Strona główna / Lokalne / Tegoroczne Baltic Businnes Forum odbędzie się w hotelu Radisson Blu Resort

Tegoroczne Baltic Businnes Forum odbędzie się w hotelu Radisson Blu Resort

Jubileuszowe, 10. Baltic Business Forum, które odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia w Świnoujściu poświęcone będzie współpracy gospodarczej krajów Regionu ABC: Adriatyk–Bałtyk–Morze Czarne. Udział w debatach wezmą, m.in.: minister Jerzy Kwieciński, prof. Jerzy Buzek, prof. Grzegorz Kołodko ,Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Energii oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Tegoroczne Forum związane będzie z obchodzoną  w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncepcja współpracy w Regionie ABC, promowana przez organizatorów wydarzenia, ma wiele wspólnego z ideą Międzymorza przedstawioną przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nawiązuje do planu budowy korytarza energetycznego i transportowego na osi Północ- Południe Europy powstałego  po wejściu Polski do Unii Europejskiej  oraz do idei  współpracy w regionie Trójmorza, promowanej  przez Prezydenta Andrzeja Dudę. – Ważnym komponentem Forum jest współpraca pomiędzy krajami, które są członkami Unii Europejskiej oraz tymi, które są poza Wspólnotą, jak Ukraina i Turcja. Nasze spotkanie ma też na celu budowanie i umacnianie współpracy pomiędzy przygranicznymi regionami – mówi Dariusz Szymczycha, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa-Północ-Wschód, organizatora BBF 2018.

Jak rozwijać handel i zadbać o bezpieczeństwo

Pierwszy dzień Forum poświęcony będzie również rynkom perspektywicznym dla polskiego handlu zagranicznego. – Promowanie tych rynków wymaga infrastruktury transportowej. A dziś problemem jest sprawne dotarcie z towarami znad Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. Dlatego tak bardzo potrzebna jest współpraca nie tylko w ramach Unii, ale także z Białorusią i Ukrainą. Bez nich nie otworzy się śródlądowych dróg wodnych– podkreśla Dariusz Szymczycha. W tym dniu odbędzie się też  debata na temat współpracy technologicznej i produkcyjnej firm sektora obronnego z państw regionu ABC. ­

Drugiego dnia Forum uczestnicy będą rozmawiać o energetyce, a zwłaszcza o koncepcji Unii Energii, której jednym z inicjatorów jest prof. Jerzy Buzek oraz samowystarczalności energetycznej.  O wyzwaniach polityki ekonomicznej i globalizacji będzie mówił były wicepremier i minister finansów prof. Grzegorz Kołodko.

Forum o samorządach i turystyce

W programie BBF  znajdą się też panele związane z samorządnością. Przedstawiciele miast zastanowią się, czy nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne zastąpią wizjonerów, kreślących plany i  wskazujących dylematy rozwoju miast. Gościem trzeciego dnia BBF będzie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który będzie mówił o związkach pomiędzy prawami mieszkańca i prawami obywatela. Tym dyskusjom przysłuchiwać się będą przedstawiciele władzy lokalnej z Ukrainy, uczestnicy Polsko- Ukraińskiej Akademii Miast. W planie BBF są też dyskusje o promocji Pomorza Zachodniego i właściwych standardach  zatrudniania pracowników z Ukrainy.

Zobacz również

Pod okiem policjantów zdali egzamin na kartę rowerową

Uczniowie świnoujskich szkół pod okiem stróżów prawa z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przystąpili do …

Jeden komentarz

  1. Baltic Business Forum czyli Klub Upadłych Polityków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.