Strona główna / Lokalne / Świnoujska firma i szkoła na konferencji z Minister Edukacji Narodowej

Świnoujska firma i szkoła na konferencji z Minister Edukacji Narodowej

Prawie połowa polskich firm i przedsiębiorstw ma problem z zatrudnieniem pracowników. Zapotrzebowanie na młodą wykwalifikowaną kadrę obejmuje prawie wszystkie dziedziny gospodarki. Choć bezrobocie maleje polskie firmy mają problem z brakiem wykwalifikowanej kadry.

To właśnie problemy polskiego rynku pracy stały się tematem przewodnim wczorajszej konferencji w Szczecinie na temat współczesnego szkolnictwa zawodowego i jego współpracy ze środowiskiem gospodarczym. Na spotkaniu zorganizowanym przez  Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, o szkolnictwie branżowym debatowali: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, samorządowcy, pedagodzy oraz przedsiębiorcy. Wśród zaproszonych przedstawicieli firm takich jak między innymi: Prezes Zarządu Stocznia Szczecińska, Prezes Zarządu Związku Polskich Armatorów  Śródlądowych czy przedstawiciel Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.  przemawiał też Prezes Branżowej Szkoły I Stopnia A.K.S. Szkoła Techniczna – Thomas Wagner.

Był to jedyny reprezentant świnoujskich przedsiębiorców,  a tym samym prezes nowopowstałej w 2017 roku w Świnoujściu branżowej szkoły I stopnia kształcącej w zawodach takich jak ślusarz oraz operator obrabiarek skrawających CNC. Thomas Wagner, który w firmie A.K.S. Poland jest również kierownikiem działu konstrukcyjnego podkreślał, jak ważna dla rynku pracy  jest wprowadzona niedawno reforma szkolnictwa zawodowego. To dzięki niej bowiem możliwe było otwarcie                                 w Świnoujściu szkoły branżowej. Jak podkreślił, firma od 13 lat, od kiedy jest na polskim rynku, zatrudnia pracowników bez kwalifikacji zawodowych.

“Kandydaci, którzy się do nas zgłaszają to w większości kucharze, hotelarze, elektrycy, logistycy czy technicy rolnictwa a nawet marynarze. To właśnie brak wykwalifikowanej kadry był jedną z głównych przyczyn otwarcia tej szkoły. Podobała nam się idea szkół przyzakładowych i właśnie teraz po reformie szkolnictwa zawodowego mogliśmy do niej wrócić i otworzyć szkołę na jej wzór” -– tłumaczył na konferencji Thomas Wagner. Prezes A.K.S SZKOŁY TECHNICZNEJ podkreślał też, jak ważne jest zwiększenie liczby praktyk  uczniów szkół branżowych, bo jego zdaniem, jak również innych pracodawców, tylko poprzez praktykę uczeń zdobywa zawód. Jego zdaniem, nowa reforma daje szanse na realną poprawę na rynku pracy ale tylko wtedy, gdy pracodawcy będą współtworzyć programy nauczania i egzaminowania, gdyż te dotychczasowe są juz przestarzałe i zupełnie nie pasują  do nowoczesnego kształcenia, które firmy prowadzą w swoich zakładach.

Dzięki wprowadzonym zmianom w obrębie szkolnictwa zawodowego Ministerstwo Edukacji ma też nadzieję obalić strereotypy na temat szkół zawodowych, jakoby trafali tam tylko uczniowie najgorsi, bez szans na “lepszą edukację”.

“Przez lata straszono młodzież stwierdzeniem, że jak nie będzie się uczyć trafi do zawodówy” – mówiła Pani Anna Zalewska. Jak podkreśliła, modyfikacja nazwy tego typu szkół na szkoły branżowe to tylko jeden z elementów reformy. Za nim idą dalsze,  o wiele ważniejsze zmiany, a mianowicie fakt, że każdy zawód, klasa ma być związana z daną branżą. Jak przypomniała, od 2019 roku nie ma powstać żadna szkoła, która nie będzie miała podpisanej umowy z jakimś przedsiębiorstwem, które będzie kształciło  uczniów (praktykantów) na zajęciach praktycznych. Ma to zapobiec kształceniu kolejnych młodych bezrobotnych Polaków. Poza tym, już teraz przedsiębiorstwa rozpoczynają silną współpracę ze szkołami, która polega nie tylko na otwieraniu klas patronackich, przyjmowaniu uczniów na praktyki, ale przede wszystkim na współtworzeniu dla zawodów nowoczesnych programów nauczania, jak również sposobów ich egzaminowania. Spółki Skarbu Państwa mają zaś pomagać szkołom w funkcjonowaniu, poprzez zatrudnianie uczniów- praktykantów, otwieranie klas patronackich czy fundowaniu dla nich stypendiów.

“Nasza szkoła będzie się rozwijać i już w tym roku zamierzamy otworzyć kolejny zawód – lakiernik. Liczymy, że inni pracodawcy pójdą naszym śladem i też będą zaintersowani kształceniem młodego pokolenia”. – powiedział na zakończenie swojego wystąpenia Thomas Wagner – prezes Branżowej Szkoły I Stopnia A.K.S. Szkoła Techniczna.

Przypomnijmy. Branżowa Szkoła I Stopnia A.K.S. Szkoła Techniczna to jedyna w Świnoujściu szkoła kształcąca w takich zawodach jak ślusarz oraz obrabiarek skrawających (CNC). To niepubliczna placówka z uprawnieniami szkoły publicznej, która uczy młodzież w  wielku 16-18 lat (absolwenci gimnazjum). Nauka w szkole jest bezpłatna. Zajęcia edukacyjne odbywają się w szkole, natomiast praktyczna nauka zawodu w siedzibie pracodawcy A.K.S. Poland sp. z o.o. oraz A.K.S. Industries sp. z o.o. , gdzie uczniowie zatrudnieni są jako pracownicy młodociani.

 

KN

Zobacz również

Wszystkie trzy tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznych

GAZ-SYSTEM dokonał odbioru technicznego wszystkich trzech tłoczni gazu rozbudowywanych i budowanych w ramach projektu Baltic …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.