Strona główna / Lokalne / Polsko-Niemieckie Forum Kobiet obchodzi swój jubileusz

Polsko-Niemieckie Forum Kobiet obchodzi swój jubileusz

Jubileusz 20-lecia Forum Kobiet to okazja do świętowania, podziękowań ale także zastanowienia się jaką rolę odgrywają organizacje pozarządowe w życiu naszego miasta. Stowarzyszenie powstało w czasie, gdy Polska nie była członkiem UE a granice były dla nas zamknięte.

Kilka pań przy wiodącej roli nieżyjącej już Elżbiety Mleczko, postanowiło stworzyć organizację, która mimo granicy połączy panie żyjące na wyspie Uznam, pozna ich problemy. To się udało, niemałą zachętą była również możliwość swobodniejszego podróżowania nawet w tak przyziemnych sprawach jak zakupy a pomocą okazały się stare znajomości z działalności organizacji kobiecych.

Dzięki pomocy organizacyjnej i prawnej pań Lidii Kijak-Szumińskiej i Danuty Piaseckiej -Bursiak powstał statut stowarzyszenia i zostało zarejestrowane w sądzie.

Swoje umiejętności i serce społecznika oddały Forum jej przewodniczące :

  1. Pani Krystyna Dulnik
  2. Pani Betata Chelińska
  3. Pani Teresa Janssen
  4. Pani Aneta Zdybel

– Trudno wymienić wszystkie działania, które miały miejsce w tym dwudziestoleciu, miały one charakter zarówno wzajemnego poznania, uczenia się jak i działalności charytatywnej. Brałyśmy udział  w imprezach kulturalnych, zwiedzałyśmy Meklemburgię i Berlin, a członkom Niemieckiego Forum Kobiet pokazywałyśmy Polskę – mówi Aneta Zdybel. – Brałyśmy również udział w konferencjach organizowanych przez Fundację F. Eberta, mając możliwość wysłuchania wybitnych naukowców z uniwersytetów berlińskich , czy też z Greifswaldu a także polityków z obu stron granicy – dodaje.

Stowarzyszenie co roku organizowało konferencje na temat zdrowia, ochrony środowiska, praw kobiet jaki też o ich roli w mieście Świnoujściu.

Ostatnie spotkanie było poświęcone idei olimpijskiej i udziału w olimpiadzie naszych mieszkańców.

Tu na miejscu wspomagałyśmy W O Ś P , Uzdrowiskowe Miasteczko i wiele innych imprez o charakterze charytatywnym i społecznym.

Wartością samą w sobie jest możliwość swobodnego, zgodnego z naszą wolą i statutem działania. To jest wartość  państwa demokratycznego i trzeba ją chronić.

Praca nas wszystkich przyczyniła się na pewno do kształtowania kultury bycia aktywnym obywatelem, aktywnym mieszkańcem.

Zmieniające się otoczenie wymaga też od nas zwiększenia wysiłku intelektualnego i organizacyjnego, to co było dobre 20 lat temu już nie wystarcza .

Jubileusz jest dobrą okazją do podziękowań przede wszystkim naszym koleżankom z Niemieckiego Forum, poznałyśmy się , żyjemy w przyjaźni, mamy wspólne pomysły, to dobrze wróży na przyszłość.

Bardzo dziękujemy włodarzom miasta Świnoujścia a w szczególności prezydentowi  Krzysztofowi Adranowskiemu, który był przy powstaniu Forum oraz prezydentowi  Januszowi Żmurkiewiczowi, który od lat wspiera naszą działalność.

Cieszymy się również z tego iż naszą członkinią jest była posłanka Elżbieta Piela Mielczarek są byli i obecni radni oraz zastępca prezydenta pan Paweł Sujka.

Dziękuję wszystkim członkom władz statutowych Forum którzy w okresie20-lecia pełnili z oddaniem swoje funkcje.

Dziękuję szczególnie obecnemu zarządowi Teresie Janssen, Teresie Dawid, Krystynie Karlińskiej, Irenie Sękala, Jadwidze Gruszce, Jadwidze Szczurowskiej.

Aneta Zdybel Przewodnicząca Polsko Niemieckiego Forum Kobiet Euroregionu Pomerania

 

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu

Dziś 1 lipca od godziny 13.00 do 22.00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.