Strona główna / Lokalne / Tegoroczne Baltic Businnes Forum odbędzie się w hotelu Radisson Blu Resort

Tegoroczne Baltic Businnes Forum odbędzie się w hotelu Radisson Blu Resort

Jubileuszowe, 10. Baltic Business Forum, które odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia w Świnoujściu poświęcone będzie współpracy gospodarczej krajów Regionu ABC: Adriatyk–Bałtyk–Morze Czarne. Udział w debatach wezmą, m.in.: minister Jerzy Kwieciński, prof. Jerzy Buzek, prof. Grzegorz Kołodko ,Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Energii oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Tegoroczne Forum związane będzie z obchodzoną  w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncepcja współpracy w Regionie ABC, promowana przez organizatorów wydarzenia, ma wiele wspólnego z ideą Międzymorza przedstawioną przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nawiązuje do planu budowy korytarza energetycznego i transportowego na osi Północ- Południe Europy powstałego  po wejściu Polski do Unii Europejskiej  oraz do idei  współpracy w regionie Trójmorza, promowanej  przez Prezydenta Andrzeja Dudę. – Ważnym komponentem Forum jest współpraca pomiędzy krajami, które są członkami Unii Europejskiej oraz tymi, które są poza Wspólnotą, jak Ukraina i Turcja. Nasze spotkanie ma też na celu budowanie i umacnianie współpracy pomiędzy przygranicznymi regionami – mówi Dariusz Szymczycha, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa-Północ-Wschód, organizatora BBF 2018.

Jak rozwijać handel i zadbać o bezpieczeństwo

Pierwszy dzień Forum poświęcony będzie również rynkom perspektywicznym dla polskiego handlu zagranicznego. – Promowanie tych rynków wymaga infrastruktury transportowej. A dziś problemem jest sprawne dotarcie z towarami znad Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. Dlatego tak bardzo potrzebna jest współpraca nie tylko w ramach Unii, ale także z Białorusią i Ukrainą. Bez nich nie otworzy się śródlądowych dróg wodnych– podkreśla Dariusz Szymczycha. W tym dniu odbędzie się też  debata na temat współpracy technologicznej i produkcyjnej firm sektora obronnego z państw regionu ABC. ­

Drugiego dnia Forum uczestnicy będą rozmawiać o energetyce, a zwłaszcza o koncepcji Unii Energii, której jednym z inicjatorów jest prof. Jerzy Buzek oraz samowystarczalności energetycznej.  O wyzwaniach polityki ekonomicznej i globalizacji będzie mówił były wicepremier i minister finansów prof. Grzegorz Kołodko.

Forum o samorządach i turystyce

W programie BBF  znajdą się też panele związane z samorządnością. Przedstawiciele miast zastanowią się, czy nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne zastąpią wizjonerów, kreślących plany i  wskazujących dylematy rozwoju miast. Gościem trzeciego dnia BBF będzie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który będzie mówił o związkach pomiędzy prawami mieszkańca i prawami obywatela. Tym dyskusjom przysłuchiwać się będą przedstawiciele władzy lokalnej z Ukrainy, uczestnicy Polsko- Ukraińskiej Akademii Miast. W planie BBF są też dyskusje o promocji Pomorza Zachodniego i właściwych standardach  zatrudniania pracowników z Ukrainy.

Zobacz również

Komu przysługuje dodatek elektryczny. Wniosek do pobrania

Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w przypadku gdy główne źródło ogrzewania …

Jeden komentarz

  1. Baltic Business Forum czyli Klub Upadłych Polityków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.