Strona główna / Lokalne / Świnoujście w 2017 roku. Przegląd najważniejszych wydarzeń cz. 2

Świnoujście w 2017 roku. Przegląd najważniejszych wydarzeń cz. 2

Brutalne morderstwo studenta, otwarcie hotelu Radisson, podpisanie umowy na finansowanie tunelu pod Świną, czy wydobycie armaty z fosy w Forcie Gerharda – to tylko niektóre wydarzenia o których było głośno w Świnoujściu w 2017 roku. Na portalu swinoujskie.info prezentujemy drugą część przeglądu najważniejszych wydarzeń mijającego roku.

Lipiec

Mieszkańcy Świnoujścia zaniepokojeni hałasem zadzierali głowy do góry. Łopaty potężnego śmigłowca Mi-8 cięły powietrze nad miastem. Na jej pokładzie przyleciał Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz, aby przywitać marynarzy okrętu ORP Czernicki.

Mieszkańców zelektryzowała wiadomość, że w centrum miasta powstanie klub go-go. Lokal przy ul. Armii Krajowej przez kilka miesięcy stał pusty, aż na witrynach pojawił się złoty napis „Pearl” (pol. perła). Właścicielem nieruchomości jest dobrze znany w Świnoujściu biznesmen z samorządowymi aspiracjami. Ostatecznie z pomysłu wycofano się.

Nasi niemieccy sąsiedzi wpadli na pomysł podniesienia wpływów z opłaty klimatycznej. Przy zakupie biletu do term w Ahlbecku, mieszkańcy Świnoujścia muszą do biletu dopłacić kilka euro „kurtaxe”. Wśród dotychczasowych klientów pozostał niesmak.

Sierpień

Autobusy należące do niemieckiej firmy przewozowej UBB zatrzymała straż miejska w Świnoujściu. Przewoźnik bez zgody samorządu korzystał z miejskich przystanków. Jak twierdzi uparcie – stoi za nim prawo. Spór trwa do dzisiaj, chociaż niemieckie autobusy już nie wjeżdżają do Świnoujścia.

O Bartku Rzońcy zrobiło się głośno w sierpniu 2016 roku. Niepełnosprawny świnoujścianin postanowił przejechać na wózku inwalidzkim 800 kilometrów. Wyruszył ze Świnoujścia, a podróż zakończył w Zakopanem. Zmarł na początku sierpnia.

Wrzesień

Podczas ćwiczeń „Northern Coasts” w porcie w Karlskronie doszło do tragicznego wypadku. Śmierć poniósł jeden z marynarzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia.

Mieszkańcy nie mogą wyjść z podziwu. Na facebookowym profilu „Starocie nad Świną” zamieszczono film nakręcony w 2000 roku. Na 24-minutowym nagraniu widać między innymi plażę, dzielnicę nadmorską, remontowaną latarnię i przygraniczne targowisko. Z nagrania wynika, że Świnoujście w zaledwie 17 lat zmieniło się nie do poznania.

Październik

W wieku 53 lat zmarł lek. med. Jacek Wojciechowski, wieloletni pracownik świnoujskiego szpitala. Przez wszystkie lata swojej pracy poświęcił się ginekologii i położnictwu.

Do portu przyjeżdża w wagonach siarka granulowana. Jej transport budzi sprzeciw mieszkańców. Aktywiści nagrywają sposób rozładowywania ładunku i ujawniają nieprawidłowości. W tej sprawie zwołano specjalną sesję rady miasta, z której ostentacyjnie wyszedł prezes OT Portu.

Na to czekało wielu mieszańców – w Świnoujściu otwarto przyhotelowy aquapark. Zgodnie z obietnicą złożoną przez inwestora, mieszkańcy miasta mogą skorzystać z atrakcyjnego rabatu. Jeśli chcą płacić o 40 procent mniej za karnety wstępu, muszą wypełnić formularz i oddać w recepcji aquaparku przy al. Baltic Park Molo 4. Początkowo karta była płatna, jednak od stycznia 2018 opłata zostanie zniesiona.

W Terminalu LNG doszło do poważnej awarii technicznej. Nad ranem porywisty wiatr oderwał z kopuły zbiornika stalową suwnicę. Metalowy element odrywając się, uszkodził instalację. Metalowa suwnica spadła na rurociąg biegnący przy zbiorniku postawionym najbliżej ulicy Ku Morzu. Na miejsce wezwano kilka zastępów straży pożarnej.

Listopad

Forcie Gerharda w Świnoujściu odkryto prawdziwy skarb. Ma 2 metry i waży z dwie tony, a na dnie fosy okalającej Fort Gerharda mogła leżeć aż od XIX wieku. Przy użyciu ciężkiego sprzętu wyciągnięto lufę armatnią. Na znalezisko nigdy by nie natrafiono, gdyby nie bóbr, który powalił jedno z drzew. Transmisję „na żywo” z wydobycia lufy armatniej obejrzało ponad 20 tys. osób.

Tragedia na drodze dojazdowej do Świnoujścia. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ciężko ranne po tym jak volkswagen zderzył się z bmw.

Podwójna kradzież samochodu. Elektryczną teslę skradziono w Skandynawii, a gdy strażnicy graniczni odzyskali ją w Świnoujściu, złodzieje postanowili ją ukraść po raz drugi – tym razem z parkingu straży granicznej przy ul. Grodzkiej. Po kilku dniach pojazd odnaleziono w jednym z garaży przy ulicy Markiewicza w Świnoujściu.

Grudzień

Mężczyzna wszedł do banku i oznajmił, że jest to napad. Jednak ten skok na bank różnił się od napadów jakie można zobaczyć na filmach akcji. Po chwili okazało się, że mężczyzna to bezdomny i wcale nie zamierzał okraść banku z pieniędzy, lecz trafić za kratki.

Tragiczny wypadek w którym śmierć poniosła jedna młoda osoba. Kierujący mercedesem jadąc od strony przeprawy karsiborskiej stracił panowanie nad kierownicą, przejechał przez pas zieleni łamiąc mniejsze drzewa i zatrzymał się na latarni ulicznej. Siła była tak duża, że mercedes został obrócony o 180 stopni. Sprawcy wypadku grozi zarzut spowodowania wypadku śmiertelnego.

Unieważniono wybór ofert na budowę tunelu pod Świną. Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołania dwóch konsorcjów ws. wyników przetargu na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu.  Jeszcze raz zostaną ocenione wszystkie oferty.

 

Zobacz również

Wizyta francuskiej fregaty FS „Latouche-Treville” w Świnoujściu

Francuska fregata FS „Latouche-Treville” zawinęła we wtorek, 17 maja, do Portu Wojennego w Świnoujściu. Jest …

Jeden komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    W tym smutnym jak psia d⧦⧲⧜ mieście, nic się nie dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.