czytelnicy portalu swinoujskie.info mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Prawnicy Marta Lipiec i Łukasz Lipiec czekają na pytania naszych Czytelników. Z fachowych porad świnoujścianie mogą skorzystać wysyłając pytania na adres: kontakt@lipcowie.pl.

  1. O pozbawieniu władzy rodzicielskiej orzeka sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka. Przepisy prawa określają konkretne przyczyny kiedy może dojść do takiego pozbawienia tj. gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody, rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej, rodzice w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka. W każdym przypadku jednak sąd będzie badał i oceniał taką sprawę indywidualnie. Warto wiedzieć, że wniosek jest wolny od opłat.
  2. Każda kobieta pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której jest zatrudniona, staż pracy czy wymiar czasu pracy. Wymiar urlopu jest uzależniony od liczby urodzonych dzieci. Urlop nie przysługuje jednak jeśli urodzenie dziecka nastąpiło w okresie korzystania przez pracownicę z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego. Warto wiedzieć, że aby uzyskać urlop nie trzeba składać wniosku. Pracodawca powinien go udzielić po powzięciu informacji o urodzeniu dziecka przez pracownicę.
  3. W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego aby nie wypłacać pracownikowi ekwiwalentu z tytułu niewykorzystania urlopu. Jeśli pracownik w tym czasie zachoruje i przedłoży L4 to zwolnienie przerwie okres wypowiedzenia, który zakończy się dopiero po upływie okresu zwolnienia. Zwolnienie lekarskie może trwać maksymalnie 180 dni, a pracodawca pokrywa wynagrodzenie za pierwsze 30 dni lub 14 dni w zależności od wieku pracownika. Wysokość wynagrodzenia to 80% podstawy.
  4. Przypominamy, że 1 października rusza nowy okres świadczeni owy 500+, który będzie trwał do końca września przyszłego roku. Ci, którzy złożą wniosek do końca października otrzymają pieniądze także za ten miesiąc. Późniejsze złożenie wniosku również zapewni wypłatę świadczenia, z tym że już bez wyrównania, co oznacza, że pieniądze będą wypłacane krócej. Warto zdążyć z formalnościami przed 1 października bo wtedy pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do końca listopada, a więc przerwa w otrzymywaniu świadczeniu wyniesie nie więcej niż miesiąc.

 

Prawnicy: Marta Lipiec – tel.: 693 642 894, Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524, ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście, kontakt@lipcowie.pl, www.lipcowie.pl

Zobacz również

Mamy 120 000! To nie fejk!

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może dotyczyć każdego z nas. Tę zakaźną chorobę wywołuje wirus …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.