Strona główna / Kultura / Zapraszamy na 48. Festiwal FAMA

Zapraszamy na 48. Festiwal FAMA

Świnoujska Fama to jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali prezentujących młodą sztukę i kulturę w Polsce. Jednocześnie to jedyny festiwal, który obok prezentacji artystycznych, nastawiony jest także na doskonalenie warsztatu młodych twórców każdej dziedziny sztuki.

Program Famy to prezentacja autorskiego dorobku uczestników, realizacja projektów premierowych, sekcje warsztatowe w poszczególnych dziedzinach oraz prezentacja renomowanych artystów sceny polskiej i światowej. Festiwal kończy się Koncertem Finałowym oraz przyznaniem nagród. Organizatorem festiwalu jest Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, a współorganizatorem Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. Fama jest finansowana m. in. ze środków Miasta Świnoujście.

  1. edycja Famy odbędzie się w dniach 13-26 sierpnia 2018 roku w Świnoujściu.

Obecnie trwa proces rekrutacyjny – to zgłoszenia indywidualne oraz eliminacje odbywające się w kilku miastach Polski. Program zostanie zaprezentowany w czerwcu 2018.

Podczas tegorocznego wydania festiwalu w roli dyrektora zadebiutuje, związany już Famą w latach poprzednich, Patryk Stanisz, który zastąpi na tym stanowisku Tomasza Paducha. Nowy szef Famy to absolwent Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz stołecznej Szkoły Głównej Handlowej. Jest aktywnym działaczem studenckim oraz członkiem wielu komisji eksperckich przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szefuje szczecińskiemu Festiwalowi Komedii SZPAK.

Oprócz terminu Famy już teraz warto zapamiętać identyfikację wizualną, która latem będzie wskazywać festiwalowe miejsca oraz wydarzenia. Autorami są Kaja i Piotr Depta-Kleśta – projektanci graficzni związani ze szczecińską Akademią Sztuki.

Skompletowane już także zostało gremium jurorów, którzy będą oceniać artystyczne zmagania uczestników festiwalu, i przyznają nagrody o wartości ponad 25 000. W jury 48. Famy zasiądą:

PIOTR BANACH – kompozytor, autor tekstów, producent, multiinstrumentalista. Założyciel zespołów Hey, Indios Bravos, był również producentem pierwszej solowej płyty Katarzyny Nosowskiej „Puk, puk”, a w roku 2005 nagrał solowy album „Wu-wei”. Obecnie współtworzy duet BAiKA.

ADAM KLOCEK – dyrygent, wiolonczelista i kompozytor, laureat Grammy Award 2014. Wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej, dyrektor artystyczny Filharmonii Częstochowskiej, orkiestry Młoda Polska Filharmonia i Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata.

PAWEŁ NICZEWSKI – aktor i reżyser teatralny. Absolwent PWST we Wrocławiu. Obecnie aktor szczecińskiego Teatru Współczesnego, szef Teatru Piwnica Przy Krypcie w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (gdzie w 2015 roku założył także grupę Impro z Krypty) oraz przewodniczący Rady Artystycznej PTMF Kontrapunkt.

MAREK OSAJDA – dziennikarz, publicysta, absolwent historii UAM w Poznaniu i Studium Dziennikarstwa UW, specjalizacja telewizyjna. Założyciel i redaktor naczelny magazynu ekologicznego „Zielona Arka”. Współpracownik tygodnika „Morze i Ziemia” i TVP Szczecin. Od 2000 dziennikarz „Kuriera Szczecińskiego”. Od 2009 członek rady programowej Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”.

ALICJA SAWICKA – dyrektor programowa Famy. Doktor filozofii w Instytucie Filozofii UW, autorka publikacji z zakresu teorii sztuki. Animatorka kultury, menadżer programowa Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (Kazimierz Dolny – Janowiec), Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata (Puławy), Festiwalu im. Zygmunta Haupta (Gorlice – Szymbark) i Warsaw Improv Festival.

MICHAŁ TACIAK – urodził się trzydzieści dziewięć lat temu w niewielkim miasteczku na „Ś” (wielkopolski Śrem). Wielbiciel dźwięków muzyki, ruchomych obrazów i słów. Jego biografia zawodowa kręci się dość konsekwentnie wokół tych ostatnich – był bibliotekarzem, suflerem, copywriterem. Obecnie mieszka w innym niewielkim mieście na „Ś” (zachodniopomorskie Świnoujście), gdzie jako redaktor naczelny współtworzy miesięcznik „Wyspy”.

W programie Famy, jak co roku, znajdą się także wydarzenia oraz projekty interakcyjne, wymagające współdziałania z mieszkańcami Świnoujścia, np. projekt „Zaproś Famę do siebie”, w którym to właśnie świnoujścianie wskazują miejsca artystycznych prezentacji. Informacje o projektach specjalnych zostaną przekazane w czerwcu 2018 na łamach lokalnych i regionalnych mediów oraz w serwisach internetowych festiwalu: www.fama.org.pl oraz www.facebook.com/fama.festiwal.

Zobacz również

Wizyta francuskiej fregaty FS „Latouche-Treville” w Świnoujściu

Francuska fregata FS „Latouche-Treville” zawinęła we wtorek, 17 maja, do Portu Wojennego w Świnoujściu. Jest …

Jeden komentarz

  1. marna impreza ale jeśli majstruje przy tym dom kultury to spadnie na dno, na koncert końcowy proponuję wiązankę pieśni żołnierskich o przyjaźni polsko-radzieckiej w wykonaniu wiadomego emerytowanego oficera politycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.