Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA] Od 10 lat możemy swobodnie przekraczać granicę
O północy podniesiono szlabany graniczne na przejściu granicznym Świnoujście/Ahlbeck. W wydarzeniu uczestniczyło kilka tysięcy mieszkańców Świnoujścia. Foto: Wojciech Basałygo

[ZDJĘCIA] Od 10 lat możemy swobodnie przekraczać granicę

Dokładnie 10 lat temu Polska weszła do Strefy Schengen. W Świnoujściu podniesiono szlabany graniczne i zdjęto zasieki. W nocy z 20 na 21 grudnia 2007r. na przejściu granicznym Świnoujście/Ahlbeck odbyły się uroczystości związane z wejściem Polski do Strefy Schengen.

10 lat temu szlaban, który oddzielał oba państwa, został wspólnie podniesiony przez przedstawicieli władz rządowych, samorządowych i służb granicznych. O północy, przy dźwiękach „Ody do radości” odbył się pokaz sztucznych ogni.

Dzień później na plaży w Świnoujściu, odbyło się symboliczne przecięcie płotu granicznego przez uczniów polskich i niemieckich szkół. Młodzież przedstawiła również program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję.

Schengen – co warto wiedzieć

Strefa Schengen to obszar, na którym stosowane są ściśle określone zasady dotyczące m.in. ochrony granic, ochrony danych osobowych obywateli, wzajemnej współpracy pomiędzy służbami policyjnymi, wydawania wiz cudzoziemcom, jak również funkcjonowania tzw. Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Strefa Schengen obejmuje następujące państwa: Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Luksemburg, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Finlandia, Szwecja, Islandia, Norwegia. Państwami Członkowskimi UE, które nadal pozostają poza obszarem, są Wielka Brytania i Irlandia.
Państwa, które przystąpiły do strefy Schengen 21 grudnia 2007 r. (przejścia lądowe i morskie) i w marcu 2008r. (lotniska): Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry. Państwa będące członkiem Unii Europejskiej, które rozpoczęły proces wdrażania dorobku prawnego Schengen to: Rumunia, Bułgaria, Cypr.

Jak zmieniła się sytuacja w Świnoujściu po wejściu do Strefy Schengen?

Najbardziej odczuwalnym skutkiem wejścia do Strefy Schengen dla mieszkańców Świnoujścia – oprócz zniesienia kontroli na przejściach granicznych lądowych i morskich oraz możliwości przekraczania granicy państwowej w każdym miejscu i o dowolnej porze – jest możliwość przekraczania granicy samochodami.
I tak, od 21 grudnia 2007r. na przejściu granicznym Świnoujście/Ahlbeck odbywa się  ruch osobowy, a więc możliwy jest przejazd samochodami osobowymi oraz rowerami i motocyklami. Natomiast przejście Świnoujście/Garz obsługuje ruch pieszy, rowerowy, motocyklowy, samochody osobowe oraz ciężarowe do 3,5 tony, jak również ruch autokarowy.

Foto: Wojciech Basałygo

Zobacz również

III Wakacyjny Turniej Siatkówki Plażowej

W niedzielę 7 sierpnia, odbył się III Wakacyjny Turniej Siatkówki Plażowej. Do zawodów przystąpiło tym …

2 komentarze

  1. 20.12.2017 może być początkiem zamykania granic.

    • Dokładnie, ale na samym początku powinno się zamknąć granicę z Wolską żeby pisowska zaraza nie przedostała się na naszą wyspę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.