Strona główna / Lokalne / Prezydent: Zwracam się do marszałka, aby zasygnalizować co dzieje się w porcie

Prezydent: Zwracam się do marszałka, aby zasygnalizować co dzieje się w porcie

Świnoujski OT Port ma zamiar przeładowywać siarkę granulowaną. Co miesiąc do portu ma przyjeżdżać kilkadziesiąt wagonów wypełnionych niebezpieczną substancją. Pierwsza dostawa zmierza do Świnoujścia. Siarka „luzem” będzie przeładowywana chwytakami. Istnieje realne zagrożenie zapylenia okolicy i degradacji środowiska. Mieszkańcy miasta obawiają się o swoje zdrowie.

Przeładunkowi siarki sprzeciwia się prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz. Jak przyznaje, jego możliwości są ograniczone ze względu na podział kompetencji. Tereny portowe należą do Skarbu Państwa. Kontrolowanie działalności, która odbywa się na terenie portu morskiego, należy do kompetencji Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. Nadzór nad samym przeładunkiem posiada Urząd Morski w Szczecinie.

Do tej pory urząd Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego poinformował, że siarka będzie składowana na Nabrzeżu Hutników. Po przeładunku siarki będą powstawać odpady. Pozostałościami ma zająć się specjalistyczna firma.

– Cały czas liczę również na wsparcie naszych działań przez organizacje ekologiczne, które w ostatnim czasie uaktywniły się w naszym mieście. Nie wierzę, że pozostaną obojętne wobec tak ważnej dla nas sprawy, jak przeładunki siarki – napisał Janusz Żmurkiewicz na swoim facebookowym profilu.

Siarka granulowana zakwalifikowana jest jako substancja niebezpieczna dla człowieka.  Działająca drażniąco na skórę. Negatywnie oddziaływująca na narządy „docelowe”- drogi oddechowe, układ pokarmowy oraz oczy.

Nasza redakcja zadała portowej spółce w ubiegłym tygodniu pytania w tej sprawie. Do tej chwili nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

2 komentarze

  1. Prezydent zasiada w zarządzie portów, zna prezesów, polityków z PIS oraz całą tą śmietankę i co? Prawda jest taka, że Prezydent wiedział o wszystkim już wcześniej! Skąd te przypuszczenia? Bądzmy poważni. To jasne, że się dogadał na kilka przeładunków, a następnie będzie „superbohaterem” i zakaże przeładunków. To jest cwana bestia, która kontroluję każdą dziedzinę naszego miasta! Wstyd! mieszkańcy zapamiętają! Port kontenerowy, lasy, a teraz to!

  2. w ot niema zadnej infrastruktury do tego towaru wiec kto wydal dezyzje ze mozna to tu robic pachnie mi tu prokuratorem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.