Strona główna / Lokalne / Będzie trzeba usunąć pomnik z czasów PRL

Będzie trzeba usunąć pomnik z czasów PRL

Pomnik stojący przy Kapitanacie Portu w Świnoujściu wkrótce będzie musiał prawdopodobnie zostać usunięty. Wszystko przez ustawę dekomunizacyjną.

Chodzi o inskrypcję przypominającą o 25-leciu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i otwarcia toru wodnego dla statków o zanurzeniu 36 stóp.

Na skwerze przed świnoujskim budynkiem Kapitanatu Portu została pamiątka po byłym PRL-u. W 1969 roku postawiono tu dwa kamienie i kotwicę. Na jednym z kamieni umieszczono tablicę poświęconą XXV leciu PRL-u oraz związanemu z uczczeniem tego jubileuszu otwarciem północnego toru wodnego do Świnoujścia dla statków o zanurzeniu 36 stóp. Otwarcie toru wodnego miało miejsce 23 czerwca 1969 roku. Było to duże wydarzenie w regionie, więc postanowiono uwiecznić ten fakt wmurowując tę tablicę w głaz, który został wyciągnięty podczas pogłębiania drogi do portu.

Dawny tor wodny do portu w Świnoujściu wskutek działań wojennych i zaniedbań, wymagał wykonania wielkiej pracy, by umożliwić eksploatację portów w Szczecinie i w Świnoujściu. Praca wykonywana była etapami. Najpierw w latach 40 – tych usunięto wraki i miny, później w 1949 roku pogłębiono tor wodny do 8 metrów i oznakowano pławami. Do 1957 głębokość farwateru wynosiła 9 metrów, zaś w 1969 roku osiągnęła głębokość 36 stóp, co wynosi prawie 12 metrów i mogły już wpływać statki o nośności do 35 tysięcy ton .

Zobacz również

Wizyta francuskiej fregaty FS „Latouche-Treville” w Świnoujściu

Francuska fregata FS „Latouche-Treville” zawinęła we wtorek, 17 maja, do Portu Wojennego w Świnoujściu. Jest …

7 komentarzy

 1. Debilizmu PiS-owskiego ciąg dalszy… Niech wyznawcy PiS-u oddadzą dyplomy, wynagrodzenia i mieszkania które uzyskali przed 1989 rokiem. Wtedy zobaczymy, jak bardzo brzydzą się PRL-em.

 2. Towarzysze ale to wy chcecie wymazać 45 lat okupacji z historii Polski. Moim zdaniem też te pomniki powinny zostać ale z informacją ilu Polaków zostało zamordowanych ile kobiet zgwałconych przez ruskie hordy. Jakoś nie przeszkadza wam to, ze w niemczech nie ma pomników ku czci trzeciej rzeszy.

 3. o tym jeszcze głośno nikt nie mówi ale podobno do Słowianina dotarło pismo z IPN, że muszą do 2020 roku wyburzyć LENINDGRADY !!!

 4. Nienormalne to wszystko jest . Niech się sami usuna bo oni tez byli wychowywani w tych czasach i uczyli się w tych czasach . Wiec nie powinni byli istnieć teraz .

 5. Idioci. Myślą że jak usuną tablicę to nagle PRL zostanie wymazany z historii. Tylko koniecznie niech też ten pogłębiony wtedy tor wodny północny zamkną bo to przecież za PRL zrobione. Chyba głupszego narodu to nie ma na świecie…

 6. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

  Rozumiem, że tych wszystkich dyplomów, świadectw, wykształceń itd., które otrzymali w PRL’u też się zrzekną?
  To już jakaś paranojo…
  Jakby nie było, to część naszej historii.
  Jeszcze niech wyburzą wszystkie bloki budowane w PRL’u.

 7. a co ma tor wodny do dekomunizacji ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.