poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / 30 lat służby ORP RESKO pod polską banderą

30 lat służby ORP RESKO pod polską banderą

W piątek, 13 kwietnia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu obchodzono 30. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP RESKO. Z tej okazji na okręcie podniesiono wielką galę banderową, miała miejsce również okolicznościowa zbiórka.

Zebranych na uroczystości gości, załogę oraz rodziny marynarskie powitał dowódca grupy jednostek pływających – dowódca okrętu kmdr ppor. Paweł TRZCIŃSKI. Wśród zaproszonych byli: dowódca 8.FOW kontradmirał Krzysztof ZDONEK, zastępca dowódcy 8.FOW komandor Zygmunt BIAŁOGŁOWSKI, szef sztabu 8.FOW komandor Andrzej WOJTKOWIAK, dowódca 12.DTR kmdr por. Robert LISOWSKI, Attache Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy komandor Wiesław SZCZEPANIK, były zastępca dowódcy dywizjonu – szef sztabu 12.DTR, obecnie szef wydziału hydrograficznego kmdr por. Aleksander URBANOWICZ, poprzedni dowódcy dywizjonu i okrętu, przedstawiciele sztabu 12.DTR, dowódcy pozostałych okrętów dywizjonu i jednostek pomocniczych oraz członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Zawodowych 12.DTR z przewodniczącym – kmdr. rez. Jerzym Kłaputem.

Podczas zbiórki odczytano rozkaz okolicznościowy, w którym przedstawiono rodowód, historię i osiągnięcia okrętu. Rocznica podniesienia bandery była także okazją do przyznania wyróżnień załodze. Dowódca okrętu wyraził swoje uznanie marynarzom za codzienną, rzetelną służbę wymagającą wiele poświęcenia i osobistych wyrzeczeń. Przekazał wyrazy szacunku żołnierzom rezerwy oraz wszystkim żołnierzom związanym z okrętem, dziękując im za lata służby i poświęcenia. Serdeczne życzenia pomyślności oraz szczere podziękowania przekazał do żołnierskich rodzin za to, że przez ten cały czas wspierają ich i dodają im sił w realizacji misji, jaką jest gwarantowanie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie.

ORP RESKO jest trałowcem projektu 207P. Wchodzi w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce typu GARDNO, został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt jest jednostką służącą do poszukiwania i niszczenia morskich min kontaktowych i nie kontaktowych, ma także możliwość ich stawiania. Jest to jednostka małomagnetyczna -ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo-szklanego. W swojej trzydziestoletniej służbie okręt wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych, uczestnicząc m.in. w czerwcu 1989 roku w pierwszym ćwiczeniu taktycznym sił MW pod kryptonimem BARAKUDA. We wrześniu 1994 roku okręt brał udział w ćwiczeniu taktycznym pod kryptonimem PIRANIA 94, a w lipcu 1995 roku odbył rejs szkoleniowo nawigacyjny do portu Neustadt. W 1997 roku po raz pierwszy uczestniczył w międzynarodowym ćwiczeniu pod kryptonimem PASSEX 97, a w 1998 roku w międzynarodowym ćwiczeniu BALTICA 98. W kolejnych latach okręt wielokrotnie uczestniczył w ćwiczeniach na szczeblu dywizjonu oraz w ćwiczeniach narodowych i międzynarodowych takich jak: BALTOPS, PASSEX, PIRANIA, NETH PASSEX, BALICA NOBEL MARINER, WARGACZ, ANAKONDA, NOCO. Na jego pokładzie wyszkoliły się setki oficerów, podoficerów i marynarzy. Dowódcą grupy jednostek pływających – dowódcą okrętu jest kmdr ppor. Paweł TRZCIŃSKI.

Źródło: 8. FOW

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Jeden komentarz

  1. Tylko 30??? Prawie nówka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.