Strona główna / Lokalne / Nośmy odblaski – mogą uratować życie

Nośmy odblaski – mogą uratować życie

Już w najbliższą środę, tj. 6 grudnia 2017 roku na terenie całego kraju, po raz kolejny przeprowadzony zostanie „Dzień Odblasków”. Do ogólnopolskiej akcji włączą się także świnoujscy policjanci, którzy propagując bezpieczeństwo a drogach, będą rozdawać mieszkańcom miasta odblaskowe opaski i kamizelki oraz światełka odblaskowe na rower.  

6 grudnia w całej Polsce odbędzie się po raz kolejny Dzień Odblasków. Po raz pierwszy odbył się on 25 stycznia 2017 roku. Celem projektu jest zachęcanie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień Odblasków” organizowany jest co roku.

Jesienią i zimą odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Długie, ciemne popołudnia, ciemne poranki, mgły, opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają uczestnikom ruchu drogowego. Zgodnie z prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150-metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania, opaski oraz kamizelki. Ważnie jest ich umieszczenie, odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Do działań promujących bezpieczeństwo na drodze włączają się policjanci w całym kraju. W akcji nie zabraknie również świnoujskich policjantów, którzy w środę będą rozdawać mieszkańcom miasta odblaskowe opaski i kamizelki oraz światełka odblaskowe na rower.

Nośmy odblaski, bo mogą uratować życie !

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Jeden komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Odblaski mogą uratować życie, ale mogą też życie odebrać, tak jak nóż, pistolet, ręce i głowa . . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.