Strona główna / Lokalne / [FILM] Radni podjęli uchwałę w sprawie przeładunku siarki. Prezes wyszedł

[FILM] Radni podjęli uchwałę w sprawie przeładunku siarki. Prezes wyszedł

Zamiast pozostać do końca nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Świnoujścia w sprawie przeładunku siarki w porcie i odpowiedzieć na wątpliwości mieszkańców i radnych, prezes Ludwik Heinsch wyszedł z sesji, bo nie potrafił odnaleźć się w trudnej sytuacji.

Prezes OT Portu Ludwik Heinsch podkreślał, że dba o interes swoich klientów, instruując radnych, że nie powinno ich obchodzić to, co dzieje się w granicach działki dzierżawionej przez jego spółkę.

W środę dokończono przerwaną sesję w sprawie przeładunku granulatu siarki w świnoujskim porcie. Sesję przerwano po tym jak poprosił o to radny Andrzej Mrozek (PiS). Wznowiono ją w środę. Pierwszy głos zabrał przewodniczący osiedla Warszów Dariusz Krzywda. Przez kilka ostatnich dni dokumentował sposób przeładunku granulatu siarki w świnoujskim porcie. Przed radnymi zaprezentował kilka filmów, na których ewidentnie było widać pylenie podczas przeładunku, zanieczyszczoną wodę w kanale portowym oraz łamanie zasad BHP podczas prac ciężkiego sprzętu.

Wobec takich dowodów, prezes OT Port Ludwik Heinsch, zasugerował podanie sprawy do sądu, bo nie wyrażał zgody na nagrywanie, ani pracowników, ani zakładu pracy. Takim stwierdzeniem wywołał stanowczy sprzeciw mieszkańców siedzących na sali sesyjnej, którzy pokazali prezesowi czerwoną kartkę, a także części radnych.

Sposób przeładunku skontrolował Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Instytucja wysłała do Świnoujścia także mobilną stację do kontroli jakości powietrza. Kontrolę przeprowadził także Urząd Morski i przedstawiciele marszałka, a także Państwowa Inspekcja Pracy.

Nasz komentarz

Pomimo zapewnień władz portu o staranności przy przeładunku, na amatorskich nagraniach widać pylenie przeładowywanego materiału. Nikt nie oczekuje już od OT Portu inwestycji w drogie urządzenia przeładunkowe. Radni przyznają, że wystarczyłoby stosowanie tzw. big bagów, czyli wielkich worków wypełnionych granulowaną siarką. Jednak po wystąpieniu prezesa Heinsha można mieć wątpliwości, czy przedstawiciel spółki zechce prowadzić jakikolwiek dialog z mieszkańcami. Dobrosąsiedzkie relacje są marzeniami ściętej głowy. Od takiej firmy jak OT Port powinno wymagać się prowadzenia odpowiedzialnego biznesu, a w szczególności, aby wypracowywane przez spółkę zyski z przeładunku towarów, powstawały w sposób etyczny i odpowiedzialny wobec otoczenia, na które wpływa prowadząc swoją działalność.

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

11 komentarzy

 1. Zacytuje klasyka „kłamca kłamca landryna”

 2. Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam że Pan Prezes OT Portu Ludwik Heinsch ewidentnie łamie prawo otóż w czasie trwania sesji wypowiedział się że tego rodzaju środki ochrony dla pracowników wcale nie są wymagane.Otóż mówię że pan Pan Prezes KŁAMIE ponieważ karta charektyrystyki siarki granulowanej mówi-
  Stosowne techniczne środki kontroli:
  Niezbędna jest wentylacja miejscowa wywiewna, która
  usuwa
  pyły i pary z miejsc emisji produktu jak również
  wentylacja ogólna pomieszczeń.
  Ochrona oczu lub twarzy:
  Okulary ochronne typu gogle lub osłona twarzy.
  Ochrona skóry:
  Należy nosić rękawice ochronne np. bawełniane, niez
  alecane z PVA. Należy stosować
  ubrania ochronne, buty
  robocze, zalecany kask.
  Ochrona dróg oddechowych:
  W normalnych warunkach pracy, przy dostatecznej wen
  tylacji nie jest wymagana; w przypadku niedostatecz
  nej
  wentylacji stosować maski z filtrem cząsteczkowym k
  lasy P2 oraz filtrem par kwaśnych oznaczonym kolore
  m
  żółtym i litera E. Więc jeśli pan prezes twierdzi innaczej powinno się zastosować wobec tego ludźiika PRAWO KARNE Art.160 KK-Art. 160. § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  § 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  • Panie Marku proszę się nauczyć czytania ze zrozumieniem i słuchania tego co mówią osoby, które mają podstawy ( wykształcenie i miejsce pracy, doświadczenie ) by wypowiadać się w temacie przeładunku i obsługi ładunków granulatu siarki. Po Pana wpisach można odnieść wrażenie, że tak jak komentujący tu „ems” uważa Pan, że np. „fachowcy z A.M – TO BZDURY” i sam pisze cyt.: „A jak chcesz dyskutować to się dokształć.” To proszę wskazać uczelnię, którą Pan skończył, że jest pan ekspertem w tej dziedzinie, jeżeli wykładowcy z AM nie są.

 3. Na miejscu Pana Prezesa skierowałbym pozew do sądu przeciwko kilku osobom za działanie na szkodę spółki. I tak długo wytrzymał wysłuchując tych bredni i obcując z osobami które nie potrafią nawet przeczytać ze zrozumieniem dostarczonych im opinii fachowców np. z AM w Szczecinie.

  • wspaniała reklama dla „uzdrowiska” Świnoujście, może ktoś sie tym zajmie w końcu?

  • Ten komentarz ( gość ) pracownik ,kolega a może sam prezes to napisał
   A fachowcy z A.M – TO BZDURY
   Wystarczy posłuchać opini mieszkańców gdańska
   lub tam pojechać i samemu się przekonać że bardzo pyli
   Szczęście że nie było wiatru i często padał deszcz

   0

  • Na miejscu Pana Prezesa bał bym się że ktoś założy mu sprawę a jest o co.A jak chcesz dyskutować to się dokształć.

 4. Wypowiedzieć umowę dzierżawy terenu dla OT Port, tyle. Pracownicy ze spokojem znajdą inną pracę.

 5. Czy można się dowiedzieć, jakie są wyniki pomiaru powietrza? Ciekawa jestem czym się w Swinoujsciu oddycha. A może lepiej nie być ciekawskim?

 6. ten prezes nawt niewie co sie dzieje u niego w firmie jest to zalosne przyszlo 3 pajacow z ot i oczy robia na film jak by to nie u nich bylo pajace nic wiecej dodac nic ujac hehehe

 7. a to ciekawe bo sami dysponeci i dyspozytorzy wysylaja filmiki zeby zobaczyc jak i gdzie pracuja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.