Strona główna / Lokalne / Stalowe okiennice powróciły na Fort Gerharda

Stalowe okiennice powróciły na Fort Gerharda

Gdy Fort Gerharda nie miał gospodarza, złomiarze wycięli wszystko co dało się spieniężyć. Zniknęły m.in. stalowe okiennice, a nawet drzwi z fortecznymi okuciami.

– O tym, że były tu metalowe okiennice dowiedzieliśmy się dzięki przekazom mieszkańców, a także przeglądając archiwalne zdjęcia. Na czarno-białych ilustracjach były jeszcze na początku lat 90-tych – mówi Piotr Piwowarczyk. Gdy zaczęliśmy zagospodarowywać fort,  wprawiliśmy okna, aby wnętrza nie wychładzały się tak szybko. Dzięki temu na dwóch kondygnacjach mogło powstać muzeum. Teraz przyszedł czas na zamontowanie okiennic, aby przywrócić dawny wygląd – dodaje gospodarz.

Fort na prawobrzeżu powoli leczy rany. Dzięki pomocy firmy Gaz System, mecenasowi muzeum w zakończono montaż pancernych okiennic w redicie. Spółka sfinansowała proc. inwestycji. Każda z okiennic waży kilkadziesiąt kilogramów, a wszystkie są oczywiście funkcjonalne.

Zobacz również

Przywitaj Nowy Rok na eleganckim balu w Świnoujściu!

Wielkimi krokami zbliża się jedyna taka noc w roku – Sylwester 2019. Powitaj Nowy Rok …

Jeden komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Pod koniec lat ’90-ych pamiętam były jeszcze główne wrota, okiennice jeszcze też we większości oknach były.
    Pamiętam tam gdzieś z lewej strony drzwi na szynie i drewniane drzwi obite blachą z jakby ćwiekami w kształcie rombów na kaponierze z prawej strony na fosie..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.