Strona główna / Lokalne / Prezydent miasta nie chce zmiany nazw dwóch ulic. Pisze list do wojewody

Prezydent miasta nie chce zmiany nazw dwóch ulic. Pisze list do wojewody

Do Rady Miasta wpłynęły dwa zawiadomienia o wszczęciu postępowania zmierzające do zmiany nazw dwóch ulic w Świnoujściu: Juliana Markiewicza i 1. Armii Wojska Polskiego. Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz postanowił bronić nazw ulic w mieście.

W środę przesłał do Wojewody Zachodniopomorskiego list, w którym tłumaczy, że postać Juliana Markiewicza – pierwszego budowniczego polskiego Świnoujścia była pozytywna. Potwierdza, że był dobrym i szlachetnym człowiekiem. Tworzył podwaliny współczesnego miasta, a według historyka dr Józefa Plucińskiego, nie był gorliwym wykonawcą komitetowych poleceń. Jest też Honorowym Obywatelem Świnoujścia.

Prezydent uważa, że jeżeli istnieją dokumenty, które podważają dobrą opinię o zmarłym przed 37 laty pierwszym prezydencie Świnoujścia, należy je udostępnić.

Janusz Żmurkiewicz stawił się także za nazwą ulicy 1. Armii Wojska Polskiego. Przypomina, że wśród pierwszych mieszkańców Karsiborza byli osadnicy wojskowi, a także to, że żołnierze walczyli o wyzwolenie ziem polskich.

Zatem zmiany nazw obu ulic są niepotrzebne, bo dokumentują pozostałe zmiany nie są historię budowy powojennego polskiego Świnoujścia.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Jeden komentarz

  1. Niech Prezydent się nie ośmiesza… Tylko jasno pokaże swoje znajomości z JOJO. Przecież wystarczy zadzwonić do JOJO i powiedzieć, że się nie zgadzam. Prezydent zauważył, że mieszkańcy są przeciw to nagle sam jest przeciw. Masakra…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.