Strona główna / Lokalne / PEC to nie tylko tanie ciepło

PEC to nie tylko tanie ciepło

PEC Świnoujście niemal od dekady realizuje akcje informacyjne i edukacyjne dla dzieci oraz młodzieży. Propaguje postawy pro-środowiskowe nie tylko we własnej działalności, ale i u mieszkańców naszego miasta. Dotychczas niewiele się o tym mówiło, jednak tego typu aktywności zasługują na zauważenie i naśladowanie.

Nowe inwestycje

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zakończyło inwestycję rozbudowy źródła wytwarzania ciepła na potrzeby ogrzewania mieszkań i obiektów użyteczności publicznej Świnoujścia. Pomyślnie przebiegły prace spinające nowo wybudowany kocioł i instalację oczyszczającą emisję spalin. Zakończenie inwestycji PEC przypadło na koniec listopada, by z początkiem sezonu grzewczego być w pełni gotowym do wytwarzania ciepła na większą skalę. Pro-środowiskowe inwestycje mógł zobaczyć na własne oczy każdy z mieszkańców podczas „dni otwartych”. Zainteresowanie zaskoczyło samych organizatorów.

– Jako firma współodpowiedzialna za rozwój miasta i wspierająca rozwój mieszkalnictwa w Świnoujściu PEC dba o środowisko, w którym wszyscy żyjemy i oczywiście o zapewnienie komfortu grzewczego stale rozwijającemu się miastu – przekonuje Grażyna Kołowiecka, prezes PEC.

Filtry oczyszczają spaliny

Zakończony projekt inwestycyjny odpowiada na zwiększające się zapotrzebowanie na ciepło i z dużym zapasem spełnia najwyższe normy środowiskowe. To ważne, szczególnie dla coraz chętniej przyjeżdżających do Świnoujścia kuracjuszy i turystów.

Nominalna moc cieplna nowego kotła PEC-u Świnoujście wynosi 8 MW i zwiększy łączną moc PEC-u do ponad 93 MW. Jego sprawność to 86%. Kocioł posiada 2 stopnie zaawansowanej filtracji emisji spalin (multicyklon przelotowy i filtr workowy o pow. 550 m2 oraz 624 szt. elementów filtracyjnych) o skuteczności urządzeń odpylających 99,9%. Kocioł ma wysokość blisko 9 m i kubaturę 150 m3.

Nie wszyscy wiedzą, że tzw. niska emisja wydostaje się w większości z kominów domów, a nie z zawodowego komina ciepłowni, oraz że przy tej samej liczbie ogrzewanych domów – pyłów z indywidualnych kominów jest dziesięciokrotnie więcej niż z komina ciepłowni.  Bo ciepłownia ma szereg zabezpieczeń, filtrów i urządzeń oczyszczających emisję.

Między innymi te i inne informacje PEC Świnoujście zamierza przekazywać naszym mieszkańcom, by uświadamiać zalety ciepła systemowego, wyjaśniać technologię powstawania ciepła i związane z tym bezpieczeństwo oraz szerzyć postawy pro-ekologiczne w naszym uzdrowiskowym mieście.

Przedszkolaki już wiedzą

Każdy z przedszkolaków uczęszczających do miejskich przedszkoli, mógł na przestrzeni kilku ostatnich lat zobaczyć z bliska jak pracuje ciepłownia. Maluchy dostawały odblaskowe kamizelki, kaski na głowę i ruszały do zwiedzania miejsca, w którym produkuje się ciepło. Najbardziej ciekawe były olbrzymich spychaczy, które dostarczają węgiel służący do ogrzewania mieszkań. Wycieczki przedszkolaków to nie jedyna aktywność dla świnoujskich maluchów.

Ostatnią z aktywności edukacyjnych PEC-u Świnoujście był konkurs plastyczny polegający na wykonaniu przez dzieci dowolną techniką rysunku, odpowiadającego na pytanie „Dlaczego mamy w domach ciepło i dlaczego jest ono dla nas takie ważne”. Inspiracją dla powstania prac była bajka opowiadająca proces produkcji ciepła oraz konieczność jego oszczędzania, by chronić środowisko naturalne.

– W ten sposób już od najmłodszych lat i poprzez zabawę można przybliżać dzieciom zagadnienia ekologii, a wraz z wiekiem przedstawiać potrzebę ochrony środowiska w coraz bardziej szczegółowy sposób – tłumaczy Grażyna Kołowiecka, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplej w Świnoujściu.

Konkurs plastyczny pt.  „Dlaczego mamy w domach ciepło i dlaczego jest ono dla nas takie ważne” skierowany był do najmłodszych mieszkańców miasta Świnoujście. W sumie wpłynęło 214 prac (67 prac z przedszkoli i 145 prac ze szkół), wykonanych różnymi technikami malarskimi, od dzieci z miejskich przedszkoli i szkół podstawowych ze Świnoujścia (klas 1-3).

Laureatami zostali: Martyna Paprzycka/Dominik Mróz, 6 lat, Przedszkole Miejskie nr 9, grupa „Słoneczka” oraz Emilia Bednarska, 8 lat, Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi, klasa IIId.

Grażyna Kołowiecka, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świnoujściu

– Postanowiliśmy rozbudowę naszej ciepłowni o nowe źródło wytwarzania ciepła z profesjonalnym systemem oczyszczania spalin połączyć z intensywną akcją promocyjno-edukacyjną. Budowę rozpoczęliśmy w lutym, a zakończyliśmy 30 listopada. Akcję prowadzimy równolegle. To zaplanowane działanie. Tym razem skoncentrowaliśmy siły oraz narzędzia na wielu grupach docelowych, by nasz wysiłek został zauważony. Razem z pracownikami PEC, cieszy nas fakt, że mieszkańców Świnoujścia udało się szerzej zainteresować naszą działalnością. Zainteresowanie ciepłownią jest za każdym razem duże i niezwykle popularne wśród dzieci. Teraz dołączyli do zwolenników i z tego zadowolonych również dorośli, czyli klienci PEC-u oraz świnoujścianie odwiedzający nas podczas „dni otwartych”. Możemy nie tylko pochwalić się inwestycjami i osiągnięciami, ale i namacalnie przybliżyć potrzebę dbałości o środowisko.

Zobacz również

Mikołajkowy parkrun. Na mecie czekały pierniczki

Ho…, ho…, ho… taki sygnał do startu dał na sobotnim parkrunie Mikołaj, po czym wszyscy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.