piątek , 7 października 2022
Strona główna / Lokalne / Prezydent o przeładunkach siarki: Świnoujście traktowane jest jak porty trzeciego świata

Prezydent o przeładunkach siarki: Świnoujście traktowane jest jak porty trzeciego świata

– Siarka w świnoujskim porcie będzie przeładowywana w prymitywnych warunkach, czerpakami – powiedział dziś podczas konferencji prasowej Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – OT Port Świnoujście idzie na skróty. Nie inwestują w infrastrukturę, bo to kosztuje. Pieniądze, zyski są ważniejsze, niż zdrowie ludzi. Mam wrażenie, że jesteśmy traktowani jak port trzeciego świata.
Tematem konferencji był przeładunek siarki, który zamierza prowadzić spółka OT Port Świnoujście. Sprawa bulwersuje mieszkańców, którzy obawiają się o swoje zdrowie. Ale również branżę turystyczną i uzdrowiskową.

Prezydent wyjaśnił, dlaczego w obecnej sytuacji Miasto ma związane ręce. Może zażądać raportu środowiskowego, który określa ewentualną szkodliwość, ale tylko w przypadku inwestycji na terenie portu. Tak było na przykład, gdy chodziło o budowę magazynów paszowych. Przeładunki siarki taką inwestycją jednak nie są. Przepisy prawa jednoznacznie wyłączają prezydenta z decyzyjności, gdy chodzi o rodzaj przeładowywanych materiałów.

Wszelkie decyzje związane z przeładunkami jakichkolwiek towarów w porcie wydaje Urząd Marszałkowski i jego służby, a kontroluje Urząd Wojewódzki oraz Urząd Morski. W przypadku świnoujskiego portu, partnerem dla wydających takie zgody nie jest nawet Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście, na którego terenach leży port, a jedynie spółka OT Port Świnoujście, która prowadzi tam działalność.

– Nie ma i nie będzie mojej zgody na przeładunek siarki w takich warunkach. Siarka przeładowywana jest na przykład w Trójmieście, ale tam odbywa się to w bezpiecznych warunkach, szczelnym taśmociągiem – mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Nie zgadzam się również z opiniami służb ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego, jaką otrzymałem na moją prośbę o przeprowadzenie analizy zagrożenia związanego z przeładunkiem siarki. Odpowiedź była taka, że ewentualne działania przeciwstawne służby ochrony środowiska będą mogły podjąć dopiero, gdy przeładunki staną się faktem i okaże się, że są szkodliwe. Wtedy będzie już za późno. Negatywne skutki będziemy już wtedy odczuwać. Taka decyzja powinna być wydana zanim siarka zacznie być przeładowywana.

W 2013 roku Urząd Marszałkowski wydał decyzję o towarach, jakie mogą być przeładowywane w świnoujskim porcie. Na długiej liście materiałów nie było siarki.

– Co zrobiły władze OT Portu? Zwróciły się z wnioskiem do marszałka o przeładunek siarki i w lipcu tego roku taką zgodę dostały – mówił podczas konferencji prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Z przerażeniem czytałem w tym dokumencie, jak zabezpieczeni muszą być portowcy, którzy będą przy tych przeładunkach pracować.
Miasto nie mogło odwołać się od decyzji marszałka dopuszczającej przeładunek siarki, ponieważ zgodnie z prawem nie było stroną w sprawie. Podobnie jeśli chodzi o Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście.

– Gdybyśmy wówczas mogli odwołać się, to na pewno byśmy to zrobili – podkreślił Janusz Żmurkiewicz .

W miniony wtorek (3 października) prezydent ponownie wystąpił do Marszałka Województwa, a także Wojewody Zachodniopomorskiego i Urzędu Morskiego o podjęcie działań, które uchronią miasta, jego mieszkańców, przed szkodliwymi skutkami przeładunków siarki w tak prymitywnych warunkach, jak zamierza robić to OT Port Świnoujście. Dodatkowo dzisiaj (5 października) wystosował również pismo do Przewodniczącego Rady Nadzorczej Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście, aby Prezes ZMP, jako przedstawiciel właściciela terenu, na najbliższym posiedzeniu rady poinformował, jakie kroki zamierza podjąć w sprawie przeładunków siarki.

Prezydent dodał również, że liczy na wsparcie organizacji ekologicznych, które od niedawna prężnie działają w mieście.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

P. Szefernaker: do końca tygodnia do samorządów trafi ok. 4,5 mld zł

Do końca tygodnia do samorządów trafi jedna trzecia z prawie 13,7 mld zł, czyli ok. …

5 komentarzy

  1. Nieszczerze brzmią te wszystkie gładkie słowa. Prezydent jest wielkim orędownikiem rozwoju portu i jego jeszcze większej rozbudowy co wielokrotnie publicznie mówił. teraz nagle jak zobaczył że traci poparcie to zaczyna odwracać kota ogonem i twierdzić że nasz port to tzreci świat? halo człowieku ogarnij się, masz jakieś jedno zdanie czy jak pacynka dla każdego coś miłego zeby ciemny lud tylko zagłosował?

  2. Tak się kończy prywatyzacja portu. Zysk ponad wszystko, kosztem zdrowia i życia pracowników, mieszkańców, środowiska.

  3. gdzie sa te tepe lby co w puszczy qrwa kornika bronia ,plaskate ryje czekam na reakcje

  4. Rozładunek siarki powinien odbywać się szczelnymi chwytakami aby nie zanieczyszczać terenu między wagonami a placem składowym. Niestety tylko na papierze. Żeby było weselej plac na którym składowana jest siarka tonie w wodzie deszczowej. Ta woda z zawartością siarki jest wpompowywana do beczkowozu i wywożona na place znajdujące się na terenie portu. Za jakiś czas na terenie portowym nie będzie pewnie żadnej roślinności.

  5. Brawo dla Zarządu OT Port i wszystkich zachwyconych pomysłem budowy Terminalu Kontenerowego. Trzeci świat to górnolotne określenie poziomu usług świadczonych przez tą firmę. Tylko patrzeć jak dla zdobycia przeładunków zaczną ręcznie przeładowywać wzbogacony uran.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.