Strona główna / Lokalne / Najlepsi w pomaganiu

Najlepsi w pomaganiu

Warsztaty dla młodzieży, święto ulicy, przytulanki dla wcześniaków, spływy kajakowe – dzięki pasji, pomysłowości i poświęceniu zachodniopomorscy społecznicy zrealizowali w mijającym roku ponad pół tysiąca inicjatyw dedykowanych wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego i więzi międzyludzkich na Pomorzu Zachodnim. Wszystkie projekty były udane, ale te udane najbardziej, najlepsze – wyróżniono podczas gali wieńczącej pierwszą edycję programu Społecznik. Zachodniopomorskie jako pierwszy region ruszył z grantami dla aktywnych.

To co ich łączy to dobro, które potrafią budować, którym potrafią się dzielić. Kilkudziesięciu cichych bohaterów, aktywistów, czyli po prostu społeczników zjechało do Szczecina, by podsumować pilotażową edycję programu grantowego Społecznik. Jak pomagali? Np. tak jak Stowarzyszenie Refugees Szczecin, które wsparcie z samorządu województwa ukierunkowało na zachodniopomorską młodzież. Kryzys migracyjny sprawił bowiem, że o uchodźcach coraz częściej zamiast w kontekście trudnej sytuacji ludzi uciekających przed wojną czy biedą oraz możliwości pomocy im, zaczęliśmy rozmawiać o lękach, obawach czy strachu. Te emocje jeszcze bardziej udzieliły się młodemu pokoleniu, które z uwagi na brak doświadczenia i wiedzy o świecie jest szczególnie narażone na wpływ nieprawdziwych informacji czy nawet manipulacji. Naprzeciw tym zagrożeniom wyszło Stowarzyszenie i zrealizowało w szczecińskich liceach warsztaty dotyczące migracji, ich przyczyn czy mechanizmów prowadzących do społecznego wykluczenia. Projekt „Nikt nie jest nielegalny” został uznany za najlepszy ze zrealizowanych w subregionie obejmującym Szczecin i powiat policki.

– Cały czas zadaję sobie pytanie, czy wraz z tym jak bogacimy się jesteśmy lepszym społeczeństwem, lepiej rozumiejącą się wspólnotą. Ale są rankingi, które mierzą zaufanie społeczne i trzeba powiedzieć wprost – nie jest dobrze z kapitałem społecznym w Polsce. Nie jest dobrze z zaufaniem do siebie. Nie jest dobrze z codzienną wolą spieszenia z pomocą innym. Kraje skandynawskie, które mają wysoki poziom kapitału społecznego są uznawane za najszczęśliwsze. My postanowiliśmy więc pomóc szczęściu i tak powstał Program Społecznik. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Uroczysta gala była okazją do wyróżnienia najciekawszych projektów ze wszystkich subregionów. Wśród społeczników realizujących na terenie Świnoujścia i w powiatach goleniowskim, gryfickim, kamieńskim i łobeskim najwyżej oceniono inicjatywę Stowarzyszenia na rzecz Edukacji TRADYCJA z Bełcznej pod Łobzem, które przygotowało „Hydrozagadkę w szuwarach” czyli rajd kajakowo-pieszy na orientację.

– Jesteście symbolem społeczeństwa obywatelskiego, budujecie naszą małą Ojczyznę. Zgłoszonych do programu projektów było ponad tysiąc, nie wszystkie spełniły wymogi formalne, ale jest szansa na przyszłość: Społecznik z całą pewnością będzie kontynuowany. Jesteście Państwo dla mnie przykładem, dziękuję. – gratulowała przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina.

Kolejny wyróżniony to Stowarzyszenie To Tu – Akademia Twórczych Umiejętności w Czaplinku – realizator projektu „Ulica jak malowana”. Dzięki wsparciu Społecznika powstał m.in. mural, ogrodzono lokalny skwer, stworzono wystawę. Był to najlepszym z projektów realizowanych na obszarze powiatów białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, świdwińskiego i wałeckiego.

– Jesteście solą tej ziemi. Dziękuję Państwo za wspaniałą aktywność. Miałem okazję oceniać wnioski, a potem oglądać ich efekty podczas realizacji – to naprawdę wspaniałe doświadczenie.– dziękował wyróżnionym wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Na obszarze Koszalina oraz powiatów szczecineckiego i sławieńskiego uznanie zyskało Darłowskie Centrum Wolontariatu. Tworzone podczas specjalnych warsztatów przytulanki – „Ośmiorniczki” – robiono z myślą o wcześniakach i ich naturalnej potrzebie łapania za pępowinę. Dzięki mackom ośmiorniczek, maluchy czuły się bezpieczniej i były spokojniejsze, a także nie wyrywały przewodów czy rurek.

– Serce się raduje, że jest nas tak dużo. Miałem możliwość spotykania się z państwem, gdy zachęcaliśmy do składania wniosków; wówczas padało wiele pytań, na które nie zawsze mieliśmy gotowe rozwiązania. Ale Państwo poradziliście sobie ze wszystkim, Wasze pomysły przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Warto kontynuować pracę dla naszych wspaniałych społeczników! – powiedział Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko.

Wyróżnienie trafiło także do Stowarzyszenia Lotniczego STRATUS Chojna za zorganizowanie „Rodzinnego pikniku lotniczego”. To najlepiej oceniony z projektów w ostatnim z subregionów obejmującym powiaty gryfiński, myśliborski, pyrzycki i stargardzki. Zwycięzcy otrzymali czeki o wartości 3 tys. zł, a do pomysłodawców wyróżnionych projektów trafiły karnety do instytucji kultury. Nagroda Finansowa trafiła również do najlepiej wypromowanej inicjatywy.

– Jestem dumny, że jestem z Województwa Zachodniopomorskiego i ze Szczecina! Wszyscy, którzy się tutaj zebraliśmy, zrobiliśmy to nie bez powodu. Każdy dołożył jakieś małe ziarenko od siebie do Społecznika i bardzo Państwu za to dziękuję. – powiedział specjalnie zaproszony na galę Społecznika Łukasz Berezak, najbardziej znany wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który pomaga, mimo że sam pomocy potrzebuje. O tym jak pomaganie i aktywność zamienia się w sukces opowiadał z kolei Szymon Hołownia, dziennikarz, publicysta, założyciel takich fundacji jak Dobra Fabryka czy Kasisi.

– Ja chcę zmieniać świat – dzisiaj o 5 cm, jutro o kolejne 5 i jeszcze 5, a kiedy będę odchodzić, świat będzie o 15 cm lepszy. Gdyby na Pomorzu Zachodnim wszyscy postępowali tak jak Wy, ten region byłby rajem na ziemi. – powiedział Hołownia.

Gala Społecznika była także okazją do wyróżnienia wkładu, aktywności i pomysłowości Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcerstwa PolskiegoWodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Oddział Województwa Zachodniopomorskiego.

– Mogę powiedzieć z dumą, że nie zawiodłem się, nie żałuję. Ten program będzie ewaluował, będzie ewaluował dzięki Państwu. Dzięki temu, że jest z kim ten Program realizować po to by życie na Pomorzu Zachodnim było lepsze, byśmy byli lepszą wspólnotą. – dodawał Geblewicz.

W pierwszej edycji Społecznika zainteresowanie Programem wykazało blisko 1200 osób. Dofinansowano 515 działań na łączną kwotę ok. 1,5 mln zł, angażujących społeczność do wspólnego działania, rozwiązywania problemów, wzmacniania struktur społecznych i budowania postaw obywatelskich na Pomorzu Zachodnim. Operatorem pilotażowej edycji Programu Społecznik była Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego, która w przyszłym roku dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego znów ruszy ze wsparciem dla chcących pomagać. Szczegóły znajdą się na stronach http://karrsa.eu/program-spolecznik/

Zobacz również

Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka już w najbliższą niedzielę!

„Nie możemy się doczekać na wspólną zabawę, która rozpocznie się o godzinie 13:00 w naszej Muszli Koncertowej. …

3 komentarze

  1. Jeżeli Grupa Morska to społecznicy to ja jestem piękna jak Mona Lisaaa. Przecież to grupa portowych cfraniaków, którzy chcą władzy. I tyle. Wszystko co robią niby dla mieszkańców to czas przedwyborczy. Przypadek? Nie sądzę.

  2. Bardzo fajny artykuł, tylko nie ma żadnych nazwisk kto ze Świnoujścia otrzymał ten tytuł „Społecznika”. Czyżby panu redaktorowi nie pasowały nazwiska i nie chciały „przejść przez klawiaturę” ? Domyślam się, że jedną z tych osób jest Pani Dorota Z GM, to może dlatego?

  3. Pan Wojciech Basałygo opublikował w jednym z wrześniowych numerów „Kronik Portowych” kolorowankę opartą na figurze statku, którą wykorzystaliśmy w projekcie „Rejs z Chopinem – interaktywny spektakl dla dzieci w Parku Chopina”.
    Bardzo Panu dziękuję w imieniu wszystkich organizatorów.
    Dorota Mikulska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.