Strona główna / Lokalne / Ufortyfikowali.. fort!

Ufortyfikowali.. fort!

Nareszcie wjazd do fortu wygląda jak niemal 100 lat temu! Na usypanej z ziemi grobli stanęła drewniana konstrukcja mostu i potężne i groźnie wyglądające stalowe bramy.

Remont grobli świnoujskim muzealnikom, gospodarzom Fortu Gerharda marzył się od wielu lat. „Poszarpana” czasem ziemna grobla prowadząca do fortu nie tylko źle wyglądała- wystające z ziemi pojedyncze kamienie, które ostały się po pięknym niegdyś bruku były zagrożeniem dla wchodzących do fortu.

– Płoty wycięto jakieś 50 lat temu, część kamieni z brukowanej drogi wypłukały deszcze- opowiada Marcin Ossowski. – Główny wjazd do fortu zaczął wyglądać bardzo mało.. fortecznie- dodaje pana Marcin. Gdy tylko kilka lat temu pojawił się możliwość uratowania od złomowania krat fortecznych z Torunia muzealnicy długo się nie zastanawiali. Na początku tego roku udało się rozebrać i ponownie ją  złożyć, a dzięki wsparciu mecenasowi muzeum – spółce Gaz System-  zamontować na nowym, drewnianym moście, który powstał na grobli.

Początkowo zakładano wymianę bruku. Ostatecznie zdecydowano się na odtworzenie kładki z drewna, wraz z fortecznymi bramami. Zadbano o szczegóły- po kilku miesiącach prac ostatnim elementem był replika emaliowanej tablic ostrzegawczej, która zawisła na głównej bramie!

– Most się nie podnosi, ale robi naprawdę duże wrażenie- mówi Pana Marcin. – Fort został po prostu na nowo .. ufortyfikowany!

Prace konserwatorskie wykonano dzięki i pomocy Mecenasa Muzeum Obrony Wybrzeża, który jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. Spółka od 2017 wspiera działania edukacyjne  i prace konserwatorskie prowadzone przez świnoujskie muzeum.

Zobacz również

Uwaga kierowcy. Od poniedziałku zamknięta Trentowskiego

W związku z kolejnymi pracami w ramach przebudowy od poniedziałku 30 listopada 2020 r. ulica …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.