Strona główna / Lokalne / Przy szpitalu powstanie sensoryczny ogród

Przy szpitalu powstanie sensoryczny ogród

Pracownicy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu postanowili zagospodarować przyszpitalny teren. Powstanie tam nietypowy ogród, który ma przyspieszać rekonwalescencję pacjentów.

Szpital wystartował w konkursie budżetu obywatelskiego, i wygrał. Na ogród sensoryczny zagłosowało 1637 mieszkańców. Za 40 tys. zł powstanie „Ogród zmysłów“ pomagający w terapii nie tylko pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego. Dziś w tym miejscu rośnie trawa, wiosną pojawią się kwiaty i ścieżka sensoryczna, służąca celom poznawczym. Miejsce będzie otwarte dla wszystkich pacjentów szpitala. Gdy tylko zrobi się cieplej, zamiast leżeć w łóżku, będą mogli spacerować po nietypowym ogrodzie.

Ogród sensoryczny, według zamysłu ma oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż zwykle. Wykorzystywany będzie do celów socjalizujących, terapeutycznych i edukacyjnych dla osób np. niewidomych oraz osób z upośledzeniem zmysłowym i z zaburzeniami psychofizycznymi. Idea powstawania ogrodów sensorycznych przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych rozwija się na świecie od początku XX wieku. Po raz pierwszy ideę takiego ogrodu przedstawił na początku XX w. Hugo Kukelhaus. W Polsce takie ogrody powstają od początku XXI wieku.

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

2 komentarze

  1. Jeżeli coś powstaje z budżetu obywatelskiego to powinno być dostępne dla każdego a nie tylko dla pacjentów

  2. Wspaniale. Gratuluję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.