Strona główna / Lokalne / Oszczędzanie ciepła opłaca się wszystkim!

Oszczędzanie ciepła opłaca się wszystkim!

Ciepło systemowe alternatywą dla smogu, zyskiem dla środowiska. To bezpieczny, dostarczany do budynków przez systemy miejskie, bezobsługowy sposób ogrzewania i podgrzewu wody użytkowej. Jest konkurencyjne cenowo i nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowanie ze strony użytkownika oraz jest dostępne przez cały rok. To najważniejsze cechy ciepła systemowego. A szczegóły?

Nie sposób wyliczyć wszystkich. Każdy indywidualnie ocenia walory ciepła i dla każdego najważniejsza może być inna jego cecha. Cena, bezpieczeństwo, wygoda, bezobsługowość. Dlatego, że jest ich tak wiele, coraz więcej developerów, spółdzielni mieszkaniowych czy właścicieli innych budynków wielorodzinnych i usługowych decyduje się korzystać z niego. Dlaczego? Bo wybierając ciepło systemowe jedni docenią spokój. Inni już nie muszą myśleć o zagrożeniach np. związanych z zatruciami czy wybuchami. A jeszcze inni zapominają o dostawach paliwa – np. dźwiganiu węgla do pieców. Wszystkim odchodzi również obowiązek pamiętania o przeglądach technicznych, wymianie pieców, czy ich naprawach. Tę niezawodność i ciągłość działania – czyli dostawę ciepła i ciepłej wody do mieszkań po prostu zapewnia PEC Świnoujście.

Coraz częściej doceniany jest także fakt, że dzięki wysokim normom środowiskowym obowiązującym przy produkcji ciepła systemowego – jest to także ogrzewanie bezpieczne dla miasta i ogranicza smog. A ten w zabudowie miejskiej jest wszechobecny, bo produkują go komunikacja miejska i pozbawione wysokosprawnych filtrów indywidualne kominy mieszkań i domów.

Dziesięciokrotna dysproporcja pomiędzy indywidualną a zawodową produkcją ciepła. Dane przykładowe.

Też masz wpływ na oszczędność ciepła! Zmień nawyki

Do lamusa przechodzą czasy, kiedy większość uważała, że ciepło „się należy”, że nie ma ceny i, że nie trzeba go oszczędzać. Już wiemy, że jak wszystkie produkty na rynku i ciepło ma swoją wartość. Na nią składa się nie tylko cena paliwa, ale i koszty jego produkcji i dostawy. Czyli jest cenne i warto o nie dbać!

Sposoby, by ograniczać marnotrawienie ciepła, bo na tym głównie polega jego oszczędzanie – jest wiele. Znamy je, ale zbyt często o nich zapominamy. Przypomnijmy je zatem. To co możemy zrobić „od ręki” – po pierwsze nie zasłaniajmy grzejników. Umeblujmy pokoje tak, by ciepło mogło rozprzestrzeniać się po pomieszczeniu swobodnie. Po drugie nie suszmy na kaloryferach ubrań, jeśli to nie jest konieczne. I po trzecie, wietrzmy krótko i intensywnie, przy zamkniętych zaworach termostatycznych. Długotrwały uchył okien bardziej wyziębia pomieszczenia i nagranie ich ponownie jest kosztowniejsze. W domach wielorodzinnych zadbajmy też o pomieszczenia wspólne, by i w nich nie dochodziło do ubytków ciepła. Domykajcie drzwi na klatce schodowej, czy okna. Bowiem ciepło, zgodnie z prawem fizyki, przenika również przez drzwi i ściany, by wyrównywać poziom temperatury w przypadku drastycznej różnicy. Z tego samego powodu warto wymienić lub uszczelnić okna również w mieszkaniu. Warto wyuczyć w sobie nawyk przykręcania kranu z ciepłą wodą, gdy się z niej nie korzysta (np. golenie, mycie zębów) lub przykręcania termostatów na noc lub podczas dłuższej nieobecności w domu lub danym pomieszczeniu.

To tak niewiele. I te proste nawyki mogą stać się normalnością, a w ślad za nimi wpłynąć na realną oszczędność. Po co płacić za straty ciepła? Bo tym nasza niegospodarność w rzeczywistości jest.

 

Ciepło w cenie telefonicznego abonamentu

Jest taniej niż myślisz. Wbrew częstym opiniom, to nie koszty ogrzewania i ciepłej wody najbardziej obciążają domowe budżety. Oczywiście, pod warunkiem, że korzystasz z ciepła systemowego. Według statystyki GUS (2015 r.) koszty związane z energią cieplną i opałem stanowią tylko 5% wydatków gospodarstwa domowego. Statystycznie więcej wydajemy np. na usługi telekomunikacyjne, transport czy rekreację i kulturę oraz odzież i buty.

I do tego ciepło systemowe charakteryzuje się także najbardziej stabilną ceną spośród wszystkich nośników energii. W ciągu ostatnich 10 lat jego koszt wzrósł o niecałe 14 proc. ponad inflację. W tym samym czasie cena gazu ziemnego wzrosła o niemal 57 proc., a oleju opałowego ponad dwukrotnie.

Warto zatem odczarować błędne poczucie wysokiej cen za ciepło. Aktualnie jest wprost przeciwnie. Statystyczny Polak płaci za ciepło śr. tylko 55 zł, a na żywność wydaje ok. 263 zł miesięcznie. Transport i rekreacja + kultura to odpowiednio 99 i 70 zł/mc, natomiast na odzież i buty co miesiąc przeznaczamy ok. 172 zł. Jeśli spojrzy się na koszt ogrzewania w takim zestawieniu, a także na komfort i bezpieczeństwo jaki ono daje – będziemy mogli obiektywnie ocenić jego wartość, ale i konieczność oszczędzania, bo zrozumiałe jest, że wszędzie szukamy oszczędności. Zachęcamy do tego. Do dbania o nie i jego niemarnotrawienia.

GUS, Raport „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2015 r.” Cena paliwa nie obejmuje dodatkowych kosztów związanych z procesem ogrzewania: opłaty stałe, przesył, eksploatacja, etc.

 

GUS, Raport „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2015 r.” Wzrost nominalny, bez inflacji, której skumulowany wskaźnik wyniósł w okresie 13-letnim 32%.

 

Budujemy potencjał dla nowych odbiorców

Ostatnio zakończona inwestycja rozbudowy ciepłowni w PEC Świnoujście zakończyła się planowo i przedsiębiorstwo wraz z nowym sezonem grzewczym zyskało potencjał do przyłączania nowych odbiorców ciepła do systemu ciepłowniczego. To w świetle rozbudowującego się miasta – optymistyczna informacja, podobnie jak uruchomienie systemu oczyszczania spalin, już spełniającego normy wchodzące w życie dopiero w  2020 r. 

– Dbałość o środowisko naturalne w takim mieście jak nasze, jest nie tylko obowiązkiem, ale i powinnością każdego przedsiębiorcy i mieszkańca. My nie zapominamy o tym. Umożliwiamy likwidację indywidualnych źródeł emisji poprzez przyłączanie się do sieci PEC, dzięki czemu obniżamy ilość spalin mających wpływ na powstawanie smogu w mieście. – mówi prezes zarządu pani Grażyna Kołowiecka i dodaje – To  realny wpływ na czystość powietrza w Świnoujściu. Wprawdzie Świnoujście z uwagi na położenie geograficzne nie jest w ścisłej grupie ryzyka jego występowania, ale z racji bycia uzdrowiskiem w sposób szczególny o środowisko powinno dbać. I dla nas to również jest priorytet.

Zobacz również

Wizyta francuskiej fregaty FS „Latouche-Treville” w Świnoujściu

Francuska fregata FS „Latouche-Treville” zawinęła we wtorek, 17 maja, do Portu Wojennego w Świnoujściu. Jest …

2 komentarze

 1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  G➿➿ prawda❗
  Ludzie zaczęli oszczędzać prąd, to podnieśli cenę prądu,
  Zaczęli ludzie oszczędzać wodę, to cena wody poszła do góry…
  Teraz ludzie będą marzli, bo będą oszczędzać ciepło, to ciepło niedługo podrożeje… ―Założymy się❓❗
  ―Będą Wam kit wciskać, że niby robią renowację kotłów, pieców, kominów i innych bzdetów i wyciągną od Was pieniądze… ➰➰➰➰ ????

 2. a kiedy ciepło systemowe na Posejdonie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.