Strona główna / Lokalne / Tak będzie wyglądać ulica Wojska Polskiego po przebudowie

Tak będzie wyglądać ulica Wojska Polskiego po przebudowie

Na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i 11 Listopada planowane jest wyznaczenie dodatkowych pasów skrętu w lewo.

W przyszłym tygodniu miasto ma podpisać umowę z wykonawcą przebudowy ulicy Wojska Polskiego – konsorcjum MCC S.A. Chodecz i Molewski Włocławek. Zakończenie inwestycji planowane jest latem przyszłego roku. Wraz z nową ulicą powstaną parkingi przy ulicy Bałtyckiej i Legionów na ponad 300 miejsc oraz przy ulicy Karsiborskiej w pobliżu cmentarza na kolejne 171 miejsc postojowych.

Przebudowa ulicy Wojska Polskiego będzie największą z realizowanych w ostatnim czasie  w naszym mieście inwestycji drogowych i jedną z najbardziej oczekiwanych.  To właśnie nią odbywa się największy ruch samochodowy pomiędzy Świnoujściem a naszymi zachodnimi sąsiadami. To także droga wjazdowa z Niemiec do Polski.

Ta inwestycja to nie tylko zmiana samego wyglądu ulicy, ale co najważniejsze poprawa bezpieczeństwa – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Chociażby przez zmianę nawierzchni. Obecną nierówną i śliską w deszczowe dni kostkę zastąpi asfalt.

Tak będzie po przebudowie będzie wyglądało miejsce styku ulicy Wojska Polskiego z niemiecką gminą drogą prowadzącą w kierunku Ahlbeck.

Koszt inwestycji to 23,2 mln złotych. Dzięki dobrze napisanemu wnioskowi miasto otrzymało ponad 2,7 mln euro dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Interreg V A .

Przebudowa ulicy Wojska Polskiego planowana była już dawno – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Czekaliśmy jednak, bo była szansa na duże dofinansowanie. I jak widać było warto. Zaoszczędzone dzięki dofinansowaniu pieniądze z budżetu miasta możemy przeznaczyć na inne inwestycje.

Od dnia przejęcia placu budowy wykonawca konsorcjum MCC S.A. Chodecz/Molewski Włocławek będzie miał 14 miesięcy na zakończenie inwestycji.

Wzdłuż ulicy pojawią się zieleńce, a samą jezdnię będą przecinać bezpieczne przejścia dla pieszych z wysepkami.

Ulica Wojska Polskiego przebudowana zostanie na odcinku od polsko-niemieckiej granicy do skrzyżowania z ulicą Leśmiana o długości niemal 1600 metrów bieżących. Oprócz nowej nawierzchni, chodników dla pieszych po obu stronach oraz ścieżki rowerowej, wyremontowane zostaną wszystkie skrzyżowania, wybudowane zostanie sprawne odwodnienie i oświetlenie pasa drogowego.

Na skrzyżowaniu z ulicą 11 Listopada wyznaczone będą dodatkowe pasy skrętu w lewo i prawo, o co wnioskowali kierowcy i co zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu. W pasie drogowym, oprócz obecnej zieleni, pojawią się także nowe nasadzenia. Zastąpią drzewa, których usunięcie było konieczne, ze względu na ich kolizję z inwestycją bądź zły stan sanitarny.

Inwestycja nie dotyczy samej ulicy, ale również budowy w sumie trzech parkingów wraz z ich oświetleniem, odwodnieniem oraz dodatkową infrastrukturą, jak chociażby chodnikami, ławkami, koszami na śmieci i zielenią. Pierwszy powstanie przy ulicy Legionów. Tylko dla samochodów osobowych będzie tam niemal 180 miejsc (w tym dla niepełnosprawnych), a oprócz tego osobne dla busów, autobusów oraz  stojaki na rowery.

Drugi to parking przy ulicy Bałtyckiej ze w sumie 108 miejscami parkingowymi, drogami dojazdowymi, chodnikami, także tymi łączącymi go z ulicą Wojska Polskiego.

Przy okazji tej inwestycji wybudowany także nowy parking na 171 miejsc przy ulicy Karsiborskiej. Powstanie w miejscu przyległym do cmentarza komunalnego oraz obwodnicy wschodniej miasta, której budowa ma zakończyć się do 2020 roku. Obwodnica będzie nowym, szybkim połączeniem z ogólnodostępnej przeprawy promowej „Centrum” (a później z tunelu pod Świną) do centrum miasta.

Zobacz również

Meteorolog IMGW: Święta raczej po wodzie

Świąteczny tydzień zapowiada się z dodatnimi temperaturami i raczej bez śniegu, a za to z …

6 komentarzy

  1. Ciekawie i estetycznie…ale najwazniejsze ,ze nie bedzie tych strasznych bud handlowych…..

  2. Nic się nie zmieniło poza nową (wreszcie) nawierzchnią i niezliczoną ilość białych pasów na jezdni, ani poszerzona, ani ulepszona. Powycinane stare drzewa i zrobiono nowe pobocze. Jedyny plus to odświeżone skrzyżowanie. Ładnie to wygląda ale spodziewałam się poszerzenia ulicy i bardziej bezpiecznego i czytelnego skrzyżowania

  3. Nic się nie zmieniło poza nową (wreszcie) nawierzchnią i niezliczoną ilość białych pasów na jezdni, ani poszerzona, ani ulepszona. Powycinane stare drzewa i zrobiono nowe pobocze. Jedyny plus to odświerzone skrzyżowanie. Ładnie to wygląda ale spodziewałam się poszerzenia ulicy i bardziej bezpiecznego i czytelnego skrzyżowania

  4. Pięknie , ale co z tym kawałkiem Wojska Polskiego między Leśmiana a Matejki, przecież stan nawierzchni jest
    taki sam jak ten do granicy.

  5. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Nic się nie zmieniło po za bardziej nasyconymi kolorami.

  6. trzy pasy z zachodu – jeden na zachód …”drag nach osten” …żartuje, tak mi się skojarzyło 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.