Strona główna / Lokalne / [FILM] Przeładunek siarki. „Żółte kałuże, kikuty drzew i smród”

[FILM] Przeładunek siarki. „Żółte kałuże, kikuty drzew i smród”

Przez ostatnie 40 lat w gdańskim porcie odbywał się przeładunek siarki. Firma zarabiała na przeładunku siarki i jednocześnie truła wszystko w okolicy. W 2009 postanowiono zlikwidować zakład i rok później wysadzono wieżę do granulacji siarki. Mieszkańcy okolicznych dzielnic odetchnęli z ulgą, bo nie wspominają miło swojego sąsiada.

Gdańszczanie przestrzegają mieszkańców Świnoujścia i podkreślają, że tego rodzaju ładunki powinny być przeładowywane z dala od miasta i ludzi w nim mieszkających! Tłumaczą też, że powinno się do tego używać nowoczesnych urządzeń przeładunkowych.

Załadunek siarki granulowanej w świnoujskim porcie budzi wiele kontrowersji nie tylko wśród mieszkańców, ale także lokalnych radnych. Obawiają się pylenia ładunku na okoliczne osiedla oraz zanieczyszczenia kanału portowego.

Pomimo zapewnień władz portu o staranności przy przeładunku, na amatorskich nagraniach widać pylenie materiału w trakcie wyładunku z wagonów kolejowych na plac składowy.

Zobacz również

101. parkrun dla Horsta

Pamiętacie, jak w dzieciństwie spędzaliście się każdą wolną chwilę na dworze? Zabawy poza domem były …

5 komentarzy

 1. siarka granulowana przeładowywana jest w Porcie Gdańsk , nabrzeże OPP( w poblizu Westerplatte, (koło twierdzy Wisłujscie )cały czas.
  Problem polega na tym,ze własciciel Siarkopolu Gdańsk-PERN wymówił Kopalni Grzybów
  przeładunek siarki ponieważ ma inne plany w stosunku do tego terenu- prawdopodobnie chce rozbudować sieć zbiorników na produkty chemiczne i ropopochodne.
  Stąd szukanie przez Kopalnie miejsca przeładunku w polskich portach.Granulat oczywiście jest nieobojetny dla środowiska , jednak nie tak jak przedstawiaja to ludzie w Swinujściu w sposób histerczyny.

 2. Jakby ktoś nie wiedział to przypominam, że w porcie nie przeładowujemy „siarki” tylko „granulat siarki” a to duża różnica, i nie jest on wytwarzany na terenie portu. Proszę czytać ze zrozumieniem i nie wprowadzać w błąd czytelników.

 3. Dziękuję za ten reportaż i za Waszą walkę przeciwko tym nieodpowiedzialnym działaniom. Jeszcze jakiś czas temu nikt by nie uwierzył, że w uzdrowisku będzie się przeładowywać siarkę. A tymczasem to już ma miejsce i mam wrażenie że ogólnie jakby niewiele się dzieje żeby to zablokować póki będzie za późno. Martwi mnie też bierność społeczeństwa i brak zdecydowanych adekwatnych do zagrożenia działań na poziomie lokalnym. A przecież to jest Wasze miasto i macie prawo decydować jakie ono będzie. Trzymam kciuki żeby sie udało.

 4. Turystyka i siarka wzajemnie się. wykluczają.Inwestujecie w budowę hoteli.Kto do nich przyjedzie jak będzie niezdrowe powietrze?

 5. Jak wielkim wrogiem środowiska i mieszkańców trzeba być aby pozwolić na takie przeładunku w uzdrowisku? Chyba władzom naszego miasta zależy tylko ma kasie. W nosie ma się nas, MIESZKAŃCÓW. Jak dla mnie i mojego męża- to SKANDAL co sie w tym porcie wyrabia. Gdzie są służby???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.