Strona główna / Lokalne / Promenada Zdrowia jeszcze w tym roku

Promenada Zdrowia jeszcze w tym roku

Konsorcjum firm MCC S.A. z Chodecza i Molewski sp. z o.o. z Włocławka za nieco ponad 20,7 mln zł zbuduje nową promenadę w Świnoujściu, która zwiększy atrakcyjność terenów bezpośrednio sąsiadujących z plażą. W dniu dzisiejszym Miasto podpisało umowę  z wykonawcą. Niebawem rozpoczną się prace. Wykonawcy mają bowiem tylko pół roku na zakończenie  inwestycji.

W imieniu Miasta Świnoujście podpis pod umową złożyła Zastępca Prezydenta Barbara Michalska, w imieniu wykonawcy Radosław Czarny-Kropiwnicki, dyrektor pionu budownictwa przemysłowego MCC S.A.

Inwestycja adresowana jest zarówno do mieszkańców, którzy preferują aktywny sposób spędzania czasu, jak i turystów oraz kuracjuszy dla których będzie to dodatkowa atrakcja znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży.

–  Chcemy, by to miejsce żyło w cyklu całorocznym – niezależnie od sezonu. – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. –  Promenada adresowana jest dla dorosłych chcących tu spacerować, uprawiać poranny jogging, jeździć rowerem czy na rolkach, ale także dla najmłodszych, którzy znajdą wiele ciekawych miejsc na zabawę.

Nowa promenada znajdzie się pomiędzy historyczną, najczęściej i najliczniej odwiedzaną, a ścieżką spacerową znajdującą się na wydmach. Będzie ona ciągiem pieszo – rolkowo – rowerowym. Na szlaku znajdą się siłownie plenerowe, trampoliny, równoważnie, fontanna, stoliki do gry w szachy, ławki, stojaki rowerowe, źródełka pitnej wody czy ozdobna roślinność.

Trakt znajdzie się pomiędzy ulicami Stanisława Małachowskiego i Powstańców Śląskich. Będzie miał 950 m długości i szerokość 10,5 m z czego: chodnik dla pieszych 5 m, ścieżka dla rolkarzy 3 m, droga dla rowerzystów 2,5 m. Przewidziano także wybudowanie zejść na plażę oraz sięgaczy do ulic Stanisława Małachowskiego, Bolesława Prusa, Emilii Gierczak, Trentowskiego.

Pomiędzy sięgaczami ulic Nowowiejskiego i Gierczak powstanie park z placem zabaw i urządzeniami do ćwiczeń. Specjalnymi atrakcjami parku będzie tzw. ścieżka sensoryczna, której nawierzchnia będzie się zmieniała poprzez wyłożenie jej gałązkami, igliwiem, mchem czy kamyczkami. Przechodząc po niej bosą stopą będzie można poczuć jak bezpośredni kontakt ze zmiennym podłożem trafia do naszej świadomości.

Zwieńczeniem parku w południowej jej części będzie stanowił kwiatowy labirynt otoczony ławkami i zachęcający do spędzenia tutaj dłuższych chwil.

Promenada zdrowia została zaprojektowana tak, aby – dzięki nasadzeniom – zmieniała się kolorystycznie. Na zachodnim krańcu sąsiadującym z obszarem Natura 2000 dominować będą rośliny o kolorze zielonym, dalej idąc na wschód kwiatostan będzie najpierw niebieski i biały, potem pomarańczowy, aż po ognisto czerwony w centralnym punkcie dzielnicy nadmorskiej, by następnie ponownie „wyciszyć się” fioletami i różami. Te wizualne efekty zapewnią m.in.: wielobarwne trawy, berberysy, rokitniki, szałwie, róże czy liliowce.

Oprócz setek nowych krzewów zaprojektowane są też do nasadzenia całe szpalery drzew, pomiędzy którymi będą poprowadzone dojścia z miasta do promenady oraz zejścia na plażę.

Promenada ma być zbudowana jeszcze w tym roku. Wykonawca ma jednak w taki sposób prowadzić prace, by nie zakłócały one swobodnego przechodzenia na plażę i historyczną promenadę w trakcie sezonu letniego.

Promenada zdrowia, to część większego projektu Kurort Nadmorski Świnoujście – Nowa wizja przestrzeni publicznej. Obejmie ona także przebudowę historycznej promenady znajdującej się wzdłuż ul. Żeromskiego. Najbardziej reprezentacyjna część dzielnicy nadmorskiej w obecnym stanie pozostawia wiele do życzenia. Negatywnie kontrastuje z nową promenadą znajdującą się na wschód od ul. Powstańców Śląskich. Wymaga przebudowy i dostosowania do współczesnych standardów. By podkreślić prestiż i znaczenie tego miejsca zmodernizowana promenada będzie wykonana z wysokogatunkowych materiałów, a mała architektura oraz oświetlenie i kolejne fontanny będą stanowiły subtelne uzupełnienie ciągu spacerowego. To zadanie rozpocznie się po wakacjach i będzie kontynuowane w przyszłym roku.

Wywodzące się z założonego w 1978 r. Zakładu Budowlanego Waldemar Molewski firmy MCC S.A. i Molewski sp. z o.o. mają 40 lat doświadczeń w branży budowlanej. Na swoim koncie mają kilkadziesiąt dużych realizacji na terenie całej Polski, a także halę produkcyjną w niemieckim Prenzlau.

W jej portfolio są inwestycje z zakresu: budownictwa inżynierii środowiska (m.in.: stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, biogazownie, zakłady utylizacji odpadów, sieci wodociągowe, kanalizacje sanitarne i deszczowe), budownictwa ogólnego (wodne i hydrotechniczne, obiekty użyteczności publicznej, budownictwo przemysłowe i sportowe), budownictwa drogowo-mostowego (budowy i remonty dróg, mosty, wiadukty, kładki, tunele i przejścia dla zwierząt, drogi, place manewrowe, ścieżki rowerowe, ciągi piesze) oraz rozwiązania wykonywane w technologii bezwykopowej.

Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w kwocie 3 490 548 zł

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.