Strona główna / Lokalne / ORP Lublin miał być remontowany w Szczecinie. Został w Świnoujściu

ORP Lublin miał być remontowany w Szczecinie. Został w Świnoujściu

Starania o to, aby okręt ORP Lublin trafił do stoczni w Świnoujściu, zamiast Szczecinie, przypominały ekwilibrystykę zamiast rozmowy handlowe.

Okręt stacjonujący w Świnoujściu wymagał remontu. Jednostka ma blisko 30 lat i musi przejść modernizację. Na miejsce jego remontu wybrano stocznię Gryfia w Szczecinie. Takie rozwiązanie za najekonomiczniejsze wybrał właściciel stoczni – TFI Mars. Jednak wojsko wolało, aby ich okręt trafił do stoczni w Świnoujściu. W „walkę” o kontrakt zaangażowano wielu rządzących polityków. W efekcie – ORP Lublin popłynął w czwartek do stoczni w Świnoujściu.

ORP Lublin (821) to pierwszy polski okręt transportowo-minowy typu Lublin. Banderę podniesiono na nim 12 października 1989 roku. Okręt wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych w Świnoujściu, należącym do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Okręt przeznaczony jest do transportu żołnierzy desantu ze sprzętem i pojazdami, stawiania min morskich.

Zobacz również

Międzyzdroje. Wzmożone patrole policjantów i żołnierzy

W związku z nowo wprowadzonymi ograniczeniami m.in. dotyczącymi przemieszczania się oraz grupowania osób, policjanci wraz …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.