piątek , 7 października 2022
Strona główna / Lokalne / Samorządowe Oskary rozdane

Samorządowe Oskary rozdane

W Warszawie, w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbyła się jubileuszowa – XX edycja wręczenia Nagród im. Grzegorza Palki, nazywanych Samorządowymi Oskarami, przyznawanych przez Ligę Krajową za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego.
Przybyłych gości przywitał Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Krajowej, były prezydent Częstochowy. Następnie w imieniu Andrzeja Dudy, prezydenta RP głos zabrał dr Kazimierz Kujda, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Odczytał on list od Prezydenta, w którym podkreślana byłą fundamentalna rola samorządu terytorialnego w Polsce.

Po wystąpieniach zaproszonych gości rozpoczęła się najważniejsza część wydarzenia, czyli ogłoszenie wyników prac Kapituły i wręczenie wyróżnień oraz nagród. W tym roku Kapituła postanowiła wręczyć 8 nagród oraz 9 wyróżnień.

W kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym, Samorządowy Oskarem, nagrodzony został Prezydent Miasta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz za: realizację działań edukacyjnych, kulturalnych i infrastrukturalnych w ramach projektów transgranicznych. W imieniu Prezydenta Świnoujścia nagrodę odebrała Zastępca Prezydenta Miasta Pani Barbara Michalska.
Jak podkreśla Prezydent Janusz Żmurkiewicz : – Nasza współpraca transgraniczna układa się bardzo dobrze. Skończyły się też czasy, kiedy rywalizowaliśmy z niemiecka branżą turystyczną. Jesteśmy wspólną polsko niemiecką wyspą i tak chcemy być postrzegani. Tworząc produkt turystyczny uzupełniamy się: my mamy bogatszą bazę uzdrowiskową, po niemieckiej stronie jest chociażby pole golfowe czy lotnisko.

Dzięki wspólnym projektom otwarty został najdłuższy w Europie transgraniczny ciąg pieszo rowerowy, który na długości 12 kilometrów łączy trzy niemieckie uzdrowiska cesarskie: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck z historycznie najważniejszym z nich: Świnoujściem. Rok wcześniej podobna inwestycja połączyła Świnoujście z malowniczą gminą Kamminke. Obie te inwestycje, kosztowały prawie 5 milionów euro i były dofinansowane z przygranicznych projektów unijnych. Obie cieszą się ogromną popularnością. Dzięki naszej współpracy, w najbliższym czasie, powstanie nowe przedszkole przy ulicy Bydgoskiej i zmodernizowana zostanie ulica Wojska Polskiego.

Bardzo dobrze układa się nasza współpraca międzynarodowa oraz przygraniczna i w innych dziedzinach życia społeczno gospodarczego. Z roku na rok pogłębia się transgraniczna współpraca w dziedzinie kultury, sportu, oświaty i turystyki. Przykładem wieloletniej współpracy w dziedzinie sportu jest Międzynarodowy Maraton Świnoujście – Wolgast, największa tego typu impreza w województwie zachodniopomorskim. Miasto współpracuje od kilku lat z organizatorami Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Coraz więcej koncertów odbywa się w Świnoujściu. Zespoły artystyczne z powiatu greiswaldzkiego uczestniczą w imprezach odbywających się na terenie naszego.

Nasz wspólny, polsko niemiecki projekt edukacyjny, przygotowany wspólnie z gminą Heringsdorf, został uznany za najlepszy przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dzięki temu miasto otrzymało środki na realizację kolejnych międzynarodowych projektów.
Dzięki współpracy szkól i przedszkoli młodzież z naszych placówek oświatowych uzyskuje najwyższe w kraju noty podczas testów kompetencyjnych z języka niemieckiego.
Realizowane są wspólne projekty ekologiczne, które upowszechniają walory przyrodnicze wyspy Uznam, jak chociażby edukacyjne place zabaw przy ośrodkach kultury czy w Parku Zdrojowym.
Doskonale rozwija się współpraca stowarzyszeń kobiecych: Polsko-Niemieckiego Forum Kobiet z siedzibą w Świnoujściu z jego niemieckim odpowiednikiem w mieście Wolgast. Forum Kobiet jest m.in. organizatorem Przeglądu Twórczości Przygranicznej, prowadzi też wspólne akcje charytatywne na rzecz dzieci z domów dziecka. Z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, co roku organizowane są „Dni Sportu Sprawnych Inaczej”, w których uczestniczą też reprezentanci z Niemiec; z ośrodka dla niepełnosprawnych w Zinnowitz i Domu Pomocy Społecznej z Greifswaldu.
– Dziś wszyscy rozumiemy, że żyjemy na wspólnej wyspie i że więcej nas łączy niż dzieli. Jest w tym także ogromna zasługa przede wszystkim władz Heringsdorfu, szczególnie jego byłego Burmistrza Klausa Kottwittenborga, dzisiejszego Larsa Petersena i Uwe Hartmanna burmistrza Kamminke – dodaje Janusz Żmurkiewicz.

Tekst/fot BiK /L.K.

 

Zobacz również

Od dziś zmiany organizacji ruchu związane z budową ronda

Wykonawca budowy drogi ekspresowej S3 zawiadomił, że od dnia 6 października wprowadzi czasowe zmiany organizacji …

Jeden komentarz

  1. Gratulacje dla naszego Prezydenta.Bardzo Pana proszę niech Pan nie rezygnuje kolejna kadencja przed Panem. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.