Strona główna / Lokalne / Przeładunek siarki granulowanej. „ZMPSiŚ określa sposób użytkowania terenów portowych”

Przeładunek siarki granulowanej. „ZMPSiŚ określa sposób użytkowania terenów portowych”

Marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się z pismem do Zarządu i Rady Nadzorczej Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, w którym podziela niepokój mieszkańców Świnoujścia i apeluje o to, by Zarząd przeanalizował umowy z dzierżawcami terenów portowych pod kątem zasad oraz warunków przeładunku towarów w portach.

Wobec braku prawnego wymogu uzyskiwania decyzji środowiskowych na przeładunki w porcie jedyną formą kontroli nad rodzajem towarów jest zawarcie odpowiednich zapisów w umowach cywilnoprawnych zawieranych pomiędzy Zarządem Portu a dzierżawcami.  Marszałek wyraził także gotowość współpracy z Wojewodą Zachodniopomorskim w kwestii obsady zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pomimo niekonstytucyjności zapisów Ustawy regulujących te kwestie.

– Ten problem powinien zmusić do refleksji włodarzy tych terenów, czyli Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. To Zarząd wydzierżawia prywatnym najemcom tereny portowe i określa kryteria ekonomiczne, a także ma prawo określić, w jaki sposób te portowe tereny powinny być użytkowane. Trzeba dokonać przeglądu w umowach dzierżawy, aby upewnić się czy w sposób właściwy zabezpieczają ludzkie zdrowie i życie, oraz środowisko naturalne. – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Specjalne pismo w tej sprawie zostało wysłane zarówno do Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, jak i członków Rady Nadzorczej ZMPSiŚ. Olgierd Geblewicz liczy, że w przyszłości pozwoli to uniknąć kontrowersyjnych sytuacji i przypomniał, że Urząd Marszałkowski nie posiada żadnych ustawowych kompetencji do decydowania o tym, jaki towar wpływa lub wypływa z portów morskich.

Do obowiązków Urzędu Marszałkowskiego należy wydanie decyzji precyzującej sposób posprzątania po przeładunkach (zagospodarowania odpadów). W przypadku granulatu siarki – OT Logistics otrzymało wskazanie, że musi wynająć specjalistyczną firmę, która posprząta pozostałości towaru, umieści w kontenerach i wywiezie z terenu portu.

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

2 komentarze

  1. Pan Marszałek z PO podziela niepokój mieszkańców Świnoujścia a lokalni działacze z PO ze Śliwińskim na czele mieszkańców olewają i zamykaja im usta!!! No i ciekawa sprawa bo wychodzi na to że to jednak Zarzad Portów ma największy wpływ na to co się dzieje w porcie. A prezydent twierdził że to Marszałek miał wpływ. Klasyczne przerzucanie się odpoiwedzialnością pomiędzy politykami a mieszkańcy walczą sami.

  2. narazie to wala resztki odpadowe do lasu za magazynem a woda siarkowa idzie przez odstojnik deszczowki i do kanalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.