Strona główna / Lokalne / Nowy kontradmirał pochodzi ze Świnoujścia

Nowy kontradmirał pochodzi ze Świnoujścia

Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża awansował. Nie chodzi tu tylko o awans personalny doskonale wyszkolonego człowieka, ale dostrzeżono znaczenie Flotylli w roli Sił Zbrojnych. Na stopień kontradmirała został mianowany kmdr Krzysztof Zdonek – Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował 14 oficerów Wojska Polskiego na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie i jeden admiralski. Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP 1 marca br. w Pałacu Prezydenckim.

Komandor Krzysztof ZDONEK urodził się 26. 10. 1963 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Jest absolwentem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni z 1988 roku. W tej samej uczelni w latach 2001-2002 studiował na podyplomowych studiach dowódczo – sztabowych na kierunku „Dowodzenie i kierowanie siłami morskimi”. W latach 1998 – 1999 ukończył studia sztabowe w Akademii Sztabowej Marynarki Wojennej USA w Newport (Stany Zjednoczone). Następnie w latach 2013 – 2014, ponownie studiował w Newport, na Podyplomowych Studiach Polityki Obronnej w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (United States Naval Command College).

Służbę wojskową po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej rozpoczął na stanowisku zastępcy dowódcy okrętu w 2. Brygadzie Okrętów Desantowych w Świnoujściu. W 1995 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy okrętu ORP „GNIEZNO”. W roku 2002 objął stanowisko szefa sztabu – zastępcy dowódcy 12. Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu.

Pełniąc obowiązki na wymienionych stanowiskach wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach i operacjach międzynarodowych, miedzy innymi w 1993 roku uczestniczył w pierwszych ćwiczeniach morskich w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju pk.: BALTIC ENDEAVOUR, a w 1996 jako oficer sztabu Komponentu Morskiego w ćwiczeniach pk.: COOPERATIVE VENTURE (na pokładzie okrętu holenderskiego). W roku 1997 pełnił służbę w Polsko – Amerykańskiej Misji Łącznikowej przy Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych MON, komórce koordynującej wspólne polsko-amerykańskie przedsięwzięcia szkoleniowe. W 2002 uczestniczył jako szef sztabu zespołu (na pokładzie niemieckiego okrętu dowodzenia) w operacji niszczenia min morskich pk.: OPEN SPIRIT.

W 2005 dowodził ćwiczeniem BALTICA (trójstronne ćwiczenie sił obrony przeciwminowej w ramach Trójkąta Weimarskiego). W roku 2005 został wyznaczony na stanowisko dowódcy 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych. W 2007 roku w uznaniu zasług w szkoleniu i służbie Prezydent RP Lech Kaczyński wyróżnił dowodzony przez komandora dywizjon Flagą RP, a w 2008 roku za szczególne zasługi w dowodzeniu oraz szkoleniu sił obrony przeciwminowej w Marynarce Wojennej, Minister Obrony Narodowej wyraził oficerowi uznanie w formie wpisu do „Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej”. Dowodzony przez niego dywizjon w 2009 roku uzyskał najwyższą w Wojsku Polskim ocenę z kontroli kompleksowej (bardzo dobrą) i został uhonorowany za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP.

W 2009 kmdr Krzysztof ZDONEK objął stanowisko szefa szkolenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W trakcie sprawowania tej funkcji był bezpośrednio odpowiedzialny za proces przygotowania i wydzielenia (po raz pierwszy w Marynarce Wojennej) okrętu dowodzenia i polskiego sztabu do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG 1. Przygotowanie oraz działalność wydzielonych sił zostały bardzo wysoko ocenione przez dowództwo Komponentu Morskiego NATO (MCC Northwood).

W 2012 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 8.FOW. Na wszystkich zajmowanych stanowiskach osiągał znaczące sukcesy w dowodzeniu i szkoleniu, co potwierdzały inspekcje, sprawdziany, kontrole i nadzory służbowe prowadzone przez przełożonych i inne uprawnione instytucje wojskowe. W 2014 roku po ukończeniu studiów polityki obronnej w Naval Command College został wyznaczony na stanowisko szefa Oddziału Ćwiczeń w Zarządzie Morskim Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego RSZ, a w listopadzie tego samego roku objął stanowisko służbowe Szefa Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kmdr Zdonek 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża dowodzi od 6 maja 2016 roku. Dowodził on przygotowaniami do misji PKW „CZERNICKI”, podczas której w pierwszej połowie 2017 roku okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wraz z oficerami sztabu operował na Morzu Śródziemnym stając na czele międzynarodowego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO nr 2. W związku z Narodowym Świętem Niepodległości, 11 listopada 2017r., komandor Krzysztof Zdonek za zasługi dla obronności kraju został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę „Złotym Krzyżem Zasługi”.

Komandor Krzysztof ZDONEK pasjonuje się narciarstwem zjazdowym. Kibic piłki nożnej. Z żoną Małgorzatą ma trójkę dzieci: Aleksandrę, Karolinę i Michała – są samodzielne.

Zobacz również

Wizyta francuskiej fregaty FS „Latouche-Treville” w Świnoujściu

Francuska fregata FS „Latouche-Treville” zawinęła we wtorek, 17 maja, do Portu Wojennego w Świnoujściu. Jest …

Jeden komentarz

  1. Miałem zaszczyt służyć z p. Krzysztofem i uważam go za zdolnego i ambitnego „marynarza”a co za tym idzie w życiu zawsze pływał z falami i nie bal się pływać pod fale…gratuluje wszystkich awansów bo mu akurat się nalezą i pozdrawiam 8FOW w Swinoujsciu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.